Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspěšné a nadopované Rusy systém dostihne, říká šéf českého antidopingu

Sport

  17:07
PRAHA - Čím dál častěji musejí historikové olympijského sportu přepisovat statistiky. Zpětné kontroly totiž odhalují i několik let staré prohřešky proti dopingovým pravidlům a olympijské medaile tak mění majitele.

Ruská výškařka Anna Čičerovová přišla kvůli dopingu o bronz z Pekingu. foto: Reuters

Nejnovější případ se týká tří vzpěraček z Kazachstánu, které na olympiádě v Londýně ovládly své váhové kategorie i díky anabolickým steroidům. Spolu s nimi bylo minulý týden na základě zpětného testování vzorků moči diskvalifkováno i dalších šest ruských a běloruských medailistů z Pekingu a ti všichni musejí cenné kovy z olympiády vrátit.

„Nejde o zátah proti Rusům, ale o rutinní kontrolu rizikových sportů,“ říká však v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský.

Lidovky.cz: V posledních týdnech a měsících se objevují pozitivní vzorky z olympiády v Pekingu, která byla před osmi lety. Jak dlouho jsou vzorky skladovány pro zpětnou kontrolu?
Normální doba skladování po negativním nálezu je 3 měsíce, pak se vzorky likvidují. Pokud o to ale antidopingová organizace řídící testování (MOV nebo WADA) předem požádá, mohou se skladovat v mrazáku až 10 let, kdy je konec promlčecí doby. Rozhodují se podle míry podezření na doping v konkrétních sportech. Takže častěji se dlouhodobě skladují vzorky vzpěračů, atletů nebo cyklistů. Nemá smysl uchovávat vzorky z mistrovství světa v šachu.

Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský.

Šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR Jan Chlumský.

Lidovky.cz: Zpětné kontroly provádí WADA, či antidopingové laboratoře jednotlivých zemí?
Kontroly provádí laboratoř, kterou už při původní akci vybrala ta řídící antidopingová organizace (MOV nebo při mistrovství světa příslušná mezinárodní sportovní federace). Může však nařídit i převoz vzorku do jiné laboratoře, která může mít nějakou speciální novou metodu analýzy. Občas se totiž podaří vyvinout postupy, jak zpětně odhalit zakázané látky či v těle přetvořitelné metabolity, které byly v době testování neodhalitelné.

Lidovky.cz: Je současný „zátah“ na hříšníky z Pekingu a Londýna reakcí MOV na skandál s organizovaným dopingem v Rusku?
To ne, to bych s tím vůbec nespojoval. Ty vzorky byly totiž cíleně skladovány už v době, kdy tento skandál odhalený nebyl, i když jistě existovala různá podezření zejména na ten stát, který jste jmenoval. Tohle je rutinní testování a i když je zřejmé, že většina pozitivních vzorků pochází z Ruska nebo zemí bývalého Sovětského svazu, na sportovce těchto zemí se komisaři při soutěžích nezaměřují. Tam je dán pevný klíč výběru sportovců (například první 4 v závodě + 2 losem v individuálních disciplínách), který však často úspěšné a nadopované Rusy dostihne. Je to tam jedna parta, ale Rusko vede.

Lidovky.cz: Testuje se moč i krev?
I když se z krve odděluje plazma, z níž se stanovuje růstový hormon, většinou se dělají hlavně odběry moči. U nás je jen osm procent krevních vzorků, pokud ovšem nemluvíme o krevních pasech. Retestování, na které se ptáte, se dělá hlavně u zbytků močových vzorků A.

Lidovky.cz: Českou sportovní veřejnost zajímá, jak dopadne případ estonské lyžařky Kristiny Šmigunové-Vähiové. Pokud se potvrdí její dopingový nález z LOH v Turíně, Kateřina Neumannová bude mít druhé zlato. Turín byl ale v roce 2006, tedy před deseti lety.
Ano, promlčecí lhůta je deset let, ale případ Šmigunové se řeší už od roku 2014. Jen vinou toho, že sportovec má k dispozici až čtyřstupňový systém odvolání, se teprv v tomto týdnu dostává případ Šmigunové před poslední instanci, jíž je arbitrážní soud CAS v Lausanne. Jinak vzorky z roku 2006 a starší už jsou teď nevratně zničeny.

Lidovky.cz: Jak je možné, že některým dopujícím sportovcům jsou medaile z olympiády ponechány?
Pokud jsou sportovci pozitivně testováni při konkrétní soutěži, musí jim být odebrány medaile, jiné ceny i finanční odměny. Pokud je pozitivní test mimo soutěž, tak se většinou odebírají medaile pouze z následných soutěží.

Lidovky.cz: Zatím to vypadá, že v Pekingu 2008 bylo méně pozitivně testovaných sportovců než v Athénách o čtyři roky dříve. Znamená to úbytek dopingu, nebo naopak důkaz stále dokonalejších technik, jak dopovat?
Podle mne ještě není „účet“ z Pekingu uzavřen. Techniky dopování se zdokonalují, ale zdokonalují se i analytické metody. Ale částečný úbytek dopingu tu asi je. Zejména díky propracovanému systému hlášení míst pobytu elitních sportovců, což je poměrně mocný odstrašující moment pro potenciální podvodníky.

Atletka Kristina Ugarovová na tiskové konferenci v Moskvě.
Vladimir Putin v rozhovoru s ministrem sportu Vitalijem Mutkem.

Lidovky.cz: WADA ale minulý týden zveřejnila zprávu nezávislé pozorovací komise o OH v Riu, kde se píše, že kontroly byly často nedostatečné a sportovce se na nahlášených místech v olympijské vesnici třeba vůbec nepodařilo najít.
Když sportovce nenajdou jednou, v podstatě se nic neděje.Problém by byl, kdyby se to stalo třikrát během 12 měsíců. To už je bráno jako porušení antidopingových pravidel sankcionované až dvouletým zákazem činnosti.

Lidovky.cz: Když už MOV rozhodne, že kvůli dopingovému přestupku sportovci odebere olympijskou medaili, do kdy tak „hříšník“ musí učinit?
Tu technikálii neznám, záleží to na pravidlech organizace, která pořádala soutěž a testování, v tomto případě tedy na MOV. Měli by většinou vracet i věcné ceny a prize money, ale otázka je, jestli to z nich dostanou. Když někdo uteče na Sibiř s medailí na krku a nikdo ho nenajde, vyrazí medaili novou a jede se dál.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat