Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stane se Murray konečně světovou jedničkou? Djokovič nabíral síly meditacemi

Sport

  14:45
PRAHA - Ve středu odpoledne vstoupí do turnaje Masters v Paříži obě její největší hvězdy – světová jednička Novak Djokovič ze Srbska a Brit Andy Murray, aktuálně číslo dvě žebříčku. Jenže už příští pondělí může být všechno jinak.

Andy Murray. foto: ČTK/AP

Když na konci května porazil Novak Djokovič ve finále French Open svého rivala Andyho Murrayho 3-1 na sety a završil tak kariérní Grandslam, byl jeho náskok v čele ratingu právě na britského vrstevníka přes 8 tisíc bodů!

Aktuální stav? Novak Djokovič 12900 bodů, Andy Murray 10985 bodů. Do konce sezony – což je vlastně už jen právě probíhající turnaj v Paříži série Masters a poté Turnaj mistrů – obhajuje Srb 2300 bodů, zatímco ostrovní hráč bodů „jen“ 800.

A ač se může zdát rozdíl 1915 bodů nedostižný, není tomu tak.

Devětadvacetiletý rodák z Bělehradu začal sezonu skvěle, šňůra 44-3 brala dech. Jenže druhá polovina roku? 15 výher a 4 porážky. Ta poslední v semifinále turnaje v Šanghaji se Španělem Robertem Bautistou.

„Djoker“ poté přiznal, že je mentálně vyčerpaný a v posledních dnech se zaměřil právě na to, aby se dal dohromady po této stránce. Sílu hledal v rodině a také při veřejných meditacích se španělským duchovním guru Pepe Imazem.

Pepe Imaz (vlevo) a Novak Djokovič.

„Cítil jsem se neskutečně svobodný, protože jsem stál před člověkem, který se na mě díval jen s láskou, bez jakéhokoliv soudu. Po čtyřech letech mohu říct, že miluji celou moji rodinu i přátelé,“ vzkázal poté prostřednictvím svého bratra Djokovič.

Zda do této společnosti počítá i svého kouče Borise Beckera, je otázkou. Média totiž spekulují o tom, že jejich spojenectví je na hraně konce a že nemusí přežít ani do konce roku. Dle všeho je klíčové, zda dokáže Srb odrazit útok Murrayho na pozici světové jedničky.

Co k tomu potřebuje? Na zmíněném obřím podniku v Paříži, kde loni triumfoval, musí dokráčet minimálně do finále. A stejný kousek zopakovat i na následném turnaji mistrů a vyhrát minimálně dva zápasy ve skupině.

2300 bodů, které obhajuje, totiž v sobě skrývá loňské vítězství ve francouzské metropoli a následně i ovládnutí Turnaje mistrů bez ztráty jediného zápasu. V Londýně se naopak loni nedařilo právě Murraymu, který vyhrál pouze jediný duel ve skupině. Z Paříže pak obhajuje 600 bodů za porážku ve finále od Djokoviče.

Pokud aktuálně nejlepší hráč na okruhu – Murrayho letošní celková bilance je 69-9 (od poloviny června a startu sezony na trávě pak 41-3) – Paříž ovládne a Djokovič skončí stejně jako v Šanghaji nejpozději v semifinále, od příštího pondělí se stane poprvé v kariéře světovou jedničkou a dosáhne na poslední metu, která mu ve výčtu úspěchů v konkurenci Djokoviče, Rafaela Nadala a Rogera Federera ještě scházela!

Důvod? Zatímco na všech turnajích se obhájené či neobhájené body přičítají (odečítají) až po jeho odehrání, u Turnaje mistrů se tak děje před jeho startem. Sečteno, podtrženo: za této konstelace by do vrcholu sezony vstupoval Murray s 11185 body, zatímco Djokovič pouze s 10960 body!

A jelikož Brit obhajuje ze setkání osmi nejlepších hráčů světa pouze 200 bodů, zatímco jeho rival o 1100 více, je při současné formě obou téměř jisté, že by už pozici číslo jedna až do startu nové sezony Murray nepustil. Odolá ještě Djokovič tlaku, nebo mu definitivně po více jak dvou letech (od 7. července 2014) podlehne?

První kapitolu tohoto příběhu začnou oba psát dnes odpoledne. Aktuální světovou jedničku čeká odpoledne první duel na pařížském podniku proti Gillesi Müllerovi z Lucemburska, svěřence Ivana Lendla pak večerní souboj se Španělem Fernandem Verdaskem.