Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hezoun Karas vede tucet atletů. Navzájem se hecují, pochvaluje si

Sport

  17:13
PRAHA - Od rána do večera se nezastaví. Tak nejraději trávil čas, dokud závodil, a tak jej po pár letech tráví opět. Trenérský novic Josef Karas, který druhým rokem připravuje skupinu atletů v pražském Olympu, to jinak ani dělat nemůže.

Josef Karas. foto: hermina.cz

„Mám dvanáct svěřenců, ale je to prima,“ říká chlapík, který reprezentoval v desetiboji na ME 2006 i na MS 2007 (14., resp. 20. místo) a jen zranění mu znemožnilo účast na olympiádě v Pekingu.

Start pod pěti kruhy byl jeho snem. Nenaplnil se, ale Čechokanaďan, který se před desítkou let vrátil do vlasti, teď chce pomáhat plnit podobné sny mladým atletům.

Šéftrenér: Umí si to zorganizovat

Úctyhodný záběr dvanácti svěřenců v Karasově skupině zprvu zarazil i Míroslava Zahořáka, bývalého reprezentanta a nyní šéftrenéra atletů pražského Olympu.

"Jasně, že je to hodně, ale co si počít, když trenérů tolik nemáme a atleti navíc ke Karasovi chtějí? Ale zase má takovou skupinu, kde žádná disciplína nevybočuje z jeho vícebojařského zaměření, a když mu lidi chodí včas a tréninky mají spád, může to být dobré. Co jsem viděl, zatím to klape i v takovém počtu, je zřejmé, že si to Pepa umí zorganizovat," vypozoroval. 

Ale ten počet svěřenců... Plný tucet, tak početná skupina není zrovna obvyklá a mnozí z jeho okolí často hovoří o příliš velkém soustu.

„Mně to ale nevadí. Jsem sice od rána do večera na stadionu, ale není to časově náročnější než v minulé, mojí „premiérové“ sezoně, kdy jsem měl míň svěřenců. Samozřejmě taky záleží na atletech, jestli k tréninkům přistupují profesionálně a se zaujetím, ale tenhle problém naštěstí vůbec řešit nemusím,“ pochvaluje si šestatřicetiletý Karas, před čtyřmi lety druhý nejkrásnější muž světa ze soutěže Mr. World v Soulu.

Uvědomuje si, že jeho skupina bude sledovaná. Nedávno do ní přibyli vícebojaři Helcelet s Lukášem z Dukly, přičemž o prvně jmenovaném se stále hovoří jako o vícebojaři budoucnosti. A novou tváří je i překážkář Martin Mazáč, finalista loňské světové univerziády.

„To ale na naší práci nic nemění. Pravda, jsme trochu různorodá skupina, vedle vícebojařů a překážkářů jsou tu dva dálkaři, sprinteři a trojskokani, ale u všech je to o rychlosti a výbušnosti. A proč bych měl připravovat jen vícebojaře nebo jen sprintery? To by byla nuda. Takhle se mohou jeden od druhého učit, někdo má nějakou silnou a nějakou slabší stránku. Pokud skupina takto funguje, pak je jako živý organismus, kde se všichni navzájem hecují,“ přibližuje.

Příchod překážkáře Mazáče, který se dosud připravoval rovněž v Olympu pod taktovkou renomovaného kouče Luďka Svobody a rok co rok se zlepšoval, jej nezarazil. Ani otázka, zda se Mazáč bude nadále zlepšovat i pod jeho vedením.

Na Olympu už je i šampion Sýkora

„To nevím, nejsem čaroděj a do budoucna nevidím. Ale Martin toužil po změně a když zůstane zdravý po celý rok, což platí i pro ostatní atlety, tak nevím, proč by se neměl dál zlepšovat a opět svádět souboje s Peťanem Svobodou,“ zmíní českou jedničku, pátého borce ze srpnového ME v Curychu, kterého připravuje právě zmíněný Luděk Svoboda.

Ani vztahy mezi oběma trenéry prý touto změnou neutrpěly. „Jsou na profesionální bázi, chováme se k sobě dobře. Vím, že pro žádného trenéra není příjemný odchod závodníka, který se pořád zlepšuje, ale stává se to a oba dobře víme, že život takové situace přináší.“

V areálu v pražské Stromovce už se připravuje také Jiří Sýkora, juniorský mistr světa v desetiboji z letošního Eugene. Nikoli ale v Karasově skupině. „Začíná tady trénovat pod vedením svého kouče Pavla Svobody, který se kvůli tomu přestěhoval z Třebíče do Berouna, kde má část rodiny. Spolupráci se nebráníme, bude to klapat,“ myslí si Karas.

Nezměnily se prý ani jeho vztahy s trenérem Dukly Rudolfem Černým, kvůli jehož zdravotní patálii přešli do Olympu Helcelet s Lukášem. „Nevídáme se často, ale jsme v pohodě. Každý má občas nějakou bolístku, tak ať se brzy uzdraví - bude to dobře i pro jeho nové svěřence,“ má jasno.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat