Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vymyslel ruskou dopingovou chobotnici. Místo trestu bude Mutko vicepremiérem

Sport

  16:03
MOSKVA/PRAHA - Místo exemplárního potrestání přišlo povýšení. Ruskému ministru sportu Vitaliji Mutkovi, jenž byl podle nezávislé komise Světové antidopingové agentury WADA hlavou rozsáhlého státem podporovaného dopingového systému ve své zemi, vytvořil prezident Vladimir Putin novou funkci. Mutko bude vicepremiérem pro sport, turistiku a výchovu mládeže.

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na OH v Soči. foto: ČTK/AP

Vitalij Mutko se vinou dopingového skandálu způsobeného tzv. McLarenovou zprávou stal takřka synonymem pro ruský doping. To on měl celou sít podvodů úkolovat a řídit, to on se obviněním Světové antidopingové agentury vehementně bránil s tím, že „v Rusku nic jako dopingový systém neexistuje“.

To jeho odvolání se zdálo jako první nutný krok k cestě za obnovou mezinárodní důvěryhodnosti v ruský sport. Jenže ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jinak a na návrh premiéra Dmitrije Medveděva jmenoval ve středu Mutka vicepremiérem pro oblast sportu, turistiky a výchovy mládeže.

Strůjce ruského zázraku i zkázy, Putinův ‚neodvolatelný‘ muž. To je Vitalij Mutko

Na post ministra sportu se tak posune Pavel Kolobkov, šestinásobný olympijský medailista v šermu a Mutkův dosavadní zástupce, jenž až do letošního ledna byl ruským zástupcem ve Světové antidopingové agentuře WADA. Své křeslo v osmatřicetičlenné správní radě WADA ztratil právě kvůli ruskému dopingovému skandálu.

Podle deníku The Guardian by povýšení Vitalije Mutka do nově vytvořené funkce v Medveděvově kabinetu paradoxně mohlo být způsobem, jak kritizovaného ministra sportu ukrýt před zraky veřejnosti. Tomu ale odporuje, že sedmapadesátiletý funkcionář minulý měsíc obhájil funkci šéfa Ruského fotbalového svazu, stejně jako mu zůstala i pozice vedoucího přípravného výboru pro pořadatelství fotbalového MS v roce 2018, které Rusko hostí.

Nejprve za hrdinu, pak nesměl do Ria

Přesto, že skandál okolo státem řízeného dopingu přečkal Mutko bez újmy, podle tzv. McLarenovy zprávy je nepředstavitelné, že by ministr sportu Mutko o dopingovém systému v ruském sportu nevěděl.

Kanadský právník Richard McLaren a jeho vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA rozkryli a v červenci zmedializovali ruskou dopingovou chobotnici, kterou tvořila tajná služba FSB, jejíž agenti tajně manipulovali s pozitivně testovanými vzorky moči ruských sportovců, antidopingová agentura RUSADA a jíž dozorovalo ministerstvo sportu, jež měl úkolovat právě Mutko.

Systém byl podle komise vytvořen po neúspěšných zimních olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010, odkud Rusko přivezlo pouhé tři zlaté medaile a v pořadí národů obsadilo až jedenácté místo. „Jak mám asi za dva roky změnit koncepci celého sportu?“ reagoval tehdy na kritiku z nejvyšších míst Vitalij Mutko, jenž od roku 2008 zastával funkci ministra sportu.

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na...
Anna Čičerovová.

Dostal od prezidenta Putina další čtyři roky na nápravu s jasným cílem - domácí zimní olympiádou v Soči v roce 2014. Úkol se podařil, Rusko v Soči získalo o 18 medailí více než ve Vancouveru a Mutko byl rázem za hrdinu.

Odhalení dopingových praktik v ruské atletice a následně i odkrytí státem organizovaného dopingového systému v červenci 2016 však vedlo k zákazu startu ruských atletů v Riu a plošnému zákazu účasti všech ruských hendikepovaných sportovců na paralympiádě. Sám Mutko a ostatní ruští funkcionáři měli v důsledku dopingové kauzy zákaz vstupu na olympijské hry.

Mutko opakovaně popíral existenci státem řízeného dopingu a dostávalo se mu podpory i od prezidenta Vladimira Putina, jenž i přes mezinárodní tlak na radikální změny ve vedení ruského sportu ponechal svého dlouholetého přítele ve funkci. A nyní jej dokonce povýšil.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!