Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tour vyhraje Evans, myslí si Ján Svorada

Sport

  19:29
PRAHA - Ačkoliv na žlutý trikot nakonec nedosáhl, v cíli královské alpské etapy se její vítěz Andy Schleck radoval. Vždyť na lídra Tour de France Thomase Voecklera stáhl více než dvě minuty a jeho náskok ztenčil na pouhých 15 vteřin. "K vítězství má ale nejblíže Cadel Evans," myslí si bývalý český cyklista Ján Svorada.

Cadel Evans. foto: Reuters

LN: Andy Schleck na vítězství v 18. etapě zadělal 60 kilometrů před cílem. Překvapilo vás, že nastoupil tak brzy?
Nijak zvlášť. Vzhledem k tomu, že v popředí figurovali dva závodníci, situace sváděla k podobné taktice. A ta vyšla dokonale. Jelikož cesta do cíle byla ještě dlouhá, Andy využil jejich pomoci.

Čtěte také reportáž z 18. etapy

LN: Největší Schleckovi konkurenti na Lucemburčanův nástup vůbec nereagovali...
Očekával jsem, že se něco udá až v závěrečném kopci. Jelo se proti silnému větru a to poměrně dlouho. Myslím si, že Schlecka nechali ujet s tím, že náskok udrží v rozumných mezích a při závěrečném stoupání pojedou rychleji, manko výrazně umažou nebo zlikvidují úplně. Favorité by si to pak rozdali mezi sebou, to se ale nestalo.

LN: Vítěz etapy nechal na trati spoustu sil. Může se to podepsat na výkonu ve zbývajících třech dílech Tour?
Síly tam podle mne nechali snad úplně všichni. Jak Cadel Evans, který jako jediný aktivně táhl skupinku favoritů celé závěrečné stoupání, tak i lídr Thomas Voeckler nebo Alberto Contador, kteří si sáhli až na dno, a všichni ostatní. Ušetřit síly mohl snad jen Fränk Schleck, který se vzhledem k vývoji závodu nemusel starat o tempo a pokoušet se o únik. K tomu se odhodlal vlastně až v závěrečných metrech, aby vybojoval druhé místo.

LN: Kdo je podle vás největším favoritem na celkové vítězství?
Důležitá bude páteční etapa. Možná se podaří bratrům Schleckům další takticky skvěle zvládnutý závod a Fränk využije sil, které našetřil. Pokud však zůstanou rozdíly i po ní tak jako po 18. etapě, největším favoritem bude Evans.

LN: Jaké má vyhlídky loňský vítěz Tour de France Alberto Contador?
Jsem přesvědčený, že po dnešní etapě už přišel o šanci promluvit do boje o vítězství. Má už poměrně velkou ztrátu a není na tom až tak dobře, jako na Giru. Na prudkých kopcích se ukázalo, že nejvýraznějším konkurentům nestačí. V té jedné etapě, která ho v pátek čeká, a časovce nic moc nestáhne. Soupeři si ho pohlídají.