27. ledna 2015 11:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Držel jsem se plánu, těšilo Berdycha po výhře. Euforii ale nepropadá

Pojd! Berdych po zvládnuté výměně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojd! Berdych po zvládnuté výměně. | foto: ČTK/AP

MELBOURNE (Od našeho zpravodaje) Spokojenost? To ano. Ale že by z Tomáše Berdycha po triumfu nad Rafaelem Nadalem sršela euforie? Ani náhodou. "Cesta je ještě dlouhá," tvrdí český tenista.

Zrušení temné série s Nadalem označil za fajn prémii. Připustil, že se z vítězství bude radovat do večera. Nicméně už od středečního rána se Berdych upne na semifinálový zápas Australian Open.

Platí, že nikdo neporazí Tomáše Berdycha osmnáctkrát za sebou?
Jo, už jsem to slyšel. Asi to tak je… (úsměv)

Berdych je špičkový hráč, řekl Nadal

Stalo se to, co vypadalo málem jako cosi nemožného. Tenisový fenomén Rafael Nadal po více než osmi letech podlehl Tomáši Berdychovi. Ve čtvrtfinále Australian Open nepředvedl svůj nejlepší výkon. Přesto potvrdil svou pověst bojovníka a férového sportovce.

„Byl jsem v pohodě. Jen to prostě nebyl můj den. Chyběla mi intenzita, správný rytmus, sebevědomí. A protivník hrál lépe než já. Je to špičkový hráč.“

Čím to, že jste Nadala zdolal tak snadno?
Dobře jsem začal. Stanovili jsme si plán a ukázalo se, že byl správný. Já se ho držel celý zápas. I když jsem poměrně lehce vedl 2:0, pořád jsem věděl, že na druhé straně je Rafa. A že musím být připravený na všechno.

Když bylo skóre 6:2, 6:0, pořád jste se udržoval ve střehu?
Kdybych si začal myslet, že je Rafa na ručník a půjde to snadno, byla by to totálně školácká chyba. To nepřipadá v úvahu. Soustředil jsem se až do konce a šel si za svými šancemi, přestože on se ve třetím setu zlepšil.

Co změnil?
Do utkání vstoupil moc defenzivně. Ale uvědomil si, že to není správná cesta. Začal hrát agresivněji, vyhrával víc bodů. I tak jsem to zvládl velmi dobře.

Většina diváků v Laver Areně se ho snažila vyburcovat. Vnímal jste je?
Soustředil jsem se na věci, které já potřebuju dělat na kurtu. Nezaobíral jsem lidmi okolo.

Nadala jste v některých pasážích utkání doslova ničil. To musel být skvělý pocit, ne?
Taky byl. Ale zase jsme u taktiky, která skvěle fungovala a já se jí držel. Teď si můžu tu výhru chvíli užít. Výhra nad Rafou je fajn prémie. Ale zítra ráno už se musím připravovat na dalšího soupeře. Pořád mám v turnaji před sebou dlouhou cestu a musím na ni být nachystaný.

Zklamání ve tváří favorita. Nadal čtvrtfinálovou bitvu nezvládl.
9. Rafael Nadal - španělský tenista. Celkový příjem za minulý rok: 44,5 milionu...
Soustředěný výraz Tomáše Berdycha.
Dobrá práce. Berdych během utkání s Nadalem.

S Nadalem jste zvládal i delší výměny. To vás taky muselo potěšit, ne?
Mezi úkoly do zápasu patřilo to, že se nesmím zaleknout právě delších výměn. Když s tím začal, neměl jsem s tím vůbec problém. Kdyby tak pokračoval, mohl být třetí set ještě snadnější. Pustil se do útočení, čímž se zvedl. Ale jsem rád, že jsem dokázal reagovat na jeho změny stylu.

Karel Knap

Najdete na Lidovky.cz