Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chlumský Contadorovi nevěří: Zkažením jídla doping nevzniká

Alberto Contador si žlutý dres pro vedoucího závodníka Tour de France ponechá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador si žlutý dres pro vedoucího závodníka Tour de France ponechá | foto: Bogdan CristelReuters

PRAHA Úsměv ve tváři Jana Chlumského, šéfa Antidopingového výboru České republiky, vyvolala zmínka, že cyklista Alberto Contador svádí vinu na špatné jídlo. Což cyklistovi údajně řekli i lidé z Mezinárodní cyklistické federace UCI.

Je možné, aby se zakázaná látka dostala do závodníkova těla kontaminovaným masem?
Možné je leccos, ale nelze to nikterak doložit. Že by někdo nechal zahnít rybu a narodil se clenbuterol? To rozhodně nejde, clenbuterol nesprávným skladováním potravin nevznikne. A není obsažený ani v lidském těle, ani v těle živočichů. Spíš to asi bude chtít svést na potravinové doplňky. To je pravděpodobnější, ale není obvyklé, že by se tato látka někde objevila. Kdyby to dokázal, mohl by se mu trst svést na polovinu. Ale jestliže nepřijde s nějakým věrohodnějším vysvětlením, než je zkažené maso, dostane dva roky.

DÁLE ČTĚTE

Contadorův nález je ze dne volna, tedy po 16. etapě. Ve žlutém však už absolvoval předchozí etapu, tudíž absolvoval odběr, ale pozitivní test neměl. Stálo by mu za to vzít si zakázaný podpůrný prostředek před šestnáctou etapou?
Mezi etapami si něco vzít mohl. Ta látka rychle vyprchá, jezdci s tím mohou kalkulovat. Navíc šlo o horské etapy a clenbuterol má vliv i na dýchací a oběhový systém.

Ve vzorku cyklisty bylo nalezeno velmi malé množství clenbuterolu, údajně šlo o 50 pikogramů. I tak malé množství mu mohlo pomoci?
Ale to se našlo v dané chvíli, o deset nebo dvacet hodin dřív tam mohlo být mnohem větší množství. Ta látka v těle vydrží jen krátce, tohle mohl být už jenom zbytek."

Nizozemec Douwe de Boer, kterého si Contador nyní najal jako antidopingového experta, tvrdí, že cyklista měl clenbuterol v moči i v dalších dvou etapách. Nicméně prý šlo o tak malé množství, že to UCI jako doping neklasifikovala. Je to možné?
On to hlavně nemůže vědět, to je blábol. Ta látka tam buď je a laboratoř to hlásí, anebo není. Jde o velice citlivé přístroje, které zaznamenají jakékoli množství a vždycky je to pozitivní nález. I kdyby to bylo třeba pětadvacet pikogramů.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?