Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Štvanice padá a je uzavřena. 'Nebyl k tomu důvod,' tvrdí provozovatel

Sport

  17:02aktualizováno  18:28
PRAHA - Stavební úřad Prahy 7 v pondělí nařídil vyklidit a uzavřít zimní stadion na Štvanici. Důvodem je špatný stav budovy, podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se na stadionu propadla část střechy. Podle serveru iDnes.cz provozovatel stadionu s rozhodnutím úřadu nesouhlasí.

Lázně nebo koncertní hala? Pražský ostrov Štvanice by mohl mít v budoucnu novou dominantu. foto: ČTK

Vlastníkem stadionu je hlavní město, které jej pronajímá soukromé firmě. Ta měla podle vyjádření, které zprostředkovalo tiskové oddělení pražského magistrátu, zajistit údržbu objektu. "V první řadě jde o bezpečnost návštěvníků, mezi nimiž jsou také děti. Budu iniciovat jednání s legislativním odborem o možných právních krocích tak, abychom zjistili, kdo je za současný rizikový stav odpovědný," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS), která má majetek města na starosti.

Na propad střechy podle Vokuše upozornilo samo hlavní město. Na základě toho dnes stav budovy zkoumali úředníci ze stavebního úřadu. Podle Vokuše si musí nyní vlastník nechat vypracovat posudky, které zhodnotí stav budovy a navrhnou, jak je možné zjištěné závady odstranit.

Rok 2010 v obrazech

Provozovatel stadionu se podle serveru iDnes.cz domnívá, že k uzavření nebyl důvod. "Provozujeme jej třináct let a nikdy se nikomu nic nestalo, navíc za celou dobu tady nikdo z úřadů nikdy nebyl a teď najednou přijdou a řeknou, že je životu nebezpečný," cituje server Tomáše Doležala ze sdružení Apex Club, které stadion provozuje. Praha se pokouší nájemní smlouvu s firmou vypovědět. Výpověď podala v polovině roku 2008, nájemce ji ale neuznal. Věcí se proto zabýval soud.

Podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7 ze září 2010 má podle Prahy firma prostory vyklidit a objekt předat hlavnímu městu. Firma se ale odvolala k městskému soudu.

Hokejová MS na Štvanici

Rok - umístění Československa
1933
- 3. místo
1938 - 3. místo
1947 - 1. místo
1959 - 3. místo

Městský statik tento týden prověří podle tiskového oddělení další dokumenty o objektu, hasiči ve středu zkontrolují to, jak se na stadionu nakládá s čpavkem. Příští týden se chce Udženija setkat se zástupci společnosti Meridianspa Štvanice, která má na ostrově vybudovat sportovní a rekreační zařízení a obnovit veškerou zeleň.

Zimní stadion, který slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů, byl postaven v roce 1935 jako první umělé kluziště v hlavním městě. V roce 2000 se stal kulturní památkou. Hlavní město už několik let řeší, jak celou Štvanici nejlépe využít. Loni proto schválilo, že bude vypracována změna územního plánu, která by měla využití navrhnout. V minulosti se uvažovalo například o tom, že by na ostrově vznikla koncertní síň. Problém je ale v tom, že území je ohroženo záplavami. Zasáhly je v roce 2002.

Historie zimního stadionu Štvanice

- Ještě před otevřením, 17. ledna 1931, se na rozestavěném stadionu odehrálo první utkání na umělém ledu v tehdejším Československu - zápas LTC Praha a univerzitního týmu z kanadské Manitoby sledovalo kolem sedmi tisíc diváků a rozhlasový přenos komentoval populární reportér Josef Laufer; pro velký úspěch týmy sehrály ještě dva další zápasy.

- V roce 1933 se na stadionu konalo 7. mistrovství světa a 18. mistrovství Evropy.

- V únoru 1955 byl z pražské Štvanice vysílán první československý televizní přenos hokejového utkání.

- Stadion byl zastřešen až v roce 1956.

- Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa - 1933, 1938, 1947 a 1959.

- Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová.

- Stadion prošel naposledy větší opravou v roce 1968, později začal chátrat, jednotlivé části přestávaly sloužit svému účelu a postupně se uzavíraly.

- V říjnu 1997 rozhodla rada zastupitelstva hlavního města Prahy (Praha je majitelem stadionu) o pronájmu stadionu společnosti APeX CLUB o.s., která nákladem zhruba 15 milionů korun sportovní zařízení opět zprovoznila.

- V roce 2000 byl stadion prohlášen kulturní památkou.

- V srpnu 2002 stadion zdevastovala povodeň, provoz byl obnoven již v listopadu 2002; náklady na rekonstrukci strojovny a zázemí stadionu byly asi 21 milionům korun.

- V současnosti stadion, který nabízí dvě ledové plochy, slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...