5. března 2015 16:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Squashista Mekbib věří, že Koukalova česká nadvláda skončí

Favorita Jana Koukala by chtěl potrápit Daniel Mekbib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Favorita Jana Koukala by chtěl potrápit Daniel Mekbib. | foto: squashpage.net

PRAHA V lednu poznal, že Jan Koukal není neporazitelný: Daniel Mekbib přemohl českou squashovou legendu v rámci zápasu české ligy. Teď má stejný plán i pro mistrovství České republiky, které startuje ve čtvrtek v Praze.

Daniel Mekbib, tohle jméno si zapamatujte. Už brzy totiž může vládnout českému squashi. Jen málo hráčů v zemi může prohlásit: „Porazil jsem v mistrovském zápase Jana Koukala.“ On ano – 3:1 na sety. „Tenhle výsledek mi dodává optimismus. Za poslední tři roky jsem Honzovi výkonnostně nejblíž, chtěl bych toho na republice využít,“ plánuje 22letý Mekbib.

Pokud budou oba podle plánu postupovat, na držitele 15 mistrovských titulů narazí v semifinále. „Minulý rok jsem skončil na republice třetí, teď bych to chtěl minimálně zopakovat,“ netají Mekbib.

„Radši bych ale vyhrál. A v takovém případě musím porazit Honzu. Proto neřeším, jestli na mě vychází už v semifinále. Je skvělé, co dokázal, za to zaslouží uznání, ale myslím, že je čas, abychom něco vyhráli i my mladší. Nikomu z nás by nebylo Honzy líto, pokud bychom ukončili jeho sérii,“ směje se.

Takových pokusů proběhlo už několik, ale Koukal jim odolal. Tedy s výjimkou roku 2009, kdy kvůli nemoci v kombinaci s alergií skončil v semifinále. „Má skvělou tréninkovou morálku, v ruce je pořád lepší než ostatní. Nejde ani o přesnost, spíš o taktiku úderů,“ hodnotí Mekbib hru favorita. „Vymyslí takovou kombinaci úderů, že donutí soupeře k chybě. Tak, jak to umí v tenise Federer,“ srovnává.

Jak tedy Koukala zdolat? „Důležitá je trpělivost, pokud člověk spěchá, když s ním chcete rychle ukončovat výměny, prohrajete,“ má jasno Mekbib, třetí nasazený. „Musíte být připravený strávit s ním na kurtu dost času. Utahat ho fyzicky je těžké, spíš ho unavit psychicky. Honza je pořád lepší hráč, musíte mít dobrý den a doufat, že on bude mít horší,“ usmívá se desetinásobný juniorský mistr Česka ve všech kategoriích.

Jeho otec pochází z Etiopie, narodil se v Bruntále, žil v Opavě, odkud ale odešel studovat management sportu na Masarykovu univerzitu do Brna. Tam teď bydlí. „V Etiopii jsem byl dvakrát, je tam neskutečně krásná příroda, skvělí lidé, mám to tam rád, ale cítím se jako Čech, narodil jsem se tady,“ vypráví Mekbib.

Právě on by měl být vůdce smečky, která má ambice sesadit Koukala z trůnu. Dřív ke squashovému králi vzhlížel, byl jeho vzorem, teď musí jít úcta stranou. „Strach nemám, ani přehnaný respekt. To by se pak projevilo na hře. Chci Honzu porazit, přišel čas, aby vyhrál i někdo jiný,“ opakuje. To by mohlo být zajímavé semifinále, co říkáte?