Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Dramatickou etapu na Tirrenu ovládl Francouz Alaphilippe. V čele závodu zůstává Van Aert

Vítěz druhé etapy Julian Alaphilippe. foto: Twitter Tirreno Adriatico.

Chiusdino - V letošní sezoně byl už druhý i třetí. Vítězství mu ale zatím unikalo. Až doteď. Francouz Julian Alaphilippe z týmu Deceuninck-QuickStep předstihl v závěru druhé etapy Tirrena-Adriatica Mathieua van der Poela i Wouta van Aerta a mohl se radovat. V celkovém vedení zůstává Van Aert.
  17:10

Vzejde vítěz z čtyřčlenného úniku? Zvítězí někdo z hlavního pole? Ještě několik set metrů před cílem nebyla situace vůbec jasná. Na čele se pohybovali Simon Yates, Mikel Landa, Pavel Sivakov a Joao Almeida. Peloton jim však dýchal na záda a ztrácel jen deset sekund.

Druhou etapu letošního ročníku Tour de France ovládl Julian Alaphilippe.
Cyklista Wout van Aert oslavil při svém debutu na Tour etapové vítězství. Žlutý...

Během závěrečného stoupání kilometr před cílem za to vzal Almeida a vypracoval si malý náskok. Ještě půl kilometru před cílem se držel ve veden. Jenže pak se kolem něj prohnali závodníci z pelotonu.

Nejprve se před něj dostal Julian Alaphilippe, jeho týmový kolega z Quick-Stepu. Po něm následovali Mathieu van der Poel, Wout van Aert a další. A nejvíce sil ukázal právě Alaphilippe.

Francouz byl už v letošní sezoně třetí na závodě Kolem Provence, druhý byl minulý týden na klasice Strade Bianche. Tentokrát se dočkal prvního letošního vítězství.

Na druhém místě skončil Van der Poel, třetí byl Van Aert. Čtvrtou pozici obsadil Tadej Pogačar a pátou Alex Aranburu. Almeida byl sedmý. Dramatický ale nebyl jen závěr. Už v průběhu etapy se děly věci.

Po zahajovacím rovinatém dějství přišly na řadu první kopce. Druhý díl Tirrena měřil 202 kilometrů a měl 2000 výškových metrů – převážně ve druhé části trati.

„Očekávám opravdu náročnou etapu,“ vyhlížel Van der Poel. Což se potvrdilo. Šestičlenný denní únik byl dojet už 36 kilometrů před cílem. Proti pelotonu, ve kterém se na úzkých a klikatých silnicích bojovalo o pozice, neměl šanci. 

O kilometr později se překvapivě ze sedla zvedl Bernal a vyrazil. Zanedlouho se k němu připojili Asgreen a De Buyst a vytvořili si zhruba 15sekundový náskok. Na čele ale Bernal a spol. dlouho nevydrželi. Nejprve se k nim dotáhli Simon Yates, Wellens a další. Načež všechny po pěti kilometrech pohltil peloton.

Pohromadě ale balík dlouho nezůstal. S útokem totiž tentokrát přispěchali aktivní Simon Yates, Landa, Almeida a Sivakov a získali dvacet sekund k dobru. Zůstanou vepředu až do cíle? Nakonec ne.

Byl to ale těsný souboj. Kvarteto mělo v jednu chvíli až 40 sekund k dobru, na otevřené pláni 10 kilometrů před cílem měl ale přeci jen peloton navrch a začal se rychle blížit. A na posledních stovkách metrů své manko smazal úplně.

Z českých závodníků byl nejlepší Roman Kreuziger. Jezdec stáje Gazprom-RusVelo finišoval se ztrátou 34 sekund na dvaapadesátém místě.

O osm vteřin za ním dorazil do cíle 55. Zdeněk Štybar. Ten na trati pomáhal svému lídrovi Alaphilippovi, a nakonec se tak mohl radovat i on. Vakoč byl 62. (+1:22), Hirt 106. (+9:08).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!