Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tiralongo vyhrál po úniku etapu na Giru, Kreuziger zůstává šestý

Sport

  17:48
SAN GIORGIO DEL SANNIO - Ital Paolo Tiralongo, věrný pomocník hvězd a člen úniku dne, pod cílovou bránou v San Giorgio Del Sannio máchal energicky rukama na všechny strany. V 9. etapě cyklistického Gira slavil vítězství a v růžovém závodu to bylo jeho třetí v životě. Tiralongův kolega a jeden z favoritů závodu Fabio Aru v závěru útočil, ale lídr Gira Alberto Contador byl pozorný a průběžné vedení uhájil.

Paolo Tiralongo z Astany v cíli deváté etapy Gira. foto: Reuters

Nizozemec Slagter z Cannondale-Garmin si v etapě dlouho nárokoval pozici jedničky. Nejdřív naskočil do 11členného úniku, tam ho to však brzy přestalo bavit a svým kolegům nastoupil. Sám pak od 60. kilometru dupal do pedálů za vítězným snem.

Vybudoval si odstup kolem 1,5 minuty, jenže předlouhá individuální časovka z něj odsála všechny síly a v posledním stoupání, kdy už ho dělilo jen necelých 12 kilometrů od vavřínů, za jeho záda přiletěl Tiralongo, muž ve službách Arua a i někdejší kolega Romana Kreuzigera.

Spolu pak oba muži absolvovali poslední sjezd, ale když zdecimovaný Nizozemec odmítal Italovi pomáhat s udržováním náskoku, Tiralongo nastoupil. Letos už vyhrál etapu na Trentinu a po letech 2011 a 2012 dobyl teď i třetí etapové vítězství na Giru.

„Naštěstí se mi podařilo trefit správný únik,“ vyprávěl pak 37letý vítěz do mikrofonu Eurosportu. „Chvilku jsem čekal, co udělá můj tým vzadu, a moc jsem nestřídal. Proto jsem ušetřil síly do závěru.“

Další epizoda etapy se odehrála o pár stovek metrů dál, kde se pospolu hnali favorité Gira: růžový Contador, bílý Aru i stále usměvavý Porte. Vláčky jejich týmů se držely ve formacích, v plné síle, připravené reagovat.

Italský cyklista Paolo Tiralongo.
Alberto Contador v růžovém trikotu pro průběžného vítěze.

Teprve závěrečné stoupání vydělilo lídry a jejich domestiky od zbytku. S Contadorem zůstal už jen Kreuziger, Arua střežil Landa, s Portem šlapal Leopold König. 

A pak se nejmladší z tria cyklistických hvězd rozhodl prověřit připravenost svých soků - Aru vystartoval, ale oba jeho soupeři byli pozorní.

To Uran, lídr stáje Etixx - Quick Step, nástup nezachytil a znovu se mu vzdalovalo pódium. V hlavní skupině pak šlapal vedle českých cyklistů, kteří nemohli jet vpřed, aby ke svým týmovým jedničkám nedotáhli další pronásledovatele.

Bask Landa z Astany, jediný ze zbytku světa, se dokázal lídrů udržet a svému kapitánovi pak rozjížděl tempo. Pistolník Contador neměl problém udržet se a zdá se, že epizoda s ramenem je zapomenuta.

Zatímco Porte se pasivně schovával v závětří, Contador ve zbylých kilometrech Aruovi asistoval s navyšováním náskoku. I jeho zájmem bylo co nejvíc ujet Uranovi, hrozbě pro časovku. A Kolumbijec nakonec na tři cyklistické „krále“ ztratil tři čtvrtě minuty.

V pondělí budou závodníci na Giru poprvé odpočívat.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 9. etapa: Benevento - San Giorgio del Sannio (212 km)

1. Tiralongo (It./Astana) 5:50:31, 2. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -20, 3. Geschke (Něm./Giant), 4. Moinard (Fr./BMC), 5. Herrada (Šp./Movistar), 6. Betancur (Kol./AG2R), 7. Slagter (Niz./Cannondale), 8. Elissonde (Fr./FDJ) všichni -23, 9. Hesjedal (Kan./Cannondale) -27, 10. Aru (It./Astana) -56, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 39. König (ČR/Sky) oba -1:43, 111. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -14:29.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 38:31:35, 2. Aru -3, 3. Porte (Austr./Sky) -22, 4. Landa (Šp./Astana) -46, 5. Cataldo (It./Astana) -1:16, 6. Kreuziger -1:46, 7. Visconti (It./Movistar) -2:02, 8. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -2:10, 9. Caruso (It./BMC) -2:20, 10. Amador (Kost./Movistar) -2:24, 11. König -2:30, ...113. Vakoč -1:32:24.

Autor: