12. listopadu 2012 20:58, aktualizováno  23:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Turnaj mistrů vyhrál podruhé v kariéře Djokovič

Srbský tenista Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Turnaje mistrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský tenista Novak Djokovič s trofejí pro vítěze Turnaje mistrů | foto: Reuters

LONDÝN Srbský tenista Novak Djokovič podruhé vyhrál Turnaj mistrů. První hráč světa ve finále porazil 7:6 a 7:5 Švýcara Rogera Federera a zopakoval triumf z roku 2008. Naopak druhý nasazený při své osmé finálové účasti utrpěl teprve druhou porážku a neobhájil tituly z posledních dvou let.

Výsledky Turnaje mistrů v Londýně

(dotace 5,5 milionu liber, tvrdý povrch)

Dvouhra - finále: Djokovič (1-Srb.) - Federer (2-Švýc.) 7:6 (8:6), 7:5.

Čtyřhra - finále: Granollers, M. López (6-Šp.) - Bhúpathí, Bopanna (5-Indie) 7:5, 3:6, 10:3.

Titul ve čtyřhře získali Španělé Marcel Granollers a Marc López, kteří Indy Maheše Bhúpathího a Rohana Bopannu porazili 7:5, 3:6 a 10:3. Semifinalisté letošního US Open se životním úspěchem povzbudili před pražským finále Davisova poháru, v němž v sobotu podle všeho nastoupí proti českému páru Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

Titul ve čtyřhře získali Španělé Marcel Granollers a Marc López, kteří Indy Maheše Bhúpathího a Rohana Bopannu porazili 7:5, 3:6 a 10:3. Semifinalisté letošního US Open se životním úspěchem povzbudili před pražským finále Davisova poháru, v němž v sobotu podle všeho nastoupí proti českému páru Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

V úvodu singlového finále to vypadalo, jako by se Djokovič zdržel na lavičce. Srbský tenista ztratil prvních devět fiftýnů a za osm minut prohrával už 0:3. Pak se však bleskově zlepšil, nutil Federera ke dlouhým výměnám a využil jeho slabší chvíle na podání ke srovnání skóre.

Španělé před cestou do Prahy na finále DC ovládli debl

V deváté hře se pětadvacetiletému Srbovi podařilo po šesti shodách proměnit třetí brejkbol a za stavu 5:4 podával na vítězství v setu. Rodák z Basileje však v následujícím gamu odvrátil setbol a srovnal na 5:5. Set se nakonec rozhodoval až ve zkrácené hře, v níž Federer famózními údery na síti odvrátil další setbol, ale stejně ji ztratil v poměru 6:8.

I do druhé sady vstoupil Federer lépe, když v jedenáctiminutovém první gamu sebral soupeři servis. Výhodu brejku tentokrát držel až do koncovky a za stavu 5:4 šel podávat na vítězství v setu. Vedl 40:15, ale ani jeden ze dvou setbolů nevyužil, podání následně ztratil a promarněná šance se podepsala na jeho dalším výkonu.

Djokovič využil jeho chyb a ve dvanáctém gamu si vypracoval mečbol. Ten po krásné výměně proměnil skvělým prohozem a po dvou hodinách a 14 minutách se po čtyřech letech znovu radoval z vítězství na závěrečném podniku sezony.

Granollers s Lópezem se tradičně spoléhala spíše na obranu od základní čáry, zatímco Indové se tlačili na síť.  Poprvé jim sebrali podání ve třetí hře, ale Bhúpathí s Bopannou jim to vzápětí oplatili a úvodní sada pokračovala za vyrovnaného stavu. Klíčový okamžik přišel za stavu 5:5, kdy se tenisté z Pyrenejského poloostrova s přispěním Bhúpathího dvojchyby radovali z dalšího brejku. Pátí nasazení sice vzápětí měli dvě šance poslat set do tie-breaku, ale Granollers je skvělými zásahy na síti odvrátil a zařídil výhru 7:5.

Šestí nasazení měli šanci definitivně zlomit zápas na svou stranu v sedmé hře druhé sady, jenže dva brejkboly při podání Indů neproměnili. Naopak Bhúpathí s Bopannou vzápětí tutéž šanci využili k vedení 5:3 a následnému zisku druhé sady. Zlepšený výkon však do rozhodujícího supertie-breaku nepřenesli, často chybovali a výrazně pomohli Španělům k hladké výhře. Bhúpathí ani na pátý pokus ve finále Turnaje mistrů neuspěl. Předtím byl na poražené straně jednou s Bělorusem Maxem Mirným a třikrát s krajanem Leanderem Paesem.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.