Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kreuziger stoupá na Giru celkovým pořadím, novým lídrem je Clarke

Sport

  17:30aktualizováno  18:23
LA SPEZIA - Tvrdý, bláznivý i nádherný den nabídlo cyklistické Giru. Na jeho konci v La Spezii slavil etapový primát Davide Formolo z týmu Garmin. Za ním přijela 12členná skupinka s největšími favority Gira, kde šlapal také Roman Kreuziger, který je nyní už celkově třetí. Do růžového trikotu se převlékl Simon Clarke, další jezdec stáje Orika.

Simon Clarke ve finiši. foto: Reuters

Rychlá, nevyzpytatelná a dlouho nečitelná etapa byla tato čtvrtá etapa Gira, vrcholící v kraji vesnic Cinque Terre, zapsaných na seznamu UNESCO. Nahoru-dolů, nahoru-dolů zvedal se neustále její profil, přestože na trati čněly oficiálně „jen“ tři vrchařské prémie 3. kategorie.

„Dnes je důležité jet inteligentně,“ říkal už na startu Fabio Aru z Astany.

Což jeho tým dokázal ve velkém stylu.

Davide Formolo z původního úniku dne si na konci s 22vteřinovou převahou dojel pro životní úspěch.

Také Roman Kreuziger dlouho šlapal v úniku, který měl až devítiminutovou převahu, byl v něm však pro favority příliš velkou hrozbou. Právě Astana měla lví podíl na likvidaci náskoku jeho skupiny.

Španělský cyklista Alberto Contador.
Simon Clarke v růžovém triku pro průběžného lídra pořadí.

Kreuziger se poté s přehledem udržel i ve 12členné skupině, který vznikla při posledním stoupání dne coby mix z nejsilnějších uprchlíků a nejlepších mužů z pelotonu. 

Tady byli Alberto Contador, Fabio Aru a Richie Porte, ale i Roman Kreuziger, Simon Clarke a Estéban Cháves z úniku.

Za nimi se v další skupince marně hnal Rigoberto Uran a s ním rovněž Leopold König.

„Dnes Giro opravdu začalo,“ říkal Richie Porte.

Celkově nyní vede Clarke o čtyři vteřiny před Chávesem a sedmnáct před Kreuzigerem a Contadorem. Pátý už je Aru, desátý Porte, zaostává Uran.

Pro Kolumbijcův tým Etixx to nebyl dobrý den. Ganni Meersmann byl po pádu v úterním sjezdu už v prvním stoupání dne odpárán z pelotonu a později odstoupil. Stáj Etixx tak pokračuje už jen v sedmi cyklistech.

Jak se vše odehrálo

Od prvních kilometrů se děly věci pozoruhodné a nečekané.

Brzy po startu se v popředí zformovala skupina 14 uprchlíků, včetně Clarka z Oriky, třetího muže celkové klasifikace. 

Za nimi se však posléze vydalo dalších 12 cyklistů a mezi nimi také vrchaři, kteří mohou pomýšlet na Top 10 celkové klasifikace: Kreuziger, Cháves či Atapuma a s nimi i dva cyklisté týmu Sky Sivcov a Puccio.

Když do cíle chybělo 81 kilometrů, obě skupiny se sjely, na čemž měl velký podíl právě Roman Kreuziger, neúnavně šlapající na těžký převod na špici druhé skupiny. 

Vpředu nyní bylo 26 cyklistů a při stoupání na Passo del Bracco měli k dobru na peloton dokonce devět minut.

Kreuziger opakovaně pracoval v čele. „Vypadá moc hezky, jak na kole šlape,“ chválil ho bývalý profesionál Petr Benčík u komentátorského mikrofonu českého Eurosportu.

„Z Romana čiší na kole pohoda, navzdory té jeho těžké situaci v kariéře, kdy neví, co se bude dít sál. Klobouk dolů. Je stoprocentní, je připravený, to je neuvěřitelné.“

Na čele pelotonu sice tahal tempo tým Tinkoff-Saxo, ale jak podotkl i Benčík, mohlo jít o tempo falešné, které umožnilo uprchlíkům dlouho si držet vysoký náskok okolo 8 minut. 

Vzápětí se do akce zapojil také tým Etixx, který neměl v úniku nikoho, a tak vyslal na špici pelotonu Petra Vakoče.

Při osmikilometrovém stoupání na vrchařskou prémii Passo del Termine (55 km před cílem) se opět vedoucí skupina rozdělila, vpředu pokračovalo šest cyklistů, o půl minuty za nimi Kreuziger, Cháves i další vrchaři. 

Později se znovu skupiny sjely, někteří jezdci však rychle odpadali, například zcela vyčerpaný Franco Pellizotti.

Pozzovivo po pádu: Jsem OK

Ve 3. etapě měl strašidelný pád. Den nato domácí cyklista Domenico Pozzovivo vzkázal, že je v pořádku.

Doktor závodu Giovanni Tredici zprvu označil Pozzovivův stav za vážný, ale ne kritický a jeho závěry potvrdila také vyšetření v janovské nemocnici San Martino. Cyklistovi sice zašívali hlubokou ránu nad obočím, ale tomografie neodhalila poškození mozku a neutrpěl ani žádné zlomeniny.

Pozzovivo zůstal na nemocničním lůžku přes noc a deníku Gazzetta delloSport poskytl rozhovor na téma svého pádu, který se udál 35 kilometrů od cíle etapy v Sestri Levante.

„Jsem OK, ale byl to velmi tvrdý pád,“ řekl lídr stáje Ag2R, loni na Giru pátý. „Nepamatuju si nic z toho, co se stalo.“

Ovšem i v pelotonu nezůstával kámen na kameni. 

Během výšlapu na Termine odpadl růžový Michael Matthews, tempa se ujala Astana a najednou nejen že peloton letěl vpřed, zároveň se smrskl na pouhých 20 cyklistů: z nich bylo pět z Astany, tři ze Sky (Porta, König, Nieve), dva z Tinkoff-Saxo (Contador a Rogers) a z Etixxu už jen osamocený Uran.

Třicet kilometrů před cílem měla stále vedoucí skupina s Kreuzigerem pět minut k dobru. Jenže tlak Astany byl drtivý, k jejímu pětičlennému komandu se z čelní skupiny stáhl také Zeits. Nemohli si dovolit, aby Kreuziger dojel do cíle s výraznějším náskokem.

„Můj tým odvedl fantastickou práci,“ chválil Fabio Aru. „Udělali jsme těžkou etapu pro všechny ostatní.“

Čtrnáct kilometrů před cílem, při prvním průjezdu cílovým městem La Spezia a před tříkilometrovým stoupáním na vrchol Biassa měli uprchlíci k dobru už jen 1:40 minuty a nespolupracovali právě ideálně.

Zato tempu Astany v „minipelotonu“ nestačil ani Mick Rogers, před rokem vítěz etapy na Monte Zoncolan, zaostával rovněž Mikel Nieve ze Sky.

Ve stoupání na Biasso zaútočili v přední skupince Visconti z Movistaru a Moinard z BMC, ale dostihl i předstihl je Davide Formolo.

V tu chvíli se z prořídlého hlavního pole odpoutali Aru a Contador, které následoval také Porte a dostihli většinu zbylých uprchlíků s výjimkou Formola. Pokračovali v nastoupeném tempu a vepředu brzy zůstalo jen dvanáct mužů.

A pak už to byla hra mocných za osamoceným a vítězným Formolem. Jako druhý projel cílem Simon Clarke a zvedal ruce nad hlavu v domnění, že vyhrál etapu, ale vzápětí se dozvěděl, že ještě před nimi zůstal Formolo.

Růžový dres pro něj byl velmi sladkou „cenou útěchy“.

Spokojen byl i tým Tinkoff-Saxo.

„Roman Kreuziger odjel skvělou etapu, byl to dnes náš klíčový muž,“ ocenil za cílem Alberto Contador. „Fakt, že jsme ho měli na čele, byl pro nás důležitý. Ale byl pro všechny nesmírně těžký den.“

Co s nimi asi provede ve středu, při prvním horském dojezdu Gira do Abetone?

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 4. etapa: Chiavari - La Spezia (150 km)

1. Formolo (It./Cannondale) 3:47:59, 2. Clarke (Austr./Orica), 3. Monsalve (Venez./Southeast), 4. Visconti (It./Movistar), 5. Chaves (Kol./Orica), 6. Aru (It./Astana), 7. Moinard (Fr./BMC), 8. Cataldo (It./Astana), 9. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 10. Porte (Austr./Sky), ...13. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) všichni -22, 23. König (ČR/Sky) -1:04, 91. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -20:00.

Průběžné pořadí: 1. Clarke 11:54:48, 2. Chaves -10, 3. Kreuziger, 4. Contador oba -17, 5. Aru, 6. Cataldo oba -23, 7. Visconti -29, 8. Moinard, 9. Formolo oba -31, 10. Porte -37, ...18. König -1:19, 156. Vakoč -45:07.

Autor: