25. května 2015 17:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zázrak, radoval se z comebacku Štěpánek, nejstarší tenista v Paříži

Štěpánkův forhend. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpánkův forhend. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) Po vítězství nad Chorvatem Dodigem se tenista Radek Štěpánek tetelil blahem. Proměněný mečbol slavil zaťatou pěstí a výkřikem. Na lidmi přecpanou tribunu kurtu číslo 14 ukazoval zvednuté palce, mával, posílal polibky. Po zranění, které utrpěl při Davis Cupu na Roland Garros loni v září, poprvé nastoupil na velkém turnaji. V Paříži postoupil do 2. kola.

Ivan Dodig vyváděl. Za stavu 1:2 na sety po vlastní chybě ztratil svůj servis a ve čtvrté sadě prohrával se Štěpánkem 0:1.

Hádal se s rozhodčím Keothavongem, podle něhož míč po Chorvatově bekhendu padl do autu. Nechal si zavolat supervisora, jenže nic nezmohl. Nejstarší muž v pavouku ho za dvě hodiny a 41 minut zdolal 5:7, 6:3, 6:4, 6:1.

„Že jsem se znovu dokázal vrátit, je zázračná a neuvěřitelná věc,“ pravil 36letý Štěpánek.

Před osmi měsíci jste si v tomto areálu vážně poranil záda. Teď jste zpět, jak sladce chutná takový triumf?
Jel jsem sem hlavně s tím, abych se domů vrátil zdravý. Taky jsem tu chtěl něco vyhrát. Z postupu mám obrovskou radost. Vzhledem k tomu, co jsem zažil, je to pro mě obrovská vzpruha. Zase můžu hrát a vyhrávat na nejvyšší úrovni.

Zdejší obecenstvo si při Davis Cupu myslelo, že simulujete, a bučelo na vás. Překvapilo vás, jakou jste dnes měl podporu?
Při Davis Cupu bývají lidi vyhecovanější než jindy. Zápas jsem tenkrát dohrával jen z respektu k nim a soupeři. Bohužel, dvě hodiny po něm jsem nemohl dojít ani do postele a pak sedm měsíců marodil. Teď bylo publikum u kurtu úžasné. Hnalo mě. Nejen Češi, ale i Francouzi. Toho si vážím.

Komu patřila nadšená gesta po utkání?
Raduju se z každého vítězství. Děkoval jsem fanouškům za podporu. Nevydechli si ani na vteřinu. Jsem tady s kondičním trenérem Márou Všetíčkem, tak na něj jsem gestikuloval. Mám tady taky přátele, se kterými jsem se chtěl podělit o radost.

Věříte si i na druhý zápas? Čeká vás krajan Berdych.
S Berďou jsme dlouho nehráli. Pro lidi to bude zajímavá partie. Má přede mnou asi osmiměsíční náskok. Můžu jenom překvapit a právě o to se budu snažit.

Není zvláštní, že střetnete teprve počtvrté?
V neděli jsem o tom mluvil při večeři. Potkáváme se na túře nějakých deset jedenáct let a utkali jsme se jenom třikrát. Přitom hrajeme 99 procent stejných turnajů. Podobně jsme se míjeli i s Dodigem.

Radek Štěpánek se po zranění teprve vrací do tréninkového zápřahu.
Tenista Radek Štěpánek (vpravo) na finále Fed Cupu.

Jak jste vlastně vnímal jeho protesty v úvodu čtvrté sady?
Nejdřív na příkaz trenéra odešel na záchod, kde zůstal dost dlouho. Pak se mi ho hned povedlo brejknout, což ho hodilo dolů. Viděl jsem, že balon byl v autu, tak jsem si zavolal rozhodčího. Ten to potvrdil.

Proč se Dodig tak čertil?
Dožadoval se, aby se rozhodčí k otisku vrátil. On říkal, že nemá důvod se vracet. Dodig prohlásil, že k němu rozhodčí nemá respekt, a nechal si zavolat supervisora. Podle mě si chtěl jakýmkoliv způsobem pomoct.

Co vy na to?
Už jsem to zažil spoustukrát, takže jsem se dál soustředil a snažil se držet v provozní teplotě. Pak bylo hlavní podržet si servis, aby se nevrátil do zápasu.

Vtipné je, že Dodiga trénuje Čech Štěpánek, že?
Taky jsem říkal, že si musím udělat pořádek v rodině. Můj brácha se shodou okolností jmenuje stejně. Máme s Martinem spoustu společných historek. Když objednávám dopravu na turnajích, ptají se mě, jestli jsem Martin, nebo Radek. Před hromadou let mu dokonce posílali i moje odměny z turnajů. Naštěstí je nestačil utratit, než jsem na to přišel.

Najdete na Lidovky.cz