Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Před lety dopoval, pak se Gatlin vrátil. Ale ‚čistý‘ není, ukázala studie

Sport

  9:00
PRAHA - Způsobil jeden z největších dopingových skandálů poslední doby. Po čtyřletém trestu se vrátil a znovu vítězí. Justin Gatlin má však nad ostatními stále nespornou výhodu. Jakou? Podle vědců z univerzity v Oslu totiž Američanovo tělo pořád těží ze zakázaných látek, které sprinter v minulosti užíval.

Justin Gatlin foto: Reuters

Psal se duben roku 2006, Gatlin během štafetového závodu v Kansas City znovu zářil. U tehdy čtyřiadvacetiletého běžce nešlo o mimořádný jev, vždyť dva roky předtím posbíral na olympiádě tři medaile.

Jenže na veřejnost brzy vyšla nepříjemná pravda. „Závodník užíval vysoké množství zakázané látky testosteron,“ vzkázala antidopingová komise. A v srpnu vyřkla verdikt: pozastavení činnosti na čtyři roky a anulování světového rekordu na 100 metrů - šlo totiž o jeho druhý dopingový případ.

Rodák z New Yorku se zatáhl do ústraní, ale běžeckou dráhu neopustil. Na scénu naopak v sezoně 2010 vtrhl znovu. Stejně silný a odhodlaný. „Cítím se jako znovuzrozený,“ líčil tenkrát a sbíral další úspěchy.

Justin Gatlin
Justin Gatlin
Justin Gatlin.
Justin Gatlin se představuje ostravským fanouškům.

Od dopingu už dává ruce pryč, ale svým způsobem mu stále - zřejmě aniž by to sám tušil - pomáhá. Experimenty podle vědců z univerzity v Oslu ukázaly, že svaly si zachovávají výhodu po užití povzbudivých látek i po dobu několika let.

V praxi to znamená, že dopingoví hříšníci mohou i dlouho poté, co tělu dopřejí zakázané prostředky, z jejich účinků těžit. Profesor fyziologie Kristen Gunderson využil k výzkumu myši, na nichž se jeho domněnky potvrdily. „Účinky mohou trvat desítky let, v některých případech i celý život. Naše data naznačují, že trest pro sportovce na dva nebo čtyři roky je příliš nízký,“ líčil pro bbc.com

„Gatlin pořád běhá výborně. Musíme se podívat do jeho minulosti, která ho stále ovlivňuje. Průměrný člověk by nic podobného nedokázal,“ přidal britský překážkář Dai Greene. „Jeho časům nemůžu uvěřit. Jsou to neuvěřitelné výkony!“

Konkurenti ho zpět mezi sebe nepřijali

Gatlinův agent Renaldo Nehemiah však oponoval: „Nejsem překvapený. Vždy jsem věděl, že je Justin talentovaný. Jeho tělo během čtyřleté pauzy odpočívalo.“ A svému svěřenci řekl: „Někteří lidé ti nikdy neodpustí.“

Pravda, na amerického sprintera černé pleti (a další hříšníky), kouká atletický svět skrz prsty. Třeba německý diskař Robert Harting se nedávno dobrovolně vzdal nominace na nejlepšího atleta světa, protože nechtěl být v Gatlinově společnosti.

Nejnovější dopingový výzkum může každopádně změnit zavedené pořádky. V budoucnu je klidně možné, že se provinilci budou dostávat doživotní zákazy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!