Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soud zatím ve sporu Bauera s lyžařským svazem nerozhodl

Lukáš Bauer je konečně doma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer je konečně doma. | foto: ČTK

PRAHA V pátek 8. října bude vynesen verdikt v soudním sporu Lukáše Bauera se Svazem lyžařů České republiky (SLČR). Soudce Tomáš Novosad dnes při několikahodinovém druhém stání vyslechl mimo jiné další běžce na lyžích Martina Koukala a Martina Jakše a rozhodl, že další svědky už zvát nebude.

Trojnásobný olympijský medailista Bauer podal žalobu na ochranu osobnosti a žádá omluvu za to, že svaz nedostatečně hájil jeho práva. SLČR totiž vzal zpět odvolání proti rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v případu sporných bodů a prémií z Tour de Ski 2007/08.

"Žádné další důkazy už prováděny nebudou. Příště už bude přednesena závěrečná řeč a vynesení rozsudku," prohlásil na konci dnešního řízení Novosad.

Ten měl dnes vyslechnout také bývalého svazového advokáta Jana Šťovíčka, zástupci SLČR ho však nezbavili mlčenlivosti; k soudu se tak nedostavil.

"Je vidět, že se asi něčeho bojí," upozornil Bauer po jednání.

Lukáš Bauer, v pozadí Martin Koukal.

Šťovíček v případu zastupoval svaz a později i samotné sportovce. "Jde mi o princip. Na svazu si asi mysleli, že to vzdám," řekl Bauer, který se dva roky snažil dohodnout se se svazem mimosoudně.

Bauerův právník navrhoval předvolat k výslechu ještě kouče české reprezentace Miroslava Petráska, zástupce svazu zase šéfa běžecké sekce FIS Jürga Capola, který žije v Říčanech u Prahy. Soudce to ale zamítl.

Spor vznikl kvůli nejasnému výkladu pravidel, Bauer totiž vyhrál druhý a čtvrtý závod s handicapovými starty, mezinárodní federace FIS ale zpětně vyhlásila vítězem běžce s nejrychlejším časem v etapě. Bauer proto musel vrátit prémie i body. Svaz podal protest, který ale mezinárodní federace FIS zamítla. Následné odvolání později SLČR stáhl.

Druhá žaloba na finanční odškodnění se bude teprve řešit. Bauer se domáhá zaplacení škody 12.000 švýcarských franků za prémie a 8000 eur a 39.000 korun za sponzorské smlouvy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.