Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Štěpánek nám chyběl, povzdechl si kapitán Navrátil po vyřazení

Sport

  22:44
OSTRAVA - Bolestivá porážka 2:3 s Kazachstánem v úvodním kole Davisova poháru poslala českou tenisovou reprezentaci do baráže o záchranu ve Světové skupině. Tým bez nemocného Radka Štěpánka nezvládl v Ostravě roli favorita, sedmému hráči světa Tomáši Berdychovi scházela výraznější podpora z druhé vlny.

Zleva: Tomáš Berdych, Jaroslav Navrátil foto: ČTK

"Mysleli jsme si, že Radka můžeme nahradit, ale viděli jsme, že nám chyběl. Neříkám, že je nenahraditelný, ale chyběl," připustil nehrající kapitán Jaroslav Navrátil, který nejvíce litoval ztráty prvního pátečního zápasu. Hájek nebyl v pětisetovém utkání s Golubjovem daleko od vítězství. "Chybělo pár míčů v prvním dni a po sobotě to mohlo být 3:0," povzdechl si Navrátil.

Semifinalista loňského ročníku tak nečekaně zůstal na štítě nováčka elitní divize. "Zklamání to je," nezastíral kouč. "Viděli jsme ale, jak to jsou kvalitní hráči. Po čtyřhře jsme sice doufali, že to dotáhneme, ale dneska jsem viděli světový tenis v podání Golubjova. To byl výkon na úrovní hráče světové desítky. Tomáše zaskočil a přehrál ve všech parametrech. Honza Hájek psychicky nezvládl čtvrtý set," mínil Navrátil.

Nepřehlédněte

Zápas v plné nahotě odhalil problémy Čechů se sestavou. Po odstoupení Radka Štěpánka a odmítavém postoji Jana Hernycha měl trenér svázané ruce a do dvouhry vlastně pouze dvě jména.

"Jiné možnosti nebyly. Jestli o nějakých víte, sem s nimi," odpověděl na novinářský dotaz otázkou. "Minář letos šestkrát vypadl v prvním kole na challengeru, Rosol hraje jenom challengery a tady by teďka měl hrát Davis Cup? Honza Hájek mě svými výkony přesvědčil. Chybí mu jen větší vyrovnanost," řekl Navrátil.

Zařazení Jiřího Veselého do týmu bylo podle něj vkladem do budoucna. Navrátil s ním počítal pouze pro případ, že by byl zápas rozhodnutý, a Veselý by mohl nabrat zkušenosti. "Máme skvělého juniora, do týmu patří, to je naše budoucnost. Je důležité, aby nasál atmosféru. Ale samozřejmě mu ještě tři čtyři roky potrvá, než bude moct zvládnout těžký zápas na takové úrovni. Přechod do mužského tenisu je teďka pro něj to nejdůležitější," tvrdil Navrátil. "Jestli bychom se měli spoléhat na Rosola nebo Mináře, to přece není perspektiva," dodal.

Zápas tak rozhodlo famózní představení Golubjova, který v životním výkonu rozstřílel Berdycha a ukázal na specifikum Davisova poháru. Golubjov totiž letos nevyhrál ani jedno utkání. Získal pouze skalp Baghdatise, jenž mu vzdal kvůli zranění.

"Kdyby takhle Golubjov hrál pořád, tak je úplně někde jinde, v první světové desítce. V Davis Cupu se to ale prostě může stát," řekl Navrátil. Trenér připustil, že éra úspěšného družstva se Štěpánkem a Berdychem je možná pomalu u konce. "Samozřejmě vím, že to může přijít. Radkovi bude 33 let, do roka do dvou může třeba končit," dodal Navrátil.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...