Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Snowboardistce Pančochové přímý postup do finále těsně unikl

Sport

  12:18
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - České snowboardistce Šárce Pančochové unikl na zimních olympijských hrách v Soči v kvalifikaci slopestylu těsně přímý postup do finále. V neděli ji čeká semifinále, kde bude bojovat o jedno ze čtyř postupových míst.

Snowboardistka Šárka Pančochová při tréninku slopestylu. foto: MAFRA - Michal Sváček

Nad střediskem Roza Chutor Extreme Park, které je olympijským centrem akrobatických disciplín, se otevírala modrá obloha, slunce se opíralo do okolních kavkazských štítů, ale snowboardistky už neměly kdy se kochat úchvatnými panoramaty. Den před slavnostním zahájením her v kvalifikaci bojovaly o postup do nedělního finále.

A bojovaly i se zrádným svahem. "Je nebezpečný," kritizovali závodníci po bolestivých zkušenostech z tréninku. Nor Horgmo si zlomil klíční kost, americký idol Shaun White se odhlásil. "Do takového rizika nejdu, dám přednost přípravě na jiné disciplíny," vysvětloval.

ONLINE SLEDUJTE ZDE

Snowboardistky při premiéře slopestylu v programu ZOH trpěly. Třeba Norka Buaasová se po jednom ze skoků ošklivě zapíchla do sněhu a pochroumala si rameno. A protože bez pádu nedokončila ani jednu ze dvou jízd, čekají ji v neděli nervy v semifinále - pokud bude schopná nastoupit. A podobně dopadlo hned několik jejích soupeřek.

Ze dvou kvalifikačních skupin si přímý postup zajistí vždy jen čtyři nejlepší. V první várce slavily Finka Rukajarviová, Kanaďanka O´Brienová, Brightová z Austrálie a Švýcarka Derungsová, která se blýskla nevyšším ziskem 87,50 bodů.

Ve druhé skupině se představila třiadvacetiletá česká naděje, která v prosinci vyhrála závod Světového poháru. "Pořád tady s tratí trochu bojuju," přiznala před závodem Pančochová.

Na start se postavila s číslem sedmnáct, ve tváři soustředěný výraz. V první jízdě přehnaně neriskovala a zvládla ji bez pádu, rozhodčí však v jejím výkonu našli nedostatky a přisoudili jí známku 77,75.

Zato vysoké skoky favorizované Američanky Andersonové sudím učarovaly, dvojnásobná vítězka prestižních X-Games brala 93,5 bodu a letěla do čela výsledkové listiny, dařilo se i Rakušance Gasserové a Könzové ze Švýcarska. Pančochová držela čtvrtou postupovou příčku a ve druhém kole taktizovala, vyhnula se nebezpečné akrobacii a známka 33,75 bodů se jí škrtala.

Rozhodčí našli ve výkonu Pančochové nedostatky.

Ani další snowboardistky se výrazněji nelepšily, jen Gasserová předvedla parádní jízdu o dva body předstihla Andersonovou. Češka mohla doufat, že do finálové osmičky proklouzne, jenže Američanka Shorrová byla proti a výkonem 84,75 bodů Pančochovou o postup připravila.

Jenže Američanka Shorrová, předposlední ve startovní listině, byla proti a výkonem 84,75 bodů Pančochovou o postup připravila.

Před kvalifikací prohlašovala: "Jízda, kterou jsem poskládala, je medailová." Jenže by v ní musela předvést větší skoky, zatímco v obou odjetých kolech zvolila menší nájezdy. Na rozdíl od většiny svých soupeřek a od rozhodčích tak nižší známky.

"Ty větší skoky jsme totiž moc netrénovali," říkala už po prvním kole. "A já jsem chtěla mít jistotu. Ale jinak jsem odjela dobrou jízdu, teď už to bude jenom chtít upgradovat na ty větší skoky a myslím, že to bude dobré."

Snowboarding, slopestyle - kvalifikace

Muži: 1. Parrot (Kan.) 97,50 b., 2. Tonteri (Fin.) 95,75, 3. Sandbech (Nor.) 94,50.

Ženy: 1. Gasserová (Rak.) 95,50, 2. Andersonová (USA) 93,50, 3. Derungsová (Švýc.) 87,50, ...9. Pančochová (ČR) 77,75 - pojede v neděli semifinále.

Autor: