Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Takhle se tenis nehraje, zlobil se Berdych na soka

Australian Open

  13:09
MELBOURNE - Tenista Tomáš Berdych slavil postup do čtvrtfinále Australian Open, ale kurt dnes za fanfár neopouštěl. Fanoušci českého hráče cestou do šatny vypískali za to, že po výhře nepodal Španělovi Nicolási Almagrovi ruku.

Tomáš Berdych si nepodal se soupeřem Nicolasem Almagrem ruku foto: ČTK

Almagro napálil Berdycha do pravé ruky z několika metrů ve čtvrtém setu za stavu 5:5 a 0:30. Jak se Berdych uhýbal, spadl při tom i na zem, ale rychle se zvedl. Španěl se za zásah omluvil zvednutím ruky. Český hráč následně dokázal odvrátit tři brejkboly, zápas vyhrál 4:6 a třikrát 7:6 a po skončení odmítl soupeři podat ruku.

"Už je to minulost. Oba jsme nejspíše udělali chybu, jsme vyrovnaní a je po všem. Vědu bych z toho nedělal," řekl Berdych na tiskové konferenci po zápase. "Až se zase někde na turnaji potkáme, nemám problém s tím si s ním zatrénovat," doplnil.

ČTĚTE TAKÉ

Berdychovo nesportovní gesto ale vyvolalo v Melbourne nevoli, proto se otázky na českého hráče točily převážně kolem incidentu. "Každý, kdo hraje tenis, ví, že kurt je dost velký a je dost prostoru kam hrát. Zvláště, když stojíte tři čtyři metry od soupeře, tak se ho nesnažíte napálit. Takhle se tenis nehraje," bránil se Berdych.

"Myslíte si, že vás chtěl trefit schválně?" slyšel sedmý hráč světa Berdych další dotaz. "Může být. Možná převážily emoce. Nevím," řekl český hráč. S Almagrem se po zápase ještě potkal v šatně. "Ale už jsme spolu nemluvili," doplnil Berdych.

Proč Berdychovi nestačila omluva, kterou na něj Almagro přes síť volal? "Vám by stačila?" ptal se Berdych novinářů. "Většinou stačí," slyšel odpověď. "Slovo pardon pro mě určitě neznamená, že takhle se tyhle situace řeší. Normální je nejdříve myslet a potom konat, ale nerozmazával bych to. Nechte to být," řekl Berdych.

Almagrovi zatleskali, Berdycha vypískali

Mezi prvními z tenisového světa na Berdychovo chování zareagoval bývalý hráč a trenér Brad Gilbert. "To bylo od Birdmana ubohý, že Nicovi (Almagrovi) nepodal ruku. Tohle bylo úplně mimo, jsem z Tomáše zkoprnělý," uvedl Gilbert na Twitteru.

I publikum bylo po utkání jednoznačně na straně Almagra, kterému zatleskalo. Na Berdycha při rozhovoru na dvorci bučelo a pískalo. "Nevím, co k tomu říci. Trochu mě to překvapilo, ale doufám, že to je minulost.

Nechme to být," řekl Berdych a snažil se směřovat řeč k zápasu: "Byl fantastický a rozhodly ho pouze drobnosti." Ve čtvrtfinále Berdycha čeká druhý nasazený Rafael Nadal. "Přijde těžká zkouška," řekl Berdych směrem k duelu s protivníkem, s kterým má bilanci tři výhry a deset porážek, přičemž posledních devět soubojů prohrál. "S Davyděnkem se mi podařilo na desátý pokus zvítězit, ale samozřejmě nesnese to srovnání. Rozhodně se pokusím tu sérii přerušit, i když vím, že to proti Rafovi bude extrémně těžké," řekl Berdych.

"Nadal je ve výborné formě a navíc proti levákům se hraje vždycky hůř. A když k tomu přidáte spiny, skvělý pohyb, agresivitu, je to soupeř nadmíru těžký," vypočítal Berdych přednosti bývalé jedničky. "Neprohrál tu zatím ani set, ale možná je to pro to, že ho pořádně neotestovali, tak se o to pokusím já," plánoval Berdych.

Autor: