Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Tenisová čtyřhra má existenční potíže. Bryanové mírní její úpadek

Sport

  9:30
NEW YORK/PRAHA - Čtyřhra na tom není nejlépe. A nejvíc je to vidět na grandslamech. Zatímco na závěrečná kola dvouhry bývá plno, deblový turnaj často sleduje jen hrstka diváků. A jsou to právě světové jedničky, bratři Bob a Mike Bryanové, kteří se snaží svou disciplínu zachránit od úplného krachu.

Američtí tenisté Bob a Mike Brianovi foto: Reuters

Příkladem vážných potíží čtyřhry je letošní ženské finále Roland Garros. Výhru Rusek Jekatěriny Makarovové s Jelenou Vesninovou nad Italkami Sarou Erraniovou a Robertou Vinciovou sledovalo jen několik desítek diváků. Na stadionu Philippa Chatriera s kapacitou 14 tisíc míst byla až smutná atmosféra. Nebýt Bryanů, kteří deblovému žebříčku kralují téměř nepřetržitě už od roku 2005, čtyřhra na grandslamech by dnes už možná ani neexistovala. Pětatřicetiletá dvojčata dělají ze svých zápasů show, burcují diváky, oslavují povedené gamy tím, že se proti sobě rozběhnou a srazí se hruďmi.

John McEnroe.

"Pořád nás to baví," ujišťuje Bob Bryan. Spolu s bratrem neustále pořádají exhibice, aby k deblu nalákali diváky. Výtěžky pak věnují na financování a propagaci čtyřhry. Neustále navíc lobbují u organizátorů turnajů, aby jejich disciplína dostávala větší prostor. "Dělají čtyřhře skvělou reklamu. Musím přiznat, že debl má problémy přežít a bez Bryanů by na tom byl daleko hůř," říká legendární Američan John McEnroe.

Hrát debl je dnes nevýhoda

V éře vítěze devíti grandslamů ve čtyřhře a sedmi ve dvouhře bylo normální, že ti nejlepší tenisté hrají singl i debl. Jenže většina dnešních tenisových hvězd se soustřeďuje pouze na dvouhru.  Program už mají tak náročný, že jakoukoli další zátěž raději odmítají. "Hrát čtyřhru je dnes nevýhodou. Nejlepší hráči a hráčky nemohou zvládat další psychickou ani fyzickou zátěž," tvrdí slavná Chris Evertová, držitelka 21 grandslamových trofejí (má 18 singlových a 3 deblové).

Proto je důležité, že i čtyřhra má své velké osobnosti v podobě bratří Bryanů. Vždyť v Americe si získali srdce fanoušků, když daviscupovému týmu pomohli vroce 2007 k triumfu. "Měl jsem to štěstí, že jsem byl tehdy nehrajícím kapitánem. Bob a Mike jsou skvělí tenisté, kteří čtyřhru dělají s velkou vášní a zapálením," vypráví bývalý vítěz čtyřhry na French Open 1989 Patrick McEnroe.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!