Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

ANALÝZA: Potěšili Bauer a Bank, dalším lyžařům se tolik nedařilo

Sport

  8:30
PRAHA - Palčivé jarní slunce v neděli neodvratně zakončilo lyžařskou sezonu. Skokani tradičně ve své derniéře plachtili nad mamutem v Planici, běžci se potili ve Falunu a sjezdaři vytáčeli oblouky v Lenzerheide. Českým reprezentantům poolympijská sezona sice nevyšla tak oslnivě jako ta předchozí, nicméně i tentokrát ze světa čas od času posílali do vlasti velmi příjemné zprávy.

Lukáš Bauer (vpravo). foto: ČTK

Nejvýraznější personou zůstal i tentokrát nezmar běžeckých tratí Lukáš Bauer. I letos bojoval nejen se soupeři, ale tradičně také se svými zdravotními problémy. Na Tour de Ski vydřel třetí příčku, na bronz si sáhl i v závodě Světového poháru v Davosu. Jinak se mu ale stupně vítězů vyhýbaly.

Tři největší české lyžařské hvězdy

LUKÁŠ BAUER
V sezoně neměl žádný výrazný výkyv; ani jednou neskončil ve SP hůře než na 10. místě. Výtečně si vedl zejména na Tour de Ski, kde si dojel pro třetí příčku. Ve Světovém poháru skončil celkově čtvrtý.

ONDŘEJ BANK
Ondřej Bank.
Na sjezdovkách se mu v zimě dařilo víc než stálici Záhrobské. Svoji univerzálnost prokázal i tím, že sbíral body hned v pěti disciplínách. Čtyřikrát se ve Světovém poháru prodral do první desítky, na mistrovství světa skončil v superkombinaci na pátém místě.

TOMÁŠ KRAUS
Spokojený skikrosař Kraus.
Stejně jako loni skončil ve SP mezi skikrosaři na celkovém sedmém místě. V sezoně si dojel dvakrát pro třetí příčku a dvakrát pro čtvrté místo. Statečnost prokázal především na MS, kde navzdory zraněnému koleni vybojoval čtvrté místo.

Na mistrovství světa sice o sobě dával vědět, ale podobně jako celou mužskou běžeckou reprezentaci i jeho v Oslu postihl jistý útlum. O tomto víkendu se pokoušel ve Falunu prodrat na třetí příčku v celkové klasifikaci Světového poháru, ale nakonec mu k ní chybělo 78 bodů.

Bank zastínil Záhrobskou

Ve sjezdovém lyžování osvěžil dění v české kotlině Ondřej Bank. Ve 30 letech dozrál a bez respektu začal v takřka ohromující šíři trápit světovou elitu v obřím slalomu, kombinaci i ve slalomu. Čtyřikrát se prodral do elitní desítky a na mistrovství světa ho o medaili připravila jen opatrnější jízda ve slalomu. Svými výkony odsunul mírně do pozadí i vyhlášenou sběratelku medailí Šárku Záhrobskou.

Ta prožila jednu z nejhorších sezon. Přestože před sezonou vyhlašovala útok na křišťálový globus ve slalomu, nakonec na ni zůstala mezi slalomářkami až desátá příčka. S novým trenérem Pavlem Šťastným začala měnit techniku jízdy, což vyvolávalo rozporuplné reakce. Na pošetilost zmíněného činu vehementně poukazuje především Petr Záhrobský, který se o růst dcery donedávna staral. Záhrobská se na světovém šampionátu nevešla do první desítky a jejím nejlepším vystoupením byla pátá příčka ve slalomu v Arber-Zwieselu.

Čtyřnásobný vítěz Světového poháru ve skikrosu Tomáš Kraus prožil zvláštní sezonu. Už po Vancouveru totiž oznámil, že k ní přistupuje s poněkud menší motivací. Dlouho se nemohl chytit, na světovém šampionátu v Deer Valley ale navzdory zraněnému koleni skončil na sympatickém čtvrtém místě. Sezonu zakončil v sobotu výstavní třetí příčkou, která mu nakonec vynesla sedmý post v celkové klasifikaci.

Skokani na lyžích se i tentokrát ozývali spíše namátkově, ale občas i docela hlasitě. Zejména Koudelkovo třetí místo na letech v Harrachově nebo Maturovo čtvrté v Sapporu naznačilo, že v reprezentační družině stále cosi nadějného doutná.

Do boulí se po těžkém zranění kolena zdárně vrátila Nikola Sudová. Navzdory mnohaměsíčnímu výpadku v tréninku se zvolna vracela do své obvyklé formy; s celkovým osmým místem ve Světovém poháru ale může být bezpochyby plně spokojená.

VÍTĚZOVÉ SVĚTOVÉHO POHÁRU

Sjezdové lyžování ženy: Maria RIESCHOVÁ (Něm.) 1728 b.
Lindsey Vonnová a Maria Rieschová.
Žena, která vrátila německé sjezdové lyžování na úplný vrchol, se dočkala po třech sezonách, kdy byla dvakrát druhá a jednou třetí. Z trůnu po třech letech sesadila Američanku a velkou kamarádku Vonnovou o pouhé tři body. Třetí skončila s velkou ztrátou Slovinka Mazeová.

Sjezdové lyžování muži: Ivica KOSTELIČ (Chorv.) 1356 b.
Ivica Kostelič.
Starší bratr populární Janici konečně vystoupil ze sestřina stínu a vyhrál celkové hodnocení SP. Spravil si tak určitě chuť po nepovedeném světovém šampionátu v Ga-Pa, kde bral pouze jeden bronz. Druhý skončil nestárnoucí Švýcar Didier Cuche.

Běžecké lyžování ženy: Justina KOWALCZYKOVÁ (Pol.) 2073 b.
Justyna Kowalczyková
Polská hrdinka vyhrála SP běžkyň na lyžích už potřetí v řadě. Tentokráte měla ale velké štěstí, že se její největší rivalka Marit Bjorgenová rozhodla vynechat Tour de Ski. Norka totiž měla mimořádnou sezonu, kterou korunovala čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou na MS v Oslu.

Běžecké lyžování muži: Dario COLOGNA (Švýc.)
Vítěz Tour de Ski 2011 Dario Cologna
Objev předloňské sezony zopakoval vítězství ze sezony 2008/2009 především díky výborným výkonům na Tour de Ski. Na světovém šampionátu v Oslu ale totálně vyhořel a zůstal ve stínu trojnásobného šampiona a druhého v SP Northuga z Norska.

Skoky na lyžích: Thomas MORGENSTERN (Rak.) 1757 b.
Thomas Morgenstern slaví.
Rakušan vyhrál letos téměř vše, co se dalo: Turné čtyř můstků, SP i tři zlata na MS v Oslu. O čtvrté jej připravil na velkém můstku o pouhé tři desetiny kolega z reprezentace Schlierenzauer. Obhájce Křišťálového glóbu Švýcar Ammann skončil v SP druhý.

Severská kombinace: Jason LAMY CHAPPUIS (Fr.) 894 b.
Lamy Chappuis.
Obhájce Křišťálového glóbu nenašel přemožitele ani letos. Na MS v Oslu ale o sobě hodně dávalo vědět nastupující německé mládí v čele s Frenzelem a Rydzekem.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...