Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovec roku: Pět... teda šest 'N' Sáblíkové, pyrotechnik Bauer

Sport

PRAHA - Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, letošní Sportovkyni roku České republiky, vystihuje pět N: nadání, nadšení, náročnost, neústupnost a národní hrdost. Běžec na lyžích Lukáš Bauer byl v mládí pyrotechnikem a oštěpařka Barbora Špotáková si zase při hodině umyla v umyvadle nohy. Při slavnostním večeru v Praze to na sportovce prozradili jejich blízcí a lidé, kteří je znali.

Nejlepší trojice ankety Sportovec roku - zleva: druhý Lukáš Bauer, vítězka Martina Sáblíková a třetí Ondřej Synek. foto: ČTK

"Paní učitelka mě překvapila, jak krásně mluvila," dojala Sáblíkovou slova profesorky Ivany Kadlecové. První třídní, která rychlobruslařku učila ruštinu a tělesnou výchovu, o dvojnásobné olympijské vítězce z Vancouveru řekla, že má nadání od pánaboha.

Rok 2010 v obrazech

"Zadruhé nadšení, s kterým vykonává tento sport a jak se věnuje tréninku.Náročnost k sobě samé a neústupnost přímo buldočí, pokud si vytkne cíl," řekla Kadlecová v předtočeném rozhovoru. Jako poslední přidala národní hrdost, s kterou Sáblíková bojuje za sebe, ale i za Českou republiku a fanoušky. To poté na pódium samotná královna o šesté "N". "Novák," řekla se smíchem do mikrofonu.

DÁLE ČTĚTE: Zimní královna vládne i Česku: Sáblíková potřetí Sportovcem roku!

Starší bratr Lukáše Bauera Jan odhalil, že se v mládí "kočkovali" a většinu věcí dělali spolu. "Lukáš nezkazil žádnou srandu," uvedl Jan Bauer a doplnil historku o Lukášových hrátkách s ohněm. "Měl v druhé třetí třídě pyrotechnické období a doma si zkoušel vyrobit olympijskou pochodeň, když naši nebyli doma. Pak to ale poznali podle ohořelých papírů v koši a měl z toho sem tam nepříjemnost," řekl Jan.

Sérii odhalení odstartovala bývalá spolužačka oštěpařky Špotákové. "Jednou si šla během vyučování umýt obě nohy do umyvadla. Vzala si ručník přes krk a v klidu se umyla a hodná paní učitelka se jen koukala," řekla Zuzana Dvořáková. Špotákovou historkou tolik nepřekvapila. "Je to jedna z mých nejlepších kamarádek, přezdívaná Dolly. Stýkáme se pořád a něco takového jsem tušila," smála se Špotáková.

Martina Sáblíková s Petrem Novákem.

Slalomářka Šárka Záhrobská si v mládí oblíbila koně a od 12 do 14 let chodila do stájí. "Propadla lásce ke koním a od rána do večera se o ně starala, i když moc nejezdila," řekla matka Jiřina Záhrobská. Oblíbeného koně bronzová medailistka z olympiády ve Vancouveru Záhrobská ale neměla. "Já jsem milovala vždycky všechny," řekla.

Záhrobská na sebe prozradila, že nejvíce riskuje ne na sjezdovkách, ale na běžkách. Na těch si občas vyjede po sezoně, když se chce odreagovat. "Ale moc to neumím. Běžky jsou míň stabilnější, a když přijde klesání, tak to nemám tolik pod kontrolou jako sjezdovky, takže je to risk, jak zatočím," řekla Záhrobská.

Čtěte unikátní rozhovor Sportovce roku Martiny Sáblíkové s dalšími sportovci z elitní desítky ve čtvrtek v deníku

Autor: