15. prosince 2011 19:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Talent skončil pod nacistickou gilotinou. Udal ho kolega

Vladimír Vojtěchovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Vojtěchovský | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Rýsovala se před ním skvělá budoucnost. Za okupace válcoval na dráze konkurenci nejprve v dorostu a brzy i mezi dospělými, na jeho výbušnost nestačil nikdo ze soupeřů. Záhy se o něm vědělo. Silniční závody nacisté zakazovali, ale dráhové ne – a o to víc diváků na ovály na pražském Třebešíně, v Brně a Pardubicích chodilo.

Byla ale špatná doba a mladická nerozvážnost stála Vladimíra Vojtěchovského život. Nedal si pozor a udání českého „kolegy“ jej přivedlo pod gilotinu v sekyrárně pankrácké věznice. V devatenácti letech.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

„Obviněný Vladimír Vojtěchovský byl rozsudkem 5. komory zvláštního soudu u Německého zemského soudu v Praze... právoplatně odsouzen k smrti... Žádost o obnovu řízení se zamítá jako nezdůvodněná...“ stojí v dokumentu nacistické justice. Ke gilotině jej spoutaného a ve spodním prádle dovlekl kat Alois Weiss 24. listopadu 1944.

Celý příběh Vladimíra Vojtěchovského najdete v pátečním vydání Lidových novin, nebo už ve 22.00 na iPadu.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.