20. srpna 2015 11:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Švýcar skočil do vody z 59 metrů. Co na to váš žaludek?

Laso Schaller před rekordním skokem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laso Schaller před rekordním skokem. | foto: Lidovky.cz

MAGGIO Vrhnout se ze skály, padat tři a půl vteřiny do prázdna a praštit sebou o vodní hladinu. Co běžným lidem může připadat jako noční můra, je vyhledávanou lahůdkou Laso Schallera. Tento švýcarský skokan nyní stanovil nový světový rekord ve výšce skoku do vody - 58,8 metru.

Sedmadvacetiletý Schaller, jenž se narodil v Brazílii, skoky miluje. Denně si dopřává dávku až dvaceti skoků z 25 metrů. Tentokrát se ale rozhodl přitvrdit. „Jakmile se dostaneš nad 25 metrů, jsou už skoky stejné. Jediný rozdíl je čas strávený ve vzduchu,“ zlehčoval svůj rekordní pokus Schaller. 

On sám letěl z kraje skály, přes níž přepadává vodopád Cascata del Salto, na vodní hladinu 3:58 vteřiny a nabral při tom těžko uvěřitelnou rychlost 123km/h. Není divu, když plošina, ze které seskočil, je vyšší než Šikmá věž v Pise... Po dopadu se potopil do hloubky více než osm metrů.

Daň za rekord? Pochroumaná noha

Úspěšnému extrémnímu seskoku v italsky mluvící části Švýcarska předcházely náročné přípravy, do jezírka pod vodopádem Schallerův potápěčský tým například umístil šest nádrží s kyslíkem, aby byla voda lépe provzdušněná a dopad měkčí. I tak to byla rána jako při výstřelu. Schaller k radosti desítek diváků ale hned vyplaval, a tak služby potápěčů ani připravená nosítka nebyly potřeba...

Z vody se sice neškrábal příliš hbitě, spíše se plazil a držel se za nohu, po chvíli se ale Laso Schaller oklepal a zmohl se i na vítězné gesto. „Alles gut,“ ujistil diváky.

okaOndřej Kopřiva