Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Spurtér Cavendish vyhrál již čtvrtou etapu Tour, Kreuziger zůstal devátý

Tour de France

  18:28
BORDEAUX - Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál v hromadném spurtu 18. etapu Tour de France s cílem v Bordeaux a připsal si letos už čtvrté dílčí vítězství. Před sobotní rozhodující časovkou nedošlo k žádným změnám v průběžném pořadí - vede Španěl Alberto Contador o osm sekund před Lucemburčanem Andym Schleckem. Český jezdec Roman Kreuziger je devátý.

Tour de France (vítěz 18. etapy Mark Cavendish) foto: Reuters

Po náročných dnech v Pyrenejích byla dnešní rovinatá etapa o délce 198 km relativně odpočinkovou záležitostí. Poté co peloton v závěru dostihl posledního ze čtveřice uprchlíků ve složení Matti Breschel, Jerome Pineau, Benoit Vaugrenard a Daniel Oss, rozhodovalo se podle očekávání v hromadném spurtu.

V cílové rovince se Cavendish chytře vyvezl za Italem Alessandrem Petacchim, zhruba 200 metrů před páskou vyjel z jeho vzduchového pytle a nikým neohrožován si dojel pro své celkové 14. vítězství na Tour.

Před třetího Petacchiho se ještě dostal Novozélanďan Julian Dean, šestatřicetiletý Ital nicméně i tak získal zelený trikot pro vedoucího muže bodovací soutěže. Z něj vysvlékl Nora Thora Hushovda, jenž dnes zaútočil příliš brzy a ztrácí 10 bodů. V závěrečném finiši v Paříži má ovšem šanci na prestižní vítězství i Cavendish, který zaostává o dalších šest bodů.

"Jsem strašně šťastný. Je neuvěřitelné, co můj tým zase předvedl. Bez Marka to nebylo vůbec jednoduché, ale po tom, jak mi to perfektně připravili, jsem prostě vyhrát musel," připomněl pětadvacetiletý Cavendish absenci svého dvorního rozjížděče Marka Renshawa, jenž byl kvůli svému ataku hlavou na Deana v 11. etapě ze závodu vyloučen.

Všichni favorité včetně 41. Kreuzigra dokončili dnešní etapu v hlavním poli možná už s myšlenkami na sobotní časovku o délce 52 km, která určí konečné pořadí. Jediný český účastník Tour Kreuziger ztrácí na lídra Contadora na deváté pozici 10:12 minuty. Za osmým Ryderem Hesjedalem z Kanady zaostává téměř minutu, před desátým Američanem Chrisem Hornerem má náskok 25 sekund.

Jediný český účastník Tour Kreuziger ztrácí na lídra Contadora na deváté pozici 10:12 minuty. Za osmým Ryderem Hesjedalem z Kanady zaostává téměř minutu, před desátým Američanem Chrisem Hornerem má náskok 25 sekund.

"V časovce bude záležet na tom, jak komu bude foukat. Ještě se rozhodneme, jestli si časovku ráno půjdu projet na kole nebo jen v týmovém autě. Možná bude lepší pošetřit síly, protože po těch třech týdnech závodění toho má každý plné zuby a bude záležet na tom, kdo na to ještě má," uvedl na svém webu Kreuziger. "Vím, že třeba Horner, který je za mnou, časovky umí. Bude to boj, ale uvidíme, jak se to vyvine. Každopádně věřím, že bych v té desítce zůstat měl," odhadl své šance.

Výsledky 18. etapy Tour de France

Salies-de-Béarn - Bordeaux (198 km):
1. Cavendish (Brit.) 4:37:09,
2. Dean (N. Zél.),
3. Petacchi (It.),
4. McEwen (Austr.),
5. Freire (Šp.),
6. Hagen (Nor.),
7. Roelandts (Belg.),
8. Rojas (Šp.),
9. Bole (Slovin.),
10. Pérez Moreno (Šp.),
...41. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:
1. Contador (Šp.) 88:09:48,
2. A. Schleck (Luc.) -8,
3. S. Sánchez (Šp.) -3:32,
4. Meňšov (Rus.) -3:53,
5. Van den Broeck (Belg.) -5:27,
6. Gesink (Niz.) -6:41,
7. J. Rodríguez (Šp.) -7:03,
8. Hesjedal (Kan.) -9:18,
9. Kreuziger -10:12, 10. Horner (USA) -10:37.

Autor: