Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sportovní poražený roku 2016: Gatlin se nejdříve Boltovi vysmíval, ten jej poté opět zničil

Sport

  16:16
PRAHA - V letech 2014 až 2016 patřilo pokaždé šest ze sedmi nejrychlejších časů sezony na stovce právě jemu. Časům na nejkratší sprinterské trati vládl čtyřiatřicetiletý Američan Justin Gatlin také letos. Měl to být jeho rok. Nebyl a příběh olympijského šampiona z roku 2004 z Atén jsme pro vás vybrali pro letošní Silvestr jako ten pro největšího poraženého posledních dvanácti měsíců.

Justin Gatlin. foto: Reuters

Jistě, ruský dopingový skandál vládne všem negativním sportovním anketám vlastně už posledních dvou let. Bylo o něm popsáno stohy papíru, tisíce slov na internetu.

Proto jsme si do rubriky „sportovní poražený roku 2016 Lidovky.cz“ vybrali jiné téma.

Ostatně i Gatlinův souboj s Jamajčanem Usainem Boltem byl často prezentován médii jako souboj „Dobra proti Zlu“, kdy tím negativním hrdinou byl pochopitelně Američan.

Důvod?

Když v roce 2004 ovládl na stovce olympijské Atény, navázal triumfem jak na stovce, tak i dvoustovce o rok později na světovém šampionátu. Ve finále delší z této distance zdolal tehdy zraněními sužovaného devatenáctiletého jamajského čahouna jménem Usain Bolt.

Justin Gatlin slaví.
Jamajčan Usain Bolt opět porazil Američana Justina Gatlina.

Bylo to naposledy, co jej na velké soutěži – tedy mistrovství světa, či olympijských hrách – v přímém finálovém souboji porazil. Čtyři roky navíc musel čekat na druhou šanci. Na jaře 2006 byl oznámen jeho pozitivní test na testosteron. Gatlin dodnes tvrdí, že byl nevinný, že za vše může fyzioterapeut a mastička, která látku obsahovala.

„Byly to pro mě těžké časy,“ prozradil letos s odstupem času Gatlin, kterému se povedlo odvoláními snížit trest z devastujících osmi na přece jen přijatelnější čtyři rok. Přesto mu bylo v době návratu osmadvacet let. A přestože čas od času zaslechl, že dopuje dodnes, protože podává své nejlepší výkony ve věku, kdy už jsou sprinteři dávno za zenitem, rodák z Brooklynu si stojí za svým.

„Byl jsem mimo čtyři roky, proto nejsem tak opotřebovaný jako moji vrstevníci Asafa Powell či Tyson Gay. Vždycky jsem byl čistý. A musím říct, že jestliže mě fanoušci a média berou jako ono Zlo, od svých soupeřů jsem nikdy neslyšel nic negativního. Naopak, vždycky mi říkali, že mě rádi vidí. Navzájem k sobě všichni chováme respekt, rád bych, aby to jednou stejně vnímali i fanoušci,“ dodal Gatlin v průběhu letošních her v Riu exkluzivně pro deník Independent.

Další poražení roku 2016

Ryan LOCHTE – Což o to, v bazénu to od Američana ještě nebylo nejhorší, ovšem jeho následná lež ohledně údajného přepadení v Riu i s dalšími parťáky mu udělala z ostudy kabát.

INDIE – Dvě medaile z olympijského Ria je pro zemi s 1,31 miliardami obyvatel skutečně hodně, hodně málo.

Maria ŠARAPOVOVÁ – Aféra kolem Meldonia zasáhla také svět tenisu, a to skrze nejbohatší sportovkyni světa. Ruska a její poradci už určitě čtou maily daleko poctivěji než dosud.

RUSKO – A když jsme u Šarapovové, nelze nezmínit všechny její sportovní kolegy. Dopingová kauza nemá ani dva roky od svého startu svého konce.

OLYMPIJSKÝ BOX – Ir Michael Conlan sice předvedl nechutné a v jeho případě neopodstatněné divadlo, přesto fakt, že bylo všech 36 rozhodčích, kteří se zúčastnili her v Riu následně suspendováno, o něčem svědčí.

Michel PLATINI – Tvářil se jako spasitel světového fotbalu, korupční aféra v tomto sportu ale stáhla minimálně prozatím do zapomnění také jeho.

Do Brazílie přijel jako velký favorit. Vládl tabulkách na 100 i 200 metrů, Bolta trápilo zranění, kvůli kterému nedokončil ani jamajskou kvalifikaci. Kde, kdo už Jamajčana odepsal. „On se ale dokázal vždycky dostat zpět na vrchol. Mimochodem, rivalita s ním mě posledních šest let hnala vpřed, motivovala,“ pronesl Američan.

Stejný Američan, který v průběhu července řekl, že kdyby byl Bolt Američan, tak by se do Ria nepodíval, protože nesplnil národní nominační kritéria. A že se mu nelíbí různý metr pro různé sportovce jen proto, že jsou slavní. „Vysvětlíme si to v Riu na trati,“ vzkázal mu jeho největší konkurent, na kterého si ale věřil i krajan Yohan Blake.

Gatlin a Bolt jsou přátelé

Ale pozor, zatímco média i fanoušci Gatlina s Boltem často štvala proti sobě, oni sami jsou dlouholetými přáteli. „Občas jsme spolu pařili, slavili. Je hodně zábavný. Ale ve chvíli, kdy jsme na dráze, jsme soupeři. Jsme jako herci, na dráze jsem skutečnými rivaly se vším všudy,“ vysvětluje muž, který je osobním rekordem 9,74 sekundy pátým nejrychlejším mužem planety v historii.

Dokonce i jejich matky – Jennifer Boltová a Jeanette Gatlinová – se loni během mistrovství světa v Pekingu spřátelily. „Hodně jsem toho spolu namluvily, jsme si hodě blízké,“ prozradila NBC maminka jamajského fenoménu.

Jenže na dráze, když jsou zmíněnými herci a konkurenty, také v Riu vládl Bolt. Na stovce porazil Gatlina i přes jeho fantastický start. V semifinále dvoustovky pak Američan tak dlouho vypouštěl závěrečnou rovinku, aby šetřil poraněný kotník, až do finále této tratě ani nepostoupil.

„Gratuluji kamaráde,“ přiběhl Bolt po finále stovky za svým největším rivalem. Rýpání z doby před olympijskými hrami bylo pryč. „Byla to od něj další velká show. Má můj maximální respekt. Donutil mě ze sebe vydat to nejlepší. Věřím, že totéž platí i naopak. Jsme soupeři, není v tom žádná nenávist,“ zaznělo z Gatlinových úst v Brazílii poté, co Bolt jako první sprinter historie získal třetí zlato ze stovky. Navíc v řadě.

Opět byli kamarády. Poté, co Gatlin – než vyšlo najevo jeho zranění – schytával kritiku za nezvládnuté semifinále dvoustovky, byl to právě jeho životní sportovní soupeř, kdo se jej zastával.

Mimochodem, při té vší rivalitě se na to možná trochu pozapomíná, ale společně vládnou nejkratšímu sprintu pod pěti kruhy už dlouhých dvanáct let. Pokud by bylo v Riu pořadí opačné, stal by se Američan ve 34 letech nejstarším olympijským vítězem na stovce v historii (průměrný věk olympijských sprinterských šampionů je 23 let).

„Víte, dívám se na to takhle: existuje spousta sportovců, kteří se nedostali ani jednu olympiádu. Já byl na třech v rozmezí dvanácti let. Jak mohu být nespokojený?“ položil si řečnickou otázku Gatlin.

„Byl jsem rád, že jsem mohl přijet do Ria a mohl se utkat s Usainem. On prostě vyhraje vždy, když musí, umí se dostat z problémů. Je to skvělý člověk, skvělý chlap. A bylo mi ctí, být součástí historie, dodal Gatlin.

Vyvstává otázka: Lze nakonec brát muže, který má pět olympijských medailí (zlato, dvě stříbra, dva bronzy), šest z mistrovství světa (dvě zlata, čtyři stříbra) a ač se to tak často nezmiňuje, je i dvojnásobným halovým šampionem na hladké šedesátce, jako poraženého?

Co se týče celé kariéry, tak rozhodně nikoliv, v roce 2016 ale chtěl více...