Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tour de Ski bude na Strahově, svaz se s Kentaurou vyrovnávat nehodlá

Tour de Ski na Strahově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tour de Ski na Strahově. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Potvrzeno. Putování elitních světových lyžařů běžců po pražských štacích zamíří v olympijské sezoně na Strahov. Po Hradčanském náměstí a Výstavišti se tedy sprinterský závod seriálu Tour de Ski podívá 4. ledna příštího roku definitivně do blízkosti stadionu Evžena Rošického a mamutího Spartakiádního stadionu.

"Hledali jsme pokud možno nejoptimálnější lokalitu a tou Strahov i vzhledem k nadmořské výšce a prostorům je," nechal se slyšet předseda Svazu lyžování České republiky Lukáš Sobotka.

Šéf běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace Jürg Capol ostatně ve věčném hledání vhodného místa v českém hlavním městě problém nevidí: "Hradčany jsou sice nádherné, ale chybělo tam potřebné místo, loni v Holešovicích zase byla trať rovná. Tak se nechme překvapit, jak vše bude fungovat na Strahově."

Právě Capol zůstává i před čtvrtou sezonou seriálu, v němž se dají pro Světový pohár nasbírat až závratné body, mistrem ve vymýšlení novinek. Pro letošní 4. ročník seriálu třeba prosadil, i přes původní odpor Italů, novou etapu vedoucí z Cortiny do Toblachu. "Přesně takovou etapu jsme chtěli od začátku v Tour mít," raduje se Capol. "Lyžaři se vydají z jednoho horského střediska do druhého. Přesně jako při cyklistické Tour de France."

Nové Město možná příště
Praha tedy zůstala v blížící se zimě jediným zastavením světových lyžařů běžců v České republice. Ze seriálu vypadlo Nové Město na Moravě, především kvůli svému místu. "Je trochu z ruky, čímž vzniká problém s logistikou," potvrdil Capol známý fakt. Definitivní oprátku mu ale pro příští roky nezatahuje. "Právě Nové Město, Praha, ale také i Harrachov připadají pro nejbližší roky reálně v úvahu," pravil.

Co se týče Harrachova, ve hře by mohly být právě ve spojení s krkonošským střediskem také nedaleké vyhlášené tratě v polských Jakuszycích. Kam občas jezdí za tréninkem i nejlepší český lyžař Lukáš Bauer. Pražský závod hodlala původně pořádat agentura Kentaura, jejímž majitelem je přítel Kateřiny Neumannové Josef Jindra.

Místopředseda svazu Petr Honzl nedávno naznačil, že Svaz jim právo organizovat sprinterský závod v Praze odebral i kvůli dluhům z mistrovství světa v Liberci, jemuž šéfovala právě Neumannová. "S Libercem tohle spojovat nelze," řekl ale včera Sobotka. "Ani to není pomsta Nového Města, které ze seriálu Světového poháru vypadlo. Chceme vydělat peníze, které půjdou zpátky do lyžování."

Podle Sobotky smlouva s Kentaurou vypršela již v dubnu, lyžařský svaz ale agentuře svoji chuť pořádat závody sdělil až na sklonku léta. "Možná jsme se s nimi mohli domluvit dříve, ale naše rozhodnutí bylo správné," řekl. Na slova výkonného ředitele Kentaury Antonína Hálka, že se hodlají soudit kvůli nákladům, které již s přípravou pražského závodu měli, Sobotka reagoval rázně.

"Byli bychom ochotni uhradit náklady třeba na zálohy za Výstaviště, kde chtěli závod pořádat, ale žádné takové výdaje neměli. Takže není na čem se domlouvat..."

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.