16. května 2015 18:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador uhájil vedení na Giru, Kreuziger se propadl. V horách slavil Intxausti

Vítěz osmé etapy Gira Beňat Intxausti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz osmé etapy Gira Beňat Intxausti. | foto: Reuters

CAMPITELLO MATESE Beňat Intxausti, nejlepší z uprchlíků, vyhrál 8. etapu cyklistického Gira, která zavedla peloton na druhý horský dojezd do Campitella Matese. Alberto Contador zde obstál v namáhavém testu svého ramene a uhájil růžový dres. Roman Kreuziger je celkově šestý, Leopold König jedenáctý.

Pro Alberta Contadora i jeho stáj Tinkoff-Saxo byla etapa důležitým psychologickým vítězstvím. 

Dva dny poté, co si Španěl vykloubil rameno, dokázal reagovat na ostré a neustále narůstající tempo stáje Astana, která v jednu chvíli hrála v hlavním poli v porovnání s týmy Tinkoff i Sky přesilovku 6 na 3.

Ani následné útoky Fabia Arua a poté i Richieho Porta houževnatého Contadora neodpáraly. 

Projel cílem ve skupince favoritů 35 vteřin za vítězem dne Beňatem Intxaustim. A s mužem, oblečeným v maglia rosa, zde byli také Aru, Porte, Urán a Cataldo.

Na pódiu si tentokrát lídr stáje Tinkoff-Saxo navzdory bolavému rameni svůj růžový dres oblékl. 

Poté do mikrofonů líčil: „Jsem šťastný, že jsem dres udržel, protože včera jsem si po etapě nebyl moc jistý. Až mě překvapilo, jak mi to dnes v kopcích šlo, i když Aru i Porte předvedli opravdu tvrdé útoky.“

Leopold König odvedli v závěru těžké etapy velké penzum práce pro svého týmového lídra Porteho, dokonce déle než kilometr tahal v klíčové fázi etapy tempo skupiny favoritů a ukázal výbornou výkonnost. Rovněž Kreuziger zůstával jako poslední z týmu Tinkoff-Saxo u svého lídra Contadora.

Cílem Češi projeli na 14. a 19. místě v etapě se ztrátou 53 vteřin, respektive 1:11 minuty.

V celkovém pořadí Kreuziger sestoupil ze 4. na 6. místo, kde zaostává přesně o minutu. Před ním zůstalo trio „králů“ letošního Gira, tedy Contador, Aru a Porte, navíc jej předstihli Landa a Cataldo, další dva cyklisté stáje Astana. Ta má nyní v elitní šestici Gira trojnásobné zastoupení!

Rovněž König, druhý muž stáje Sky, už klepe na dveře Top 10. Probil se v celkovém pořadí před Trofimova, Formola a Chávese a je nyní se ztrátou 1:44 minuty jedenáctý, pouhých šest vteřin od desátého Amadora.

Příběh 8. etapy: Intxausti dotáhl únik, favorité se ohlídali

V čele závodu dlouho šlapalo pospolu trio Kruijswijk (Lotto Jumbo), Betancour (AG2R) a Vandewalle (Trek) a za nimi se zhruba minutovým odstupem devět pronásledovatelů, mezi nimi například Niemec (Lampre), Intxausti (Movistar) či Zakarin (Kaťuša). Převaha uprchlíků dosáhla postupně devíti a půl minuty.

Tým Tinkoff-Saxo, opět pracující desítky kilometrů na špici, pak stáhl ztrátu pelotonu na sedm minut, načež se 25 kilometrů před cílem posunula na čelo Astana a výrazně navýšila tempo. 

Na počátek závěrečného stoupání přijelo trio lídrů etapy s pětiminutovým náskokem, ten však nadále rychle klesal.

Rozhodnout muselo zatím nejprudší cílové stoupání tohoto ročníku, 13 kilometrů na apeninský vrchol Campitello Matese, o průměrném sklonu 6,9 procenta s až 12procentními pasážemi.

Vpřed vyrazil Kruijswijk, rozdrobila se i skupina pronásledovatelů, z nichž nejvytrvalejší byl Intxausti, který Nizozemce posléze dostihl a předstihl.

V pelotonu na úpatí stoupání výrazně prořídlo pole jezdců, Astana zde byla dlouho v šesti, zatímco Contador měl 10 kilometrů před cílem u sebe už jen Kreuzigera a Rogerse, odpadl i Basso. 

Šest kilometrů před metou si vystoupil také Rogers. V barvách Sky tou dobou s Portem šlapali ještě König a Nieve. A Astana dál diktovala tempo.

Momentka z osmé etapy Gira.
Momentka z osmé etapy Gira.

V nejprudší pasáži vzápětí nastoupil Aru, s ním zůstali kolega Landa, ale i Contador, Porte a Urán. 

O chvíli později atakoval osamocený Landa. Mezitím se však k Portovi dotáhli týmoví pomocníci König a Nieve a s nimi také dalších pět jezdců z jiných stájí. Naopak lehce ztrácel Kreuziger.

Nieve odstoupil, na posledních třech kilometrech tahal Portemu tempo König, který dokonce dlouho vedl skupinu favoritů. 

„Tým Sky je na Giru čím dál tím viditelnější,“ chválil Juan Antonio Flecha, spolukomentátor Eurosportu.

Patnáct set metrů před cílem nastoupil Aru, největší favorité reagovali, stejně jako na následný protiútok Porta. König po tvrdé dřině na špici zůstal zpět.

Mikel Landa se hnal zezadu k Intxaustimu, který však uhájil etapové prvenství, o 17 vteřin před Landou a 31 vteřin před Reichenbachem z IAM, dalším z původních uprchlíků. Těsně za ním už spurtovala Contadorova skupinka a za ní tři další malé skupinky, kde byli také König a Kreuziger.

První desítka Gira se přeskupila, nicméně vedoucí trio nadále drží pospolu. A stejně tak žije i naděje, že poprvé v historii závodů Grand Tour mohou dva čeští cyklisté skončit v první desítce celkového pořadí.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 8. etapa Fiuggi - Campitello Matese (188 km)

1. Intxausti (Šp./Movistar) 4:51:34, 2. Landa (Šp./Astana) -20, 3. Reichenbach (Švýc./IAM Cycling) -31, 4. Aru (It./Astana), 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 6. Porte (Austr./Sky), 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step), 8. Cataldo (It./Astana) všichni -35, 9. Cunego (It./Nippo), 10. Caruso (It./BMC Racing) oba -45, ...14. König (ČR/Sky) -53, 19. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:11, 106. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -19:48.

Průběžné pořadí: 1. Contador 32:40:07, 2. Aru -4, 3. Porte -22, 4. Cataldo -30, 5. Landa -42, 6. Kreuziger -1:00, 7. Visconti (It./Movistar) -1:16, 8. Urán 1:24, 9. Caruso -1:34, 10. Amador (Kost./Movistar) -1:38, 11. König -1:44, ...110. Vakoč -1:18:52.