20. července 2010 18:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Armstrong by se úcty ke staršímu nedočkal, říká bývalý cyklista Konečný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sedminádobný vítěz Tour de France Lance Armstrong v akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedminádobný vítěz Tour de France Lance Armstrong v akci | foto: Jacky Naegelen Reuters

PRAHA Bývalý český profesionální cyklista Tomáš Konečný, který v roce 2002 dojel na Tour de France na šedesátém místě, předpokládal, že sedminásobný vítěz slavného závodu Lance Amrstrong zkusí vyhrát jednu z letošních etap.

Legendární Američan to zkusil, hrál hlavní roli v 16. etapě, v závěru nestačil osmatřicetiletý Texasan ve spurtu na mladší kolegy z dlouhého úniku.

Čtěte zde

"Jeho čas možná ještě přijde při čtvrtečním dojezdu na Tourmalet nebo v sobotní časovce," věří Konečný.

Čekal jste, že se osmatřicetiletý veterán Lance Armstrong bude rvát o triumf v 16. etapě?
Předpokládal jsem, že to alespoň jednou zkusí. To se ale dá čekat u každého cyklisty, který je nad dvacátým místem a hůř. Tihle jezdci mají šanci a musí ujíždět. V celkovém pořadí se pro ně nic nemění, na špičku se už nedotáhnou, a tak jdou po dílčím úspěchu.

Američan vypadal, jako by tohle byla jeho chvíle, jeho etapa...
Spíš jsem se myslel, že zkusí vyhrát jinou etapu, třeba čtvrteční dojezd na Tourmalet nebo sobotní časovku. Z vrcholu kopce to bylo dnes strašně daleko do cíle na to, aby to zvládnul úplně sám.

Proč nakonec nevyhrál?
Je jasné, že když pojede v nějaké skupině, že ho soupeři asi nepustí. To by musel mít velké štěstí.

Existuje mezi cyklisty nějaká úcta ke starším? Třeba, že by se dohodli a pustili Armstronga, aby si dojel pro prvenství v etapě?
Ne, v cyklistice neexistuje žádné dávání přednosti. Ani pro legendy. Jde o velké peníze a nikdo nikomu žádné dárky zadarmo dávat nebude. Jeho samotného by ani netěšilo, kdyby ho nechali rivalové vyhrát. Buď zvítězíte nebo ne. Jinak by to ani sportovce samotného netěšilo.

Kdy by tedy mohla přijít další Armstrongova příležitost?
Tahle etapa ho stála spoustu sil, šel brzy do úniku a energie mu bude ve čtvrtek hodně chybět. Sobotní časovka je opravdu asi jeho největší šancí, ale i v ní bude mít velkého soupeře - Fabiána Cancellaru. Uvidíme. Čtvrtek bude podle mě hodně podobný dnešku. Velká skupina odjede a ta si to pak rozdá v závěrečném stoupání. Armstrong může být v té skupině a pokusit se o triumf. To ale jen za předpokladu, že ujede skupina jezdců, kteří nezasahují do celkového pořadí špičky. To by ovšem znamenalo, že dojde k velkému souboji mezi vedoucími jezdci Andym Shleckem a Albertem Contadorem. Musíme si uvědomit, že se bojuje nejen o vítězství v etapě, ale taky o celkové prvenství. Snad Schleck vrátí Contadorovi, co si zaslouží.

Co jste říkal výkonu Romana Kreuzigera, který byl v úniku v silné skupině a na prvních dvou vrcholech byl třetí?
Škoda toho, byl až moc vepředu. Neměl moc velkou ztrátu a jeho skupinu by favoriti nenechali ujet. Roman je pořád jeden z adeptů, kteří mohou zamíchat celkovým pořadím v nejlepší desítce.

Nedošli mu pod Tourmaletem přece jen síly?
Nemyslím si, favorité by ho prostě nepustili. Lídři nikdy nenechají odjet jezdce, kteří pro ně představují riziko. Jde o taktiku. Třeba unikajícímu Carlosu Barrodovi muselo být v závěrečném sešupu jasné, že ho ostatní doženou. Udělal ale dobře, že to zkusil únikem, není to totiž žádný spurter do finiše.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz