4. září 2014 11:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Davis Cup jako bitva o všechno! Francouzi jsou úspěchem posedlí

Tsonga během vítězného finále Hopman Cupu proti Polsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tsonga během vítězného finále Hopman Cupu proti Polsku | foto: ČTK

NEW YORK (Od našeho zpravodaje) Příprava francouzských tenistů před semifinále Davis Cupu připomíná manévry ve státním zájmu. Jako by nešlo o sportovní vítězství nad českými hráči, nýbrž o misi zachraňující svět před zkázou.

Tsonga, Monfils, Gasquet, Benneteau i Simon touží stát se nástupci božské party Borotra, Brugnon, Cochet, Lacoste, jíž se přezdívalo Čtyři mušketýři. Deník L’Equipe přišil současné generaci označení „Noví mušketýři“, jež se chytlo v celé zemi.

Právě pro tento list přes čtvrt století pracuje elitní reportér Vincent Cognet, jenž v New Yorku při US Open líčil neskonalou francouzskou vášeň pro tradiční týmovou soutěž. Bitva s Českem začíná na Roland Garros už za týden.

ČTĚTE TAKÉ

„Hned po příletu z Ameriky každého hráče vyšetří svazový lékař Bernard Moltanvan,“ popisuje Cognet. „Klukům vezmou krev, udělají všemožné testy, aby co nejrychleji zregenerovali a srovnali se s časovým posunem. Už dávno je v Paříži zablokovaný hotel, kde mají úplně vše, na co si vzpomenou.“

Díky čtyřem legendám získala Francie trofej v letech 1927–32 šestkrát za sebou. Od té doby se jí to ovšem povedlo pouze třikrát, naposled před 13 lety. I proto Cognetovy krajany tolik vzrušuje šance na další triumf.

„Davis Cup, Tour de France a­ Pohár šesti národů v ragby tvoří základ celého francouzského sportu,“ tvrdí Cognet, zábavný chlapík s brýlemi. „První kolo jsme letos hráli s Austrálií, což teď není nějak velký tým, v Zapadákově uprostřed ničeho, kde jen bučí krávy. A­ stejně bylo plno. Lidi u nás běží pro lístky, když se hraje Davis Cup.“

Chatrierův kurt pro 15 tisíc diváků dozajista naplní třaskavá atmosféra. Francouzi dovedou být hodně zavilými fanoušky. Pamětníci si stále vybavují lyonské finále z roku 1991, kdy domácí dvojice Forget, Leconte za frenetické podpory publika nečekaně zdolala Američany se Samprasem a Agassim.

Triumf jako největší cíl sezony

„Byl to vážně blázinec a jeden z­ nejunikátnějších momentů v dějinách francouzského sportu. Lidi se tenkrát do Davis Cupu zamilovali ještě víc,“ říká Cognet.

Podle něj jsou Tsonga a spol. posedlí myšlenkou na zopakování historických tažení: „Trenéři mi říkali, že kluci o Davis Cupu mluví od dubna každý den. Richard Gasquet prohlásil, že Davis Cup je pro něj letos největším cílem.“

Už na začátku srpna vyrazili na turnaje do zámoří svazový trenér Roux a kondiční kouč Quentin. Sledovali skupinu devíti kandidátů nominace. Teď už jsou týden v Paříži a pečují o navrátilce z New Yorku. Manévry vrcholí.

Karel Knap