19. března 2014 17:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Po KHL i basketbal. Ukrajina se vzdala pořadatelství ME

Ukrajinští basketbalisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští basketbalisté. | foto: ČTK/AP

KYJEV Ukrajina se kvůli současné politické a ekonomické situaci v zemi vzdala pořadatelství mistrovství Evropy basketbalistů v příštím roce. Organizátoři doufají, že by mohli hostit další kontinentální šampionát v roce 2017.

"Nedokážu si představit, jak bychom mohli v nynějších ekonomických a politických podmínkách pokračovat v přípravách," uvedl ředitel turnaje Markijan Lubkivskij v prohlášení.

"První a nejzásadnější nepříznivou situací je ruská agrese vůči Ukrajině, která vyvolala nestabilitu a ohrožuje bezpečnost na jihovýchodě Ukrajiny. Tato situace vyžaduje, aby Ukrajina přehodnotila své priority a soustředila finanční a politické prostředky na záchranu své územní celistvosti a dokonce i nezávislosti," konstatoval Lubkivskij.

Další stránkou je podle něj složitá finanční situace v zemi. "Momentálně je potřeba vyřešit těžké sociální problémy, ty mají vyšší prioritu," prohlásil. "Je očividné, že naše země nemůže žádat podporu od soukromých investorů na výstavbu hal a placení příprav. Navíc už cítím, že zbývá málo času," dodal Lubkivskij.

Ukrajinci chtějí požádat mezinárodní federaci FIBA, aby jim přidělila další evropských šampionát v roce 2017. "S ohledem na nynější události, na to, myslím, máme právo. Bylo by to fér, neboť už jsme toho v přípravách hodně udělali," uvedl.

Odstoupení Ukrajiny musí na svém víkendovém zasedání potvrdit vedení FIBA Europe, které také rozhodne o dalším postupu. Dá se očekávat, že náhradní pořadatel se bude vybírat mezi kvalifikovanými týmy. Pokud by se otevřela možnost hostit turnaj i pro ostatní země, vedení České basketbalové federace se už v minulých týdnech zajímalo, zda by nešlo turnaj pořádat společně s Polskem.

Šampionát se měl konat v Kyjevě, Doněcku, Lvově, Charkovu, Oděse a Dněpropetrovsku. Ukrajina získala pořadatelství v prosinci 2011 poté, co Francie, Chorvatsko, Německo a Itálie stáhly své nabídky. Účast na turnaji mají kromě pořadatele jistou Španělsko, Estonsko, Francie, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Srbsko, Finsko, Řecko a Turecko.

Česká reprezentace se o postup utká v kvalifikaci s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!