Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour de France bude ještě těžší: čtyři etapy skončí v horách

Tour de France

  12:14
PAŘÍŽ/PRAHA - Ještě ani není jasné, kdo vyhrál letošní ročník Tour de France, a už se chystá ten příští. Ať už s Albertem Contadorem, který je obviněný z dopingu, nebo bez něj. A jedno je jisté. I příští ročník bude extrémně těžký. Hned čtyři etapy budou končit na vrcholu hor – Galibier a Alpe d’Huez v Alpách a v Pyrenejích Luz-Ardiden a Plateau de Beille.

Tour de France zavítala do Alp. foto: ČTK

"Chtěli jsme vyváženou trasu. Snažili jsme se udržet napětí až do Alp a zároveň mít velkou bitvu už v Pyrenejích," řekl agentuře Reuters ředitel Tour Christian Prudhomme. A opravdu. Závěrečný týden bude pořádně nabitý. Kromě zmíněných vrcholků Galibier (s výškou 2645 metrů nejvýše položený cíl v historii) a Alpe d’Huez pojedou cyklisté i na slavný Tourmalet a vše zakončí 41 kilometrů dlouhá, převážně rovinatá časovka v Grenoblu v předposlední etapě závodu.

(Kliknutím na obrázek se vám grafika zvětší)

Grafika - Tour de France 2010

"Tahle trať se mi líbí. Věřím, že budu mít silný tým, který mi pomůže tuhle Tour vyhrát," zářil Andy Schleck, druhý muž letošního pořadí, který by mohl být příští rok největším aspirantem na žlutý trikot a s ním spojenou prémii 450 tisíc eur (celkem si cyklisté rozdělí 3,2 milionu eur).

Tedy jestli nakonec nepojede Alberto Contador. Trojnásobný vítěz nejtěžšího cyklistického závodu světa byl pozitivně testován na clenbuterol. Šlo však o velmi malé množství, a proto není jasné, zda přijde o letošní vítězství a hlavně jak velký trest mu vyměří.

Vše o dopingové aféře Alberta Contadora

"Podezření ještě neznamená vinu. Počkáme na závěry Mezinárodní cyklistické unie a Mezinárodní antidopingové agentury," nechtěl zatím spekulovat Prudhomme.

Možná více naznačuje Schleckova odpověď na největší konkurenty v boji o titul. "Na vítězství si brousí zuby víc jezdců. Vicenzo Nibali, Ivan Basso a Cadel Evans budou těžcí soupeři," řekl lucemburský závodník. S Contadorem jako by už nepočítal.


Na fotce: Alberto Contador, vpravo, a Andy Schleck

Lepší pozici naopak bude mít král dojezdů s hromadným startem Mark Cavendish. Už příští rok totiž výrazně ubude bodovaných prémií uprostřed etap, a britský cyklista by tak konečně mohl vyhrát zelený trikot pro nejlepšího spurtera. "Patnáct etapových vítězství bez jediného zeleného trikotu. To není moc logické," poukázal Prudhomme na vynikající Cavendishovu bilanci od roku 2008.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat