Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zničili nám životy, ale udělal bych to znovu, říká o legendárním gestu Smith

Sport

  8:00
Black Power Salute čili pozdrav černé síly. Tohle legendární gesto dvou černošských amerických sprinterů vzniklo v roce 1968 na olympiádě v Mexico City sice úplnou náhodou, během pár dnů se však stalo hnací silou celé utlačované afroamerické komunity v USA.

Tommie Smith, John Carlos a jejich gesto zvané „Black Power Salute“ foto: www.wikipedia.org

Tommie Smith a John Carlos přišli na stupně vítězů po zisku zlaté a bronzové medaile v závodě na 200 metrů jen v ponožkách a poté oba spontánně sklonili hlavy a vztyčili během hymny pěst, na níž měli černou rukavici, aby poukázali na pošlapávání lidských práv.

Tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru Avery Brundage, Američan bílé pleti, okamžitě nařídil americké výpravě vyloučení atletů z olympijské vesnice.

Tím záhy rozpoutal ve své vlasti vlnu protestů a solidarity se dvěma Američany, jichž se zastala i bělošská většina. „Jsem tmavé pleti a mám sílu, ale od nás to byl jen projev svobody. Chtěli jsme jen spravedlnost pro všechny, nejen pro černochy,“ vysvětloval Smith, který tehdy vyhrál ve světovém rekordu, skutečný motiv svého a Carlosova činu.

Smith: udělal bych to znovu

V rozhovoru pro The New York Times teď Carlos ocenil nedávné společné vystoupení hvězd NBA při předávání „sportovních Oscarů“, cen ESPY. „Bylo to hrdinné gesto,“ řekl Carlos. Carmelo Anthony, LeBron James, Chis Paul a Dwyane Wade v černých oblecích reagovali na střety v ulicích USA. Volali po angažovanosti sportovců, rovných příležitostech, odsoudili rasovou nesnášenlivost a násilí.

I když jejich „předchůdcům“ z olympiády činovníci vrátili po čase medaile a MOV se jim omluvila, Carlos řekl, že Americký olympijský výbor omluvné gesto za své rozhodnutí vyloučit oba sportovce z vesnice nepřidal. „Nemůžou mě zavolat do kanceláře a říct: ‚Hej, chlape, je nám líto?‘ Nikdy nás s Tommiem nevzali na veřejné místo a neomluvili se,“ mrzí Carlose.

„Nechceme být v síni slávy, jen chceme, aby mladí atleti věděli, kdo jsme a co jsme udělali,“ doplnil jej Smith. Stejně jako Carlos uvedl, že i když přišli o peníze a slávu a ve zbytku života museli tvrdě pracovat, aby se uživili, udělal by stejnou věc i s odstupem 48 let.