Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Spokojený Berdych: Jsem tu kvůli bodům. V neděli proto nastoupím

Sport

  19:09
OSTRAVA - Občas si překáželi, občas si nerozuměli, občas si neodpustili hloupé chyby. Přesto si tenisté Lukáš Dlouhý a Tomáš Berdych poradili ve čtyřhře s kazašským párem Jevgenij Koroljov-Jurij Ščukin a ve druhém dni 1. kola Davis Cupu poslali český tým do vedení. "Zvládli jsme to především jako jednotlivci," radoval se Berdych (25), který si po pěti letech znovu vyzkoušel daviscupovou spolupráci s deblovým specialistou Dlouhým.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Řeportáž ze zápasu

Bylo na vás hodně znát, že jste toho s Dlouhým mnoho nenahráli?
Pravda, v Davis Cupu ani na turnajích jsme se s Lukášem mnohokrát nepotkali. Hrát společný debl poprvé od zápasu s Marokem v roce 2005, bylo docela těžké. Nakonec jsme to zvládli jako dva jednotlivci a profesionálové, kteří ví, co je potřeba hrát. Když bylo třeba, dokázali jsme se doplňovat. Předsevzali jsme si, že získáme druhý bod a to se nám povedlo.

Co řekli...

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil
Kluci to zvládli skvěle a teď si musí odpočnout. Je dobré vědět, že máme silný deblový pár i bez Radka Štěpánka. Nemůžeme pořád spoléhat jen na něj.

Lukáš Dlouhý
V šatně jsme se před zápasem dohadovali a nepřekvapilo nás, že Kazaši nenasadili singlisty, kteří hráli v pátek. V Davis Cupu jsem toho osobně zatím moc nenahrál a když jsem nastupoval na kurt, byl jsem trochu nervózní. Diváci ale byli skvělí a jsem proto rád, že jsme zvládli donést bod a utkání se odehrávalo podle našich not. Spolupracovali jsme s Tomášem jako tým, nebylo to jen o jednom z nás. Naší největší zbraní byla nakonec skvělá komunikace.

Jevgenij Koroljov
Zezačátku jsme se necítili sebevědomě, protože jsme hráli proti tenistům světové extra třídy, ale pak šla naše výkonnost nahoru. Poprvé jsme spolu s Jevgenijem hráli v Davis Cupu, ale na turnajích jsme už něco zažili. Přiznávám, že abychom dnes zvítězili, museli jsme hrát na 102 procent, což nebylo možné.

Jevgenij Ščukin
Byl to velmi těžký zápas. Lukáš Dlouhý je vítěz dvou grandslamů ve čtyřhře, Tomáš Berdych zase skvělý singlista i deblista. Měli jsme v zápasu nějaké šance, ale nedokázali je využít. Pořád máme možnost urvat vítězné body v neděli a postupu se nevzdáváme.

Nehrající kapitán Kazachstánu Jegor Šaldunov
Moji kluci hráli výborně a ve velkém tempu. I přes porážku pro ně mám jen slova chvály.

Hrálo se vám lépe s Dlouhým nebo s Radkem Štěpánkem, s kterým jste prohrál v Davis Cupu jen jednou?
S Radkem se dobře známe a jsme na sebe zvyklejší. Kdybych s Lukášem hrával častěji, taky bychom se k tomu dopracovali. Proto myslím, že se to nedá srovnávat.

Nakonec jste ale vyhráli lehce ve třech setech...
Náš výkon v tomhle těžkém duelu opravdu stojí za to vyzdvihnout. Povedlo se nám to rychle zvládnout. Můžu tak pošetřit síly do nedělní dvouhry. Obecně je dobře, že jsem nehrál pětisetovou bitvu ani v pátek. Takhle jsem připraven na všechny tři dny.

Takže jste přesvědčený, že v neděli nastoupíte do zápasu o rozhodující bod?
Tak jsme to plánovali už od chvíle, co jsem dorazil do Ostravy. Jedině kdybych hrál dlouhé zápasy, tak by se to možná změnilo. Jsem tu od toho, abych hrál všechny tři dny a získal co nejvíc bodů. Takže nebudu ležet v posteli a koukat na televizi.

Nemáte strach, že kvůli únavě rozhodující duel prohrajete?
Je to pro mě skvělá výzva. I kdybych prohrál, pořád máme narozdíl od Kazachstánu bod k dobru a všechno by nebylo ztraceno.

Ale zpátky k deblu. Překvapilo vás, že Kazaši do čtyřhry nenasadili žádného ze silných singlistů?
Očekával jsem, že nastoupí spíš v silnějším složení. Možná to ale pro jejich hráče bylo v pátek moc náročné a raději se šetřili na neděli.

Předpokládáte, že proti vám nastoupí v úvodní dvouhře kazašská jednička Andrej Golubjov?
Budu přesvědčený, až ho zítra uvidím na kurtu. Pro zisk klíčového bodu udělám všechno nehledě na soupeře.

Pravděpodobně to ale bude právě Golubjov. Víte, co od něj čekat?
Znám ho, už jsme se třikrát potkali. Může to být utkání dost podobné tomu s Kukuškinem. Golubjov na mě může vlétnout, dávat mi míč z prava do leva a já si třeba nemusím ani sáhnout. Bude třeba, abych podal soustředěný výkon a hleděl si jen sám sebe. Nesmím koukat na soupeře, ten totiž není důležitý. Ale i kdyby nastoupil Koroljov, tak by to bylo těžké. Ten je někdy ještě agresivnější a nebezpečnější než Golubjov.