Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tenista Veselý vyhrál finále juniorky Australian Open bez ztráty setu

US Open

  8:00
MELBOURNE - Jiří Veselý vyhrál jako první český tenista juniorku grandslamového Australian Open. Sedmnáctiletý hráč prošel turnajem jako nejvýše nasazený bez ztráty setu a ve finále smetl Australana Luka Savilleho 6:0 a 6:3.

Tenista Jiří Veselý. foto: ČTK

Hráč Prostějova tím v Melbourne zkompletoval double, protože se Slovákem Filipem Horanským vyhráli už v pátek i finále čtyřhry. Dvouhru i čtyřhru na juniorském Australian Open naposledy opanoval Dán Kristian Pless před 12 lety.

V Austrálii zraje příští Berdych. Junior Jiří Veselý je světovou jedničkou - VÍCE ZDE

Veselý po triumfu v dvouhře popsal své pocity jako neuvěřitelné. "Je to něco, co si před turnajem neumíte představit, protože váš čeká šest zápasů proti nejlepším juniorům," řekl Veselý. "Ale myslím, že jsem hrál celý týden dobře, neztratil jsem set. Je to ohromné!" Český junior vyhrál na Australian Open dvouhru vůbec poprvé. Veselý navázal na úspěchy juniorek: loni zde triumfovala Karolína Plíšková, Barbora Záhlavová-Strýcová se radovala dokonce dvakrát v letech 2002 a 2003.

Posledním českým chlapeckým juniorským grandslamovým vítězem byl Dušan Lojda na newyorkském US Open 2006.

Příbramský rodák Veselý se celý turnaj opíral o výborný servis. Ve finále pustil soupeře jen k jedinému brejku a podával i rychlostí až 213 km/h.

Jiří Veselý (vlevo), Filip Horanský.

Navíc ukázal i pevné nervy a na centrkurtu Roda Lavera svým výkonem umlčel domácí fanoušky. "Před začátkem jsem byl nervózní, protože jsem hrál poprvé na centrkurtu před australským publikem, což nebylo jednoduché," řekl Veselý. Na kurtu to na něm ale nebylo znát - první set vyhrál za půl hodiny a soupeři nadělil "kanára". Český talent pak sice prohrával na začátku druhého setu 1:3, ale zápas ukončil ziskem pěti her v řadě. Veselý na rozdíl od rok mladšího Savilleho mnohem méně chyboval.

Levou rukou hrající Veselý trénuje v Prostějově a občas si zahraje i s českou jedničkou Tomášem Berdychem. "Tomáš je i můj idol a je skvělé, že s ním můžu občas zatrénovat," řekl Veselý. V Melbourne měl navíc možnost si zatrénovat se Španělem Davidem Ferrerem, kterého "připravil" na vítězný zápas s Rafaelem Nadalem.

"Grandslam je speciální"
Svěřenec otce Jiřího Veselého a Jaroslava Machovského si připsal největší úspěch kariéry. "Tohle vítězství mi dodá hodně sebevědomí do dalších turnajů. Grandslam je něco speciálního," řekl držitel zlata ze čtyřhry na loňské olympiádě mládeže.

Do dvou tří let by se chtěl Veselý dostat na okruhu ATP mezi světové hráče, což znamená přiblížit se elitní stovce. Aktuálně figuruje na 864. místě žebříčku. "Vím, že mám před sebou hodně tvrdé práce a dlouhou cestu. Člověk musí vydržet zdravotně v pořádku, trénovat každý den, ale začnu na tom dělat už letos," řekl Veselý.

Jednou by se chtěl prosadit jako třeba Berdych. "Každý chce být nejlepší na světě a já nejsem jiný," řekl Veselý, rovněž obdivovatel stylu Švýcara Rogera Federera. "Když mi bylo deset, tak jsem koukal v televizi, jak vyhrál poprvé Wimbledon, a od té doby ho sleduji. Obdivuji jeho hru a jednou bych chtěl být jako on," prozradil Veselý.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...