Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragická sezona pokračuje. Tým amerického fotbalu Cleveland už rok nevyhrál

Sport

  13:45
CLEVELAND/PRAHA - Jaké to je, fandit týmu amerického fotbalu Cleveland Browns? Člověk musí být opravdovým srdcařem a mít hlavně pořádnou trpělivost. V úterý 13. prosince totiž uplynul přesně rok od chvíle, kdy fotbalisté z druhého největšího města státu Ohio dali naposledy svým fanouškům důvod k vítězným oslavám.

Zase to nevyšlo. Quaterback Cincinnati Bengals Andy Dalton (14) utěšuje kolegu z Clevelandu Browns Roberta Griffina III. foto: Reuters

Nejhorší tým probíhajícího ročníku NFL v neděli podlehl mužstvu Cincinnati Bengals 10:23 a upravil tak hrozivou bilanci v sezoně na 0:13.

Ve vzduchu visí hrozba, že tento tradiční tým se po „výkonu“ Tampa Bay Buccaneers ze sezony 1976 stane teprve druhým mužstvem v historii NFL, které si během sezony nepřipíše ani jednu výhru. Na zachránění ostudného ročníku mají Browns ještě tři pokusy, poslední zápas je naplánován na 7. ledna.

Přitom další týmy z Clevelandu si vedou nadmíru úspěšně – basketbalisté z Cavaliers vyhráli vloni NBA, baseballisté Indians prošli do Světové série.

Reakce fanoušků Browns?

Téměř prázdný stadion First Energy Stadium (i když vedení klubu zlevnilo vstupenky na zápas s Bengals na jeden dolar).

Ale také naplánovaný průvod oslavující „perfektní sezonu“. Recesistickou akci vymyslel držitel roční permanentky na zápasy Browns Chris McNeil. Pokud Cleveland skutečně ani jednou nevyhraje, po posledním zápase sezony se uskuteční pochod kolem klubového stadionu s maškarními rekvizitami, živou hudbou a transparenty. A soudě podle ohlasu na Twitteru, nebude McNeil ve veselém průvodu sám.

„Přejedu vás svými koly“

„Za poslední dvě sezony máme bilanci 3:26, od toho neutečeme. Průvod má ukázat, že si z toho aspoň umíme udělat legraci,“ napsal ve svém sloupku herec, komik a novinář z Clevelandu Mike Polk. Ten zásadně nesouhlasí stím, že by byl průvod oslavou prohry či výsměchem.

„Je to akt vzdoru skupiny fanoušků, kteří byli dohnání až k okraji. Je to trpké přiznání prohry. Kdybyste se zeptali kohokoliv, jestli by radši slavili výhru Browns, slyšeli byste jednohlasné ano,“ vysvětluje Polk.

Jenže humorná akce nemá jen své příznivce. Vlnu emocí rozpoutal třeba rozhlasový komentář Tonyho Rizza, moderátora clevelandské komerční rádiové stanice WKNR, spadající pod ESPN. Ten si nebral servítky a zájemcům o průvod do éteru mimo jiné vzkázal: „Budu tam. Pokosím vás a přejedu svými koly, slibuji. Udělám všechno pro to, abych vás zastavil.“

Rizzo, i když poněkud brutálně, reprezentuje to křídlo fanouškovské základny Browns, které nedobrou situaci týmu s nadhledem nebere. Na facebookové stránce průvodu schytal pochopitelně velkou kritiku včetně hlasů volajících po policejním vyšetřování a odebrání novinářské licence.

Momentka ze zápasu Clevelandu a Cincinnati.
Většina fanoušků zachovává týmu přízeň i přesto, že Cleveland už rok nevyhrál.

Jedna z mála věcí, které mohou Browns utěšovat, je, že podobně tragickou bilanci má v letošní sezoně NFL i tým San Francisco 49ers. Ten ale vedle dvanácti porážek zaznamenal i jednu výhru.

„Browns nevyhrávají už hodně dlouho. Lidé toho mají dost a chtějí upustit trochu páry,“ říká o plánovaném průvodu herec a sloupkař Mike Polk. „Nevidím v tom nic špatného,“ dodal.

Tým z Clevelandu má ještě tři šance, jak děsivou sezonu zachránit. O tom, zda dopřeje fanouškům „slavnostní“ pochod Clevelandem, se rozhodne nejpozději 7. ledna.