18. prosince 2018 11:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ubránil hvězdného LeBrona. ‚Mít tak víc Satoranských,‘ velebí kouč výborně hrajícího Čecha

Tomáš Satoranský LeBrona Jamese téměř k ničemu nepustil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Satoranský LeBrona Jamese téměř k ničemu nepustil. | foto: Reuters

PRAHA Dlouho to vypadalo, že spíš roztají všechny ledovce světa, než aby se něco hnulo ve Scottu Brooksovi. Ale nyní kouč basketbalistů Washington Wizards podobná slova opakuje čím dál častěji. „Prostě potřebujeme víc takových jako Tomáš,“ pronesl Brooks.

„Hraje pokaždé naplno. Maká. Tohle na něm miluju. Neříkám to úplně rád, ale snažíme se najít také další hráče, co na tom budou stejně. O něm už to vím dobře.“

Tomáš Satoranský, jediný Čech v NBA, má za sebou rekordní zápis. 

Tedy z národního hlediska: při výhře Wizards 128:110 nad Los Angeles Lakers strávil na ploše čas 45:37, nejvíce ze všech. Což je skoro o tři minuty více, než činilo 13 let staré maximum Jiřího Welsche.

Důvody, proč se tak stalo, jsou různé. Oba praktické. Zaprvé zrovna Washingtonu chyběli hned čtyři stabilní basketbalisté - dva zranění a dva mířící na přestup. 

Basketbalista Tomáš Satoranský (31) vytvořil nový český rekord v počtu...

Tomáš Satoranský vytvořil nový český rekord v počtu odehraných minut v utkání NBA

No a zadruhé už i dlouho malověrný Brooks zjistil, že na Satoranského je spoleh. Že podobnou šancí nikdy nepohrdne.

„Když se vám takhle zúží kádr, vždycky to znamená, že někdo naopak dostane porci extra minut,“ vykládal Brooks. „Chlapci to zvládli velice dobře. Líbila se mi jejich energie.“

Satoranského výkon nejvíce charakterizují výrazy jako poctivost, dřina. Nestál před největšími hloučky reportérů, ti logicky obklopili především 40bodového kapitána Johna Walla či jeho hvězdného souputníka Bradleyho Beala (25 bodů, 12 doskoků). 

Jediný český zástupce mezi zámořskou elitou nasbíral 11 bodů, čtyři doskoky a pět asistencí.

Je to ovšem pořád stejný příběh: Satoranského přínos nebývá úplně měřitelný zápisem o utkání. „Ano, vystřelil sedmkrát. Ale taky přidal pět asistencí. A 16 plusových bodů,“ ocenil Brooks.

K jeho svěřenci z Prahy se pak hodí i slova, která kouč pronášel o tom, jak moc je pro Wizards podstatná superstar Wall: 

„Teď je v našem týmu hodně věcí v pohybu. Ale pro mě platí, že každý z nás musí být hvězdou - ve své vlastní roli. Ta se vám nemusí pokaždé líbit, ale musíte ji plnit. Musíte se obětovat.“

Satoranský s tím nemá problém, zvlášť při vytížení, které dostal proti Lakers. Však ho pochválil i Wall: „Tomáš a další kluci odehráli hodně minut na vysoké úrovni.“

Satoranský svým maximem v sezoně pomohl Washingtonu k výhře nad Los Angeles.

Washington po mizerném vstupu do sezony zkouší, co se dá. Proto už došlo na první výměny, které vedly ke kádrovému provizoriu pro duel s LeBronem Jamesem a spol. Nebylo to na škodu. Naopak.

„Tohle je cesta. Když se všichni dostáváme do hry a každý přijmeme svou roli, můžeme být opravdu dobří,“ pronesl Satoranský.

Mezi pouhými čtyřmi našinci v dějinách NBA - dalšími byli Jiří Zídek mladší, Jiří Welsch a Jan Veselý - je tak 27letý rozehrávač už na prvním místě jak v bodech, tak v minutách. 

Střelecké Welschovo maximum posunul letos v únoru na 25 bodů.

Tehdy zdatně v základní části zaskakoval za zraněného Walla a už tehdy slýchával Brooksova příznivá slova, přesto se na play off díval pouze z role náhradníka. 

Aby přišel skutečný test Brooksovy důvěry, musel by se celek z metropole USA do vyřazovacích bojů znovu dostat; i přes zlepšující se výkony pořád nemá dostatečný počet výher.

Satoranský hraje nejen o to, ale také o nový kontrakt, ten úvodní tříletý mu vyprší po sezoně. A právě při vyjednáváních se to, jak moc jsou trenérova slova chvály vážná, ukáže nejlépe ze všeho.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?