Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hezoun Karas vede tucet atletů. Navzájem se hecují, pochvaluje si

Sport

  17:13
PRAHA - Od rána do večera se nezastaví. Tak nejraději trávil čas, dokud závodil, a tak jej po pár letech tráví opět. Trenérský novic Josef Karas, který druhým rokem připravuje skupinu atletů v pražském Olympu, to jinak ani dělat nemůže.

Josef Karas. foto: hermina.cz

„Mám dvanáct svěřenců, ale je to prima,“ říká chlapík, který reprezentoval v desetiboji na ME 2006 i na MS 2007 (14., resp. 20. místo) a jen zranění mu znemožnilo účast na olympiádě v Pekingu.

Start pod pěti kruhy byl jeho snem. Nenaplnil se, ale Čechokanaďan, který se před desítkou let vrátil do vlasti, teď chce pomáhat plnit podobné sny mladým atletům.

Šéftrenér: Umí si to zorganizovat

Úctyhodný záběr dvanácti svěřenců v Karasově skupině zprvu zarazil i Míroslava Zahořáka, bývalého reprezentanta a nyní šéftrenéra atletů pražského Olympu.

"Jasně, že je to hodně, ale co si počít, když trenérů tolik nemáme a atleti navíc ke Karasovi chtějí? Ale zase má takovou skupinu, kde žádná disciplína nevybočuje z jeho vícebojařského zaměření, a když mu lidi chodí včas a tréninky mají spád, může to být dobré. Co jsem viděl, zatím to klape i v takovém počtu, je zřejmé, že si to Pepa umí zorganizovat," vypozoroval. 

Ale ten počet svěřenců... Plný tucet, tak početná skupina není zrovna obvyklá a mnozí z jeho okolí často hovoří o příliš velkém soustu.

„Mně to ale nevadí. Jsem sice od rána do večera na stadionu, ale není to časově náročnější než v minulé, mojí „premiérové“ sezoně, kdy jsem měl míň svěřenců. Samozřejmě taky záleží na atletech, jestli k tréninkům přistupují profesionálně a se zaujetím, ale tenhle problém naštěstí vůbec řešit nemusím,“ pochvaluje si šestatřicetiletý Karas, před čtyřmi lety druhý nejkrásnější muž světa ze soutěže Mr. World v Soulu.

Uvědomuje si, že jeho skupina bude sledovaná. Nedávno do ní přibyli vícebojaři Helcelet s Lukášem z Dukly, přičemž o prvně jmenovaném se stále hovoří jako o vícebojaři budoucnosti. A novou tváří je i překážkář Martin Mazáč, finalista loňské světové univerziády.

„To ale na naší práci nic nemění. Pravda, jsme trochu různorodá skupina, vedle vícebojařů a překážkářů jsou tu dva dálkaři, sprinteři a trojskokani, ale u všech je to o rychlosti a výbušnosti. A proč bych měl připravovat jen vícebojaře nebo jen sprintery? To by byla nuda. Takhle se mohou jeden od druhého učit, někdo má nějakou silnou a nějakou slabší stránku. Pokud skupina takto funguje, pak je jako živý organismus, kde se všichni navzájem hecují,“ přibližuje.

Příchod překážkáře Mazáče, který se dosud připravoval rovněž v Olympu pod taktovkou renomovaného kouče Luďka Svobody a rok co rok se zlepšoval, jej nezarazil. Ani otázka, zda se Mazáč bude nadále zlepšovat i pod jeho vedením.

Na Olympu už je i šampion Sýkora

„To nevím, nejsem čaroděj a do budoucna nevidím. Ale Martin toužil po změně a když zůstane zdravý po celý rok, což platí i pro ostatní atlety, tak nevím, proč by se neměl dál zlepšovat a opět svádět souboje s Peťanem Svobodou,“ zmíní českou jedničku, pátého borce ze srpnového ME v Curychu, kterého připravuje právě zmíněný Luděk Svoboda.

Ani vztahy mezi oběma trenéry prý touto změnou neutrpěly. „Jsou na profesionální bázi, chováme se k sobě dobře. Vím, že pro žádného trenéra není příjemný odchod závodníka, který se pořád zlepšuje, ale stává se to a oba dobře víme, že život takové situace přináší.“

V areálu v pražské Stromovce už se připravuje také Jiří Sýkora, juniorský mistr světa v desetiboji z letošního Eugene. Nikoli ale v Karasově skupině. „Začíná tady trénovat pod vedením svého kouče Pavla Svobody, který se kvůli tomu přestěhoval z Třebíče do Berouna, kde má část rodiny. Spolupráci se nebráníme, bude to klapat,“ myslí si Karas.

Nezměnily se prý ani jeho vztahy s trenérem Dukly Rudolfem Černým, kvůli jehož zdravotní patálii přešli do Olympu Helcelet s Lukášem. „Nevídáme se často, ale jsme v pohodě. Každý má občas nějakou bolístku, tak ať se brzy uzdraví - bude to dobře i pro jeho nové svěřence,“ má jasno.