13. listopadu 2012 13:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková: Nebojím se, že ztratím chuť do sportování

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková oznámila přerušení kariéry kvůli těhotenství. Přítomen byl její přítel Lukáš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková oznámila přerušení kariéry kvůli těhotenství. Přítomen byl její přítel Lukáš | foto: ČTK

PRAHA Od vrcholového sportu si jednu sezonu odpočine. Oštěpařka Barbora Špotáková čeká s přítelem Lukášem potomka, přesto ale věří, že se ke sportu vrátí plná energie. "Nemám strach, že bych potom do sportování neměla chuť. Já se do sportu nikdy nemusela nutit," říká dvojnásobná olympijská vítězka.

Nechávali jste předtím věcem volný průběh, nebo byla poolympijská přestávka v kariéře už dříve plánovaná?
Volný průběh jsme tomu nechávali - a vidíte, zadařilo se. Ačkoliv zároveň je pravda, že takhle jsme si to přáli.

K TÉMATU

Ještě v sobotu na vyhlášení Atleta roku jste o mateřství nehovořila. Takže teprve nyní máte jistotu?
Už jsem po důležitém vyšetření, po kterém to mohu sdělit. I proto jsem to nechtěla říci před Atletem roku. Ale ty poslední dny byly divné. Bylo zvláštní pořád někomu něco slibovat, třeba že přijedu na Zlatou tretru a podobně, i když jsem věděla, že tam nejspíš nepřijedu. Já neumím moc lhát ani mlžit.

Jak jste první týdny těhotenství prožívala? Trpěla jste nevolnostmi?
Na ty já netrpím. Ale mám pocit, že bych mohla spát 20 hodin denně. Ovšem s tím spánkem jsem to podobné mívala i po jiných sezonách. Jakmile člověk vypne a přestane trénovat, najednou na něj padne taková únava. Zvlášť když já měla letos sezonu do 16. září.

Věříte, že se po mateřské dovolené opět vrátíte na stejnou výkonnostní úroveň?
Věřím. Těch příkladů je v historii mnoho, v atletice, i přímo v oštěpu. Spíš bych méně věřila tomu, že budu příští rok na stejné úrovni jako letos. V roce olympiády vydá člověk veškeré fyzické i psychické síly - a pak to z něj všechno spadne. A když se vám povede takový úspěch jako olympijské zlato, je to potom opravdu složité. S mateřstvím se to opravdu krásně sešlo, je na něj ideální čas. Nemám strach, že bych po něm do sportování neměla chuť. Já se do sportu nikdy nemusela nutit.

Jaký je ideální plán návratu?
Trénovat bych znovu měla začít v říjnu 2013. Všechno do sebe zapadá, vždycky jsem začínala přípravu na další sezonu na podzim. A i kdybych začala až v prosinci nebo lednu, pořád by se to ještě dalo do mistrovství Evropy 2014 v Curychu zvládnout. Nevím sice, jestli bych hned v tom roce házela 70 metrů, ale to jsem nehodila ani letos.

Plán, že se na olympiádě v Riu 2016 chcete pokusit o zlatý hattrick, nadále platí?
To je má největší motivace. Znovu jsem letos pocítila, že olympiáda je opravdu nejvíc. Zažila jsem už několik mistrovství světa a Evropy a spoustu Diamantových lig, ale olympiáda je jasně nejvíc. Do Ria bych chtěla moc ráda. Pokud mi vydrží zdraví, tak bych se o to pokusila. Příklad na tři zlaté olympijské mám ve skupině, myslím, docela dobrej.

Dojde před narozením potomka i na svatbu? Původně jste ji s přítelem neplánovali.
Tak kdo ví, třeba to se mnou a Lukášem nějak zahejbe.

Tomáš Macek