21. prosince 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportovec roku: Dříve dostali vázu, dnes peníze

Petra Kvitová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová. | foto: ČTK

PRAHA Kdo si posadí na hlavu korunu pro krále českých sportovců za rok 2011? Na listině favoritů je o krůček před konkurencí jedenadvacetiletá tenistka Petra Kvitová. Do popředí ji řadí triumf ve Wimbledonu, v Turnaji mistryň a také ve Fed Cupu družstev. Protože vyhrát Wimbledon, to už je věc.

"V roce 1983, když jsem získala dva tituly mistryně světa a překonala světové rekordy na tratích 400 a 800 metrů, jsem v anketě o nejlepší světovou sportovkyni skončila druhá za Martinou Navrátilovou. Ona totiž v tom roce kromě jiného vyhrála Wimbledon," přibližuje legendární běžkyně Jarmila Kratochvílová, jakou váhu má titul z All England Clubu.

Zatímco Kratochvílová ovládla anketu Klubu sportovních novinářů v letech 1981 a 1983, slavný tenista minulosti Jan Kodeš se stal nejlepším sportovcem Československa jednou. Bylo to v roce 1973 a pomohlo mu k tomu rovněž vítězství ve Wimbledonu.

"Byl jsem rád, vítězství mi uniklo už o dva roky dříve, kdy jsem vyhrál grandslam v Paříži a na US Open jsem byl ve finále. Tehdy to ale ovlivnili slovenští novináři. Hlasování se zveřejnilo a oni mě dávali na deváté nebo desáté místo, jen aby anketu vyhrál "jejich" krasobruslař Ondrej Nepela," přibližuje Kodeš s úsměvem federální časy.

Dřív se snědlo jen pár chlebíčků

V posledních letech je vyhlašování nejlepších sportovců významnou společenskou akcí, při níž se setkává řada celebrit, nechybí bohaté občerstvení. Jako to chodilo dříve? "Především jsem pokaždé musela na Slovensko – jednou se vyhlašovalo v Komárně, podruhé v Prievidze. Snědli jsme pár chlebíčků, přiťukli si vínem a jeli domů," líčí Kratochvílová.

"Já taky musel na vyhlášení na Slovensko, do Púchova," vybavuje si Kodeš. "Ještě pozdě večer jsme se pak s motocyklovým jezdcem Květoslavem Mašitou, vítězem tehdy slavné šestidenní, vraceli autem, celou cestu hustě sněžilo, ale on to uměl i za volantem a ráno jsme byli v Praze," usmívá se.

Jaké tehdy dostávali nejlepší sportovci republiky odměny? Už řadu let čeká na vítěze částka 250 000 korun, ale o tom si jejich předchůdci mohli nechat jen zdát.

INFOGRAFIKA:

Grafika: Sportovec roku.

"Dali nám diplom a pamětní medaili," vzpomíná Jindřich Pospíšil. On a jeho bratr Jan vyhráli anketu v roce 1979, vynesl je k tomu již třináctý titul mistrů světa v kolové. "Pro nás ale bylo důležitější, že jsme se s kolovou dostali před olympijské sporty. Měli jsme kliku, ostatním se v tom roce tolik nevedlo, ale stejně pro nás bylo první místo obrovským šokem. A taky povzbuzením do další práce," přiznává i dnes.

"Doma mám z té doby dvě broušené vázy s nápisem Najlepší športovec ČSSR, jinak jsme nedostali nic. Ani život se mi po tom úspěchu nikterak nezměnil, ale dodnes to považuji za příjemné ocenění," přemítá Kratochvílová.

Byli rádi za uvolnění z práce

Dalo se první místo mezi sportovci využít ještě jinak? "Proběhlo to tiskem, lidé si připomněli moje úspěchy," pokyvuje hlavou Kodeš.

"Nějaký marketing tehdy neexistoval. Byli jsme rádi, že nás zaměstnavatel uvolňoval na tréninky z práce," říká Jindřich Pospíšil.

Po listopadu 1989 se otevřely nejen státní hranice. Kanoistu Martina Doktora vynesly k prvenství v anketě za rok 1996 dvě zlaté olympijské medaile z Atlanty. "Ještě to nebylo takové jako o pár let později, ale bez těch medailí bych těžko dosáhl na peníze od sponzorů," pokyvuje hlavou Doktor.

Podle Karla Tejkala z agentury Česká sportovní, která zastupuje nemálo českých sportovců, se však nyní dá marketingově využít i úspěch v anketě. "Pro každého sportovce, zejména na českém trhu, je to další kamínek do mozaiky úspěchů. Když se někdo dostane do společnosti Čáslavské, Železného, Neumannové nebo Šebrleho, tak je žádanější i z marketingového pohledu. I když úspěch v anketě už je jen třešnička na dortu, fotografie s korunou pro krále všech českých sportovců je dobrý artikl," říká.

Podle Kratochvílové, Kodeše i Pospíšila je jednoznačným favoritem dnešního večera, který bude pojatý jako pocta sportovcům a Václavu Havlovi, Petra Kvitová. Čtvrtmilionová částka pro vítěze by byla pro hráčku, která si letos vydělala přes 5 milionu dolarů (100,5 milionu korun), spíš symbolická, ale o peníze nyní nejde. "Mnohem cennější je první místo v anketě jako uznání za celoroční dřinu," míní Kratochvílová.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!