Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svazy nominovaly na olympiádu, zatím má hry jistých 79 českých sportovců

Sport

  17:49
Praha - Devětasedmdesát českých sportovců má aktuálně jistou účast na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Na korejské hry ale pojede více než osmdesát pět reprezentantů, jelikož některé svazy uzavřou jmenovité nominace až o nadcházejícím víkendu a další místa můžou Češi získat dodatečně.

Ester Ledecká. foto: ČTK/AP

V pondělí musely svazy nahlásit nominace Českému olympijskému výboru (ČOV), který bude na svém plénu sestavení českého týmu schvalovat 18. ledna. I tak ale nebude nominace konečná, například sjezdaři či běžci doufají, že po přerozdělení neobsazených míst dostanou šanci své týmy ještě rozšířit.

Konečná by měla být nominace hokejistů. Trenér Josef Jandač mezi pětadvacet hráčů vzal dva se zkušenostmi z minulých olympiád - Martina Erata z Komety Brno, který má bronz z roku 2006 z Turína, a dalšího útočníka Romana Červenku z Fribourgu, ten startoval v letech 2010 ve Vancouveru a o čtyři roky později v Soči.

Jandač oznámil jména pro olympiádu. Chybí Michálek, kapitánem bude Erat

Hokejový turnaj se poprvé od roku 1994 bude konat bez účasti hráčů NHL, kteří pak nechyběli na dalších pěti olympiádách. V týmu je 18 krajánků - 15 z Kontinentální ligy a tři ze švýcarské NLA. Sedm hráčů vybral Jandač se svými asistenty Jiřím Kalousem, Václavem Prospalem a Jaroslavem Špačkem z domácí extraligy.

Biatlonisté zatím jmenovali z jedenácti možných šestici Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. Na šest žen a pět mužů se tým doplní po nadcházejícím Světovém poháru v Anterselvě. V sestavě se ale určitě neobjeví úřadující mistryně světa ve sprintu Gabriela Koukalová, která kvůli zdravotním problémům do této sezony ani nenastoupila.

Rychlobruslení budou reprezentovat Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Nikola Zdráhalová. Šanci má z pozice náhradnice ještě Natálie Kerschbaummayr. V rychlobruslení na krátké dráze se kvalifikovala Michaela Sejpalová.

Početnou výpravu vyšle lyžařský svaz. Zatím jmenoval 24 sportovců, přičemž unikátní Ester Ledecká je mezi snowboardisty i sjezdaři. Právě sjezdaři a běžci doplní nominace po víkendových Světových pohárech a navíc doufají po realokacích v rozšíření. Běžci ze šesti na osm, aby mohli vyslat také štafetu žen a sjezdaři zase počítají s možností jet týmovou soutěž, čímž by získali páté místo.

Nejsilnější sestavu budou mít z lyžařského svazu snowboardisté, kterých odcestuje sedm v čele s největší medailovou adeptkou v paralelním obřím slalomu Ledeckou a olympijskou vítězkou ze Soči ve snowboardcrossu Evou Samkovou. V týmu nechybí ani pátá ze slopestylu na předešlé olympiádě Šárka Pančochová. Pětici oznámili skokani na lyžích, čtyři jsou sdruženáři, skikros pojede jen Nikol Kučerová.

Bobisté budou mít poprvé na hrách dva dvojboby i čtyřboby, proto nominovali devět závodníků. Šestici vyšlou do boje sáňkaři, krasobruslařů je pět.

Nominace sportovních svazů na olympijské hry do Pchjongčchangu k 15. lednu

(Český olympijský výbor bude nominaci ČR schvalovat na plénu 18. ledna)

 • Biatlon (6 nominovaných/11 účastnických míst): Ženy: Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.

O tři místa usilují Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Veronika Zvařičová a Lea Johanidesová, Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr.

O dvě místa usilují Adam Václavík, Lukáš Kristejn, Ondřej Hošek, Tomáš Krupčík a Jaroslav Soukup.

 • Boby (9/9): Jan Vrba, Dominik Dvořák, David Egydy, Jakub Havlín, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Jan Stokláska, Dominik Suchý a Jan Šindelář.
 • Hokej (25/25): Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice), Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch (Omsk/KHL), Obránci: Michal Jordán, Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL), Ondřej Němec (Kometa Brno), Tomáš Kundrátek (Nižnij Novgorod/KHL), Vojtěch Mozík (Podolsk/KHL), Jakub Nakládal (Jaroslavl/KHL), Adam Polášek (Soči/KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk/KHL), Útočníci: Milan Gulaš, Tomáš Mertl (oba Plzeň), Michal Birner, Roman Červenka (oba Fribourg-Gottéron/Švýc.), Martin Erat (Kometa Brno), Petr Koukal (Hradec Králové), Michal Vondrka (Chomutov), Roman Horák (Podolsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Michal Řepík (Slovan Bratislava/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL).
 • Krasobruslení (5/5): Muži: Michal Březina, taneční páry: Cortney Mansourová,Michal Češka, sportovní dvojice: Anna Dušková, Martin Bidař.
 • Rychlobruslední (3/3): Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Nikola Zdráhalová.

V pozici náhradnice na případnou nominaci čeká Natálie Kerschbaummayr.

 • Rychlobruslení na krátké dráze (1/1): Michaela Sejpalová.
 • Saně (6/6): Muži: Ondřej Hyman, ženy: Tereza Nosková, dvojice: Antonín Brož, Lukáš Brož a Matěj Kvíčala, Jaromír Kudera.
 • Svazu lyžařů ČR (24/28 - Ledecká je nominována 2x): Alpské disciplíny: Ženy: Martina Dubovská, Ester Ledecká.

O třetí se rozhodne mezi Kateřinou Pauláthovou a Gabrielou Capovou.

Muži: Kryštof Krýzl.

Náhradníci: Ondřej Berndt, Filip Forejtek Běh na lyžích: Ženy: Petra Nováková, Kateřina Beroušková.

Muži: Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák.

O čtvrtém se rozhodne mezi Adamem Fellnerem, Alešem Razýmem a Miroslavem Ryplem.

V případě účasti štafety žen: Karolína Grohová, Barbora Havlíčková.

 • Akrobatické lyžování: Nikol Kučerová (skikros - druhé získané místo ČR nevyužije).
 • Severská kombinace: Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk.
 • Skok na lyžích: Roman Koudelka, Vojtěch Štursa, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Lukáš Hlava.
 • Snowboarding: Ženy: Ester Ledecká (paralelní disciplíny), Vendula Hopjáková, Eva Samková (obě snowboardcross), Šárka Pančochová, Kateřina Vojáčková (obě slopestyle, big air), muži: Jan Kubičík (snowboardcross), Petr Horák (slopestyle, big air).

(Pozn. - lyžaři, snowboardisté a biatlonisté plní mezinárodní kvóty do 21. ledna, poté budou nominace doplněny a svazy mohou získat další neobsazená místa jinými zeměmi).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!