Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Souboj hvězd rozhodlo počasí, Rieschová slaví triumf ve Světovém poháru

Sport

  12:22
LENZENHEIDE - Němka Maria Rieschová se poprvé v kariéře stala celkovou vítězkou Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Po zrušení sobotního obřího slalomu v Lenzerheidu, který se nejel kvůli nepřízni počasí a špatnému stavu sjezdovky, zakončila sezonu s náskokem tří bodů před Lindsey Vonnovou.

Maria Rieschová a Lindsey Vonnová. foto: ČTK

"Tohle je můj největší úspěch. Samozřejmě zlaté medaile z mistrovství světa a olympijských her mohou lidem zvnějšku připadat důležitější, ale pro mě jako sportovkyni je celkové vítězství ve Světovém poháru nejvíc, co mohu dosáhnout," radovala se Rieschová. Vonnová vyhrála seriál v předchozích třech letech, ale v letošním ročníku měla dlouhou dobu navrch její německá rivalka.

Američanka se před ni dostala až po středečním sjezdu v Lenzerheide, který Rieschové nevyšel stejně jako předtím závody ve Špindlerově Mlýně. Kvůli zrušení čtvrtečního super-G však obhájkyně velkého křišťálového globu přišla o šanci upevnit si vedení a Rieschová toho využila. Díky čtvrtému místu v pátečním slalomu se vrátila do čela a minimální náskok s přispěním počasí udržela.

Konečné pořadí SP ve sjezdovém lyžování: Ženy (po 33 závodech)

1. M. Rieschová (Něm.) 1728, 2. Vonnová (USA) 1725, 3. Mazeová (Slovin.) 1139, 4. Görglová (Rak.) 992, 5. Mancusová (USA) 976, 6. M. Schildová (Rak.) 756, ...35. Záhrobská 178, 116. Pauláthová (obě ČR) 3.

"Nedalo se na tom jet. Při takových sněhových podmínkách nemáme možnosti jak připravit spravedlivý závod," řekla agentuře AP mluvčí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Riikka Rakicová. "Tohle rozhodnutí se nám nedělalo lehce. Nasadili jsme všechny síly, ale nestačilo to." Světový pohár tak po 33 závodech skončil rozdílem pouhých tří bodů, což se stalo potřetí v historii.

V roce 2005 shodou okolností také v Lenzerheide porazila o tři body Švédka Anja Pärsonová svou chorvatskou soupeřku Janicu Kosteličovou. V roce 1979, kdy se ovšem body v SP udělovaly podle jiného klíče, zvítězila tímto rozdílem Rakušanka Annemarie Pröllová před Hanni Wenzelovou z Lichtenštejnska. Malý globus za obří slalom získala další Němka Viktoria Rebensburgová.

Olympijská vítězka v této sezoně vyhrála tři obří slalomy a porazila o 77 bodů Francouzku Tessu Worleyovou. Pro jednadvacetiletou lyžařku je to první globus v kariéře. O pět let starší Rieschová vyhrála celkové hodnocení Světového poháru jako třetí Němka v historii. Před mistryní světa ve slalomu z roku 2009 a dvojnásobnou olympijskou vítězkou z Vancouveru to dokázaly Rosi Mittermaierová (1976) a dvakrát Katja Seizingerová (1996 a 1998).

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...