Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Štafeta žen vybojovala další bronz, muži ho slavili dodatečně

Sport

  18:40aktualizováno  20:51
GÖTEBORG (Švédsko) - Dvě bronzové tečky mělo pro českou výpravy halové mistrovství Evropy v Göteborgu. Ve štafetě na 4x400 metrů si nejprve doběhly pro medaile ženy a třetí skončili i muži, kteří však mohli slavit cenný kov až po velkých zmatcích.

České sprinterky, zleva Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková, Lenka Masná a Zuzana Hejnová foto: ČTK

Po neúspěšném boji v individuálním závodu si Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová spravily chuť ve štafetě, v níž vybojovaly bronz společně s Jitkou Bartoničkovou a Lenkou Masnou. Třetí místo obsadily za Britkami a Ruskami časem 3:28,49 minuty, kterým zaostaly jen o dvě setiny za českým rekordem z roku 1997. Čtvrtkařky skončily třetí stejně jako loni na letním ME v Helsinkách a halovém mistrovství světa v roce 2010 v Dauhá.

K TÉMATU

Čtvrtkaři Daniel Němeček, Josef Prorok, Petr Lichý a Pavel Maslák doběhli čtvrtí, ale po diskvalifikaci prvních Britů začali oslavovat medaili. Jejich radost však trvala jen chvilku. Britové uspěli s protestem proti trestu za vyšlápnutí Richarda Bucka na druhé čtvrtce z dráhy a vrátili se na první místo.

Diskvalifikace nakonec potkala třetí Poláky, za kterými čeští běžci zaostali o 11 setin, kvůli kolizi Rafala Omelka právě s Buckem. Maslák tak získal po triumfu v individuálním závodě další medaili. Štafety se postaraly o čtvrtou a pátou českou medaili v Göteborgu, bronz získali i koulař Ladislav Prášil a výškař Jaroslav Bába. O nejcennější kov se zasloužil v novém českém rekordu Maslák.

Páté místo obsadil tyčkař Jan Kudlička výkonem 571 cm

Medailové pořadí zemí na HME v atletice v Göteborgu

1. Rusko 4 zlaté 7 stříbrných 3 bronzové 
2. Británie 4 3 1
3. Francie 4 2 3
4. Ukrajina 2 1 1
5. Španělsko 1 3 0
6. Švédsko 1 2 3
7. Německo 1 2 2
8. Itálie 1 1 3
9. Polsko 1 1 1
10. Turecko 1 1 0
11. ČR 1 0 4
12. Srbsko 1 0 1
13. Ázerbájdžán 1 0 0
Bulharsko 1 0 0
Nizozemsko 1 0 0
Portugalsko 1 0 0
17. Bělorusko 0 2 2
18. Bosna a Hercegovina 0 1 0
19. Irsko 0 0 2

Páté místo obsadil tyčkař Jan Kudlička výkonem 571 cm, které zdolal napoprvé. Následnou výšku 576 cm, která nakonec stačila na stříbrnou medaili, vynechal a při třech pokusech o vyrovnání deset let starého českého rekordu Adama Ptáčka 581 cm neuspěl. Soutěž vyhrál největší favorit Francouz Renaud Lavillenie. Olympijský vítěz ozdobil svůj třetí triumf na halovém ME za sebou nejlepším výkonem roku 601 cm.

Pak dokonce na třetí pokus přeskočil i laťku ve výšce 607 cm, čímž by se posunul na druhé místo historických tabulek před Australana Stevena Hookera. Laťka však při jeho skoku poskočila na stojanech a nevrátila se na správné místo. Rozhodčí proto Lavilleniemu výkon neuznali, což Francouz těžce nesl a místo radosti z vítězství se po finále rozbrečel. Až pak se vydal na vítězné kolečko.

"Jsem z těchto pravidel hodně smutný. Všichni viděli, že laťka byla pořád nahoře," zlobil se Francouz.. Semifinále běhu na 60 metrů bylo konečnou pro čerstvou českou rekordmanku Kateřinu Čechovou i Barboru Procházkovou. Čechová zaostala časem 7,26 sekundy o dvě setiny za výkonem z domácího šampionátu a skončila celkově devátá. Ani nový osobní rekord nestačil Adamu Sebastianu Helceletovi na medaili v sedmiboji.

Skončil čtvrtý o čtyři body za Srbem Michailem Dudašem, který ho odsunul z bronzové příčky v závěrečném běhu na 1000 metrů. Helcelet nasbíral 6099 bodů a své maximum z letošního domácího šampionátu vylepšil o 59 bodů. Titul získal Nizozemec Eelco Sintnicolaas, který součtem 6372 bodů vytvořil nový národní rekord a dostal se do čela letošních světových tabulek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!