10. srpna 2007 8:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sparta varuje: Za rasismus tvrdé tresty!

Sparťanští fanoušci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťanští fanoušci. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalové Spartě došla trpělivost, zvýšenou represí chce vymýtit z Axa Areny projevy rasismu. Klub na ně doplatil před časem v Lize mistrů, dalším trestům hodlá předejít. Před blížícím se duelem s Arsenalem proto vyslal směrem k fanouškům důrazné varování.

„Nasazujeme do ochozů několik desítek lidí v civilu, zvyšujeme monitorovací systém. Jakýkoli projev rasismu bude tvrdě potrestán,“ uvedl ředitel komunikace Sparty Lukáš Přibyl na včerejší mimořádné tiskové konferenci.

Díky novému bodu Návštěvního řádu stadionu jsou Letenští oprávněni na odhaleném viníkovi vymáhat vzniklou škodu. Například pokuty nebo ušlý zisk při zavření stadionu. „Ty částky jsou v milionech, viníci by je spláceli celý život,“ řekl Přibyl.

Řepka: Rasisty na stadionu nechceme
Kvůli projevům rasismu už Sparta několikrát tvrdě pykala. V roce 2004 zaplatila přes milion korun za urážky hráčů Lyonu, v roce následujícím ji stál stejný prohřešek fanoušků, tentokrát k fotbalistům Ajaxu, 900 tisíc korun. Navíc měla omezenou kapacitu hlediště v následném duelu s Arsenalem.

Ve středu právě s anglickým týmem, jehož dres obléká spousta hráčů tmavé pleti, svede na Letné úvodní bitvu o postup do hlavní soutěže Ligy mistrů. Případné nepatřičné projevy v ochozech by klub přišly draho, proto chce riziko minimalizovat. „Vážím si fanoušků, kteří nás podporují a fandí slušně. Odsuzuji ale rasistické projevy některých lidí. Ty na stadionu nechceme,“ prohlásil kapitán Sparty Tomáš Řepka.

Letnou se neslo „bučení“ hned v úvodním kole domácí soutěže, terčem se stal černý záložník Liberce Hudson. Na odhalení viníků sparťané pracují. „Pokud budeme úspěšní, hrozí dotyčným i vězení,“ uvedl Přibyl, podle něhož klub plánuje, že vstupenky do „kotle“ bude vydávat na jméno.

Represe jsou na místě. UEFA nastavila v letošní sezoně tvrdý trend, na který už krutě doplatilo trio klubů. Legia Varšava a Partizan Bělehrad byly kvůli řádění fanoušků na rok vyloučeny z pohárů, stejný ortel zřejmě čeká i Zetu Golubovci kvůli rasistickým projevům diváků ve středečním duelu s Glasgow Rangers.

Najdete na Lidovky.cz