14. září 2015 7:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tenista Djokovič vyhrál US Open. Ve finále porazil Federera

Novak Djokovic - letošní vítěz US Open | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novak Djokovic - letošní vítěz US Open | foto: ČTK

NEW YORK Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál podruhé v kariéře US Open. První hráč světa porazil v newyorkském finále Švýcara Rogera Federera ve čtyřech setech 6:4, 5:7, 6:4, 6:4 a získal svůj desátý grandslamový titul.

Osmadvacetiletý Djokovič letos vyhrál po Australian Open a Wimbledonu třetí grandslamový titul. Jen na antukovém Roland Garros nestačil ve finále na Švýcara Stana Wawrinku a dva sety ho dělily od kalendářního Grandu Slamu, kterému byl nakonec o jednu výhru blíže než Američanka Serena Williamsová.

„Hrál jsem proti nejlepšímu hráči a musel jsem předvést skvělý výkon, abych mohl držet tuhle trofej,“ řekl Djokovič. „Prožívám nejlepší sezonu, kterou si užívám o to víc, protože jsem se stal manželem a otcem. Tenhle sport miluju a všechna tahle vítězství podněcují moji touhu jít dál a vychutnávat si výhry jako je tahle,“ pokračovall vítěz.

Finále US Open začalo kvůli dešti o skoro tři a půl hodiny později. Federer trefil na úvod eso, ale skvěle returnující Djokovič získal brzy převahu. Srba v prvním setu přibrzdilo ve čtvrté hře podklouznutí a pád, při kterém si odřel ruku i nohu, ale rychle se uklidnil a dostal zpět do rytmu. Ze stavu 2:3 otočil na 5:3 a ovládl první set.

Federer aplikoval svou novinku

Až na začátku druhého setu zkusil Federer aplikovat svou novinku, náběh při returnu až skoro k podávací čáře a zatlačil Djokoviče. Vítěz sedmnácti grandslamů měl ale problém s proměňováním brejkbolů, za celý zápas využil jen 4 z 23. Ve druhé sadě se to k nadšení diváků Švýcarovi povedlo ve dvanácté hře a srovnal stav.

Ve třetí sadě odvrátil Djokovič za stavu 3:4 dva brejkboly a pak získal pět her v řadě. Mužské finále dvouhry poprvé na US Open řídila žena. Eva Asderakiová-Mooreová z Řecka si vedla výtečně, nebála se opravovat lajnové a ani jednou se nemýlila. Tak jako třeba při brejkbolu Federera za stavu 4:5 v koncovce třetí sady, kdy ohlásila aut, což jestřábí oko potvrdilo. O dva míče později Djokovič získal třetí set 6:4.

Ve čtvrtém setu už Djokovič vedl 5:2, ale Federer ještě nesložil zbraně. Snížil na 4:5 a měl dokonce dvě šance na 5:5. Srb obě odvrátil a po třech hodinách a 20 minutách využil první mečbol. Na US Open navázal na svůj první triumf z roku 2011.

„Mám za sebou výborné dva týdny. Bylo skvělé si tady zase zahrát finále a ukazuje to, že moje hraje je zase dobrá,“ řekl pětinásobný vítěz US Open Federer, který byl ve finále poprvé od roku 2009. „Ale hrát s Novakem je těžké,“ dodal Švýcar a Djokovičovi pogratuloval jako letos po finále na londýnské trávě ve Wimbledonu.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz