Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsi mafiánský kmotr, LeBrone, škodíš, kritizuje Jamese jeden z manažerů NBA

Sport

  15:15
PRAHA - Stromek, dárky a LeBron James. Takové byly Vánoce přinejmenším pro americké sportovní publikum. Před superstar basketbalových LA Lakers opravdu nebylo úniku. Ovšem generální manažeři klubů NBA to mají ještě horší, ti prý „vánoce“ zažívají neustále. LeBrona se musí bát 365 dní v roce.

LeBron James v dresu LA Lakers foto: Reuters

Konec vysokých mužů v basketbale? Hra se proměnila, míříme ke hře ‚bez pozic‘

Co se týče hry samotné, nezažíval LeBron těsně před svými 34. narozeninami(slavil je 30. prosince) ideální časy. James Harden, Janis Adetokunbo, Anthony Davis nebo Paul George teď podávají dominantnější výkony.

Jamesovi Lakers prohráli šest z posledních deseti zápasů. Kritizovat kohokoli za průměry 25,8 bodu, 9,3 doskoku a 8,2 asistence by asi bylo přehnané. Ale LeBron umí ještě o dost víc - i ve své 16. sezoně mezi profesionály.

James teď navíc hřiště opustil, o Vánocích se zranil.

V megahitu proti Golden State si ublížil v oblasti třísel a vynechal následující tři utkání. Skončila mu tím 156zápasová série nepřetržitých startů, jeho nejdelší v kariéře. (Spočítáme-li jen základní část, pak to byla šňůra 116zápasová, rovněž rekordní).

Vyšetření neukázala vážnější poranění, ale očekává se, že James na marodce pro jistotu zůstává. „Samozřejmě ho chceme mít k dispozici co nejdříve. Na druhou stranu to ale nesmíme uspěchat,“ pronesl Jamesův trenér Luke Walton.

Superhvězda bude potřeba, Lakers se v našlapaném pořadí Západní konference propadli ze čtvrté příčky na sedmou.

Ovšem v závěru loňského roku byl kolem LeBrona rozruch především mimo palubovky. Ten lichotivý i ten nevítaný.

Jamese nepochybně potěšilo, když mu zpravodajská agentura Associated Press (AP) udělila titul sportovce roku - a to i bez zisku titulu či individuální trofeje. Cenu od amerických novinářů získal už potřetí v kariéře.

Sportovec, mecenáš, osobnost

James si poosmé za sebou zahrál finále NBA, s Clevelandem sice prsten nezískal, jenže v play off si počínal tak fantasticky, že sklízel mnohem větší uznání než Kevin Durant, Stephen Curry či jakýkoli další hráč vítězných Golden State.

Od podzimu se LeBron snaží oživovat slavné Lakers. A ve všemožných historických tabulkách NBA stoupá výš a výš.

Serena americkou královnou

Sportovkyní roku AP ve středu vyhlásila tenistku Serenu Williamsovou, už popáté v její kariéře. Hlasující ocenili především její návrat do tenisové špičky po loňském těžkém porodu a následných čtyřech operacích.

Williamsová, která poprvé anketu AP vyhrála před 16 lety, se přiblížila k šestinásobné vítězce Babe Zahariasové. Ta mezi lety 1932 až 1954 jednou triumfovala jako atletka a posléze pětkrát jako golfistka.

Druhá v anketě skončila gymnastka Simone Bilesová, za ní se umístily basketbalistka Arike Ogunbowaleová, jež nebývale zazářila ve Final Four univerzitní NCAA, snowboardistka Chloe Kimová a plavkyně Katie Ledecká, která zvítězila před rokem.

V hlasování novinářů AP předčil James baseballistu Mookieho Bettse, jenž s Bostonem vyhrál Světovou sérii. Třetí skončil ruský kapitán washingtonských hokejistů Alexandr Ovečkin, který Capitals dotáhl k premiérovému Stanley Cupu.

Mimochodem - také magazín Sports Illustrated sáhl pro sportovce roku na basketbalovou palubovku. Volil však odlišně. Před Jamesem (nebo i Ovečkinem) dostal přednost kolektiv - celý tým Golden State Warriors.

Hlasující z agentury AP ocenili i Jamesovu angažovanost. V rodném Akronu kompletně zafinancoval školu nazvanou „I Promised“ pro sociálně znevýhodněné děti. Zapojil se do debat o rasismu a dalších společenských problémech.

Jedno své oblíbené téma otevřel i před Vánoci. Našel uznání pro šéfy NBA v čele s Adamem Silverem, na druhou se ohradil proti majitelům klubů fotbalové NFL, kteří mají podle něj „otrokářskou mentalitu“.

„Je to pár postarších bílých chlapů, co jednají, jako by byli otrokáři. ,Tohle je můj tým, já platím, tak sakra dělej všechno, co ti rozkážu.’ Toho se musíme zbavit,“ ulevil si ve vlastní talk show The Shop, kterou připravuje pro kabelovou televizi HBO.

Mimochodem: kromě tohoto pořadu právě Jamesovi běží na ESPN+ osmidílná dokumentární série More Than an Athlete, jež shrnuje jeho dosavadní život.

Silnější než kluby NBA

James zkrátka nebude v koutě.

Jenže v případě jeho zasahování do dění v basketbalovém světě je to přinejmenším sporné.

LeBrona dostaly do potíží dvě vcelku nevinně vypadající věty. Zněly: „Tak to by bylo skvělé, jako, no. To by bylo parádní.“

Před duelem s New Orleans takto glosoval představu, že by se v jednom týmu potkal se soupeřovou hlavní hvězdou a spoluhráčem z pekingské olympiády Anthonym Davisem.

Adrian Wojnarowski z ESPN oslovil generální manažery klubů NBA, zda si nemyslí, že se jedná o nedovolené vábení hráče pod smlouvou. A několik bafuňářů se chytlo. Jamese začali kritizovat - zůstali však ukryti pod rouškou anonymity.

„Máme tu lovnou sezonu na kluby z menších měst a jejich hráče. Tohle je kampaň, která má vnést do týmů chaos a neklid. Pak se hráči hůř přesvědčují, aby zůstali,“ tvrdil jeden z nich.

Židovský prachy a LeBron

Předvánoční atmosféru lehce rozčeřil Jamesův příspěvek na instagramovém účtu, svých 46 milionů followerů upozornil na píseň ASMR od rapera 21 Savage. Jenže součástí písně jsou i slova „jewish money“. A to by šlo chápat všelijak.

Jamese se na jeho post i vedení NBA, aféra však rychle skončila, když se vlivný hráč omluvil a zdůraznil, že chtěl jen podpořit song, který ho zaujal. Rozhodně nehodlal někoho urážet. NBA omluvu vzala na vědomí a LeBrona trestat nebude.

Oslovovat hráče, kteří mají smlouvu s jiným týmem, je v NBA zakázané. Lakers takto nedávno zaplatili hned dvě pokuty, 500 000 za vábení Paula George a 50 000 za snahu upoutat zájem Janise Adetokunba. A také samotní basketbalisté by se měli podobného jednání zdržet.

U Jamese je tu navíc problém střetu zájmů. Má velký vliv v agentuře Klutch Sports Group, kterou založil jeho kamarád Rich Paul. Loni NBA dokonce vyšetřovala, zda ve firmě nevlastní podíl - a prý ne.

Nabízí se otázka, zda si přes tuto agenturu James nepomáhá k lepším spoluhráčům. Jistý Anthony Davis je od léta rovněž klientem Klutch Sports...

Další z generálních manažerů si myslí, že LeBronova zákulisní moc je až příliš velká. „Nemám strach z toho, že James přes média oslovuje Davise. Problém je, že James a (agent Rich) Paul jsou jako mafiánští kmotři,“ nadiktoval Erikovi Pincusovi z Bleacher Report, samozřejmě také pod podmínkou anonymity.

James jim odpověděl.

„Ostatní hráče k sobě lákám od roku 2007.“

„Jiné hvězdy by se měly Lakers nabízet samy.“

To jsou dvě z Jamesových vět na dané téma.

„Jestli bych si rád zahrál s Kevinem Durantem? No stoprocentně. Zeptejte se, zda bych byl rád v jednom týmu s Jimmym Butlerem. Zeptejte se na Kyrieho Irvinga, Janise, na Joela Embiida, Bena Simmonse. Jen do toho. Nebo na Luku Dončiče. Jasně, že bych si rád zahrál se spoustou skvělých hráčů,“ poznamenal.

Upřímnost se v tomto případě cení. „Dost hráčů mě za minulé roky odmítlo. Ale hodněkrát jsem odmítnutý nebyl,“ svěřil James. 

„Lákat lidi do Clevelandu bylo těžší, s Miami to tak obtížné nebylo, přiznám vám. Takže teď, když jsem v LA, by to taky nemělo být těžké.“

Že to s tou LeBronovou mocí nebude tak horké, ukazuje jeho snaha přesvědčit Lakers k získání Carmela Anthonyho. 

Ten je stále členem Houston Rockets, ale klub s ním už nepočítá. James přitom věří, že jeho někdejší rival má ještě co nabídnout. A už dvakrát to prohlásil veřejně.

Ale pánové Magic Johnson a Rob Pelinka, kteří jsou za sestavu Lakers zodpovědní, nějak nehoří touhou, aby LeBronovi vyhověli.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...