Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úžasná Ester Ledecká. Její zlatý lesk by ale neměl přebít problémy českého sportu

Sport

  6:00
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Všech 102 sad medailí z letošní zimní olympiády už má majitele. Jihokorejský Pchjongčchang v neděli předal štafetu čínskému Pekingu, kde se „zimní“ sportovci setkají za čtyři roky.

Ester Ledecká a její dvě zlaté medaile. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Pro českou výpravu to byly úspěšné hry – při neúčasti biatlonové hvězdy Gabriely Koukalové přivážejí sedm cenných kovů a jeden příběh globálního rozměru.

Poslední dva týdny napsaly mnohé sportovní příběhy, protagonistkou toho zřejmě nejsilnějšího je ovšem dvaadvacetiletá česká snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. Pražská rodačka jako první žena v historii vybojovala na zimních hrách zlato ve dvou různých sportovních disciplínách.

Poté, co šokovala svět v lyžařském super-G, splnila v sobotu roli hlavní favoritky v paralelním obřím slalomu na snowboardu.

Vlajkonoškou České republiky na závěrečném ceremoniálu byla dvojnásobná...
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká s českou vlajkou.

V pondělí od 17 hodin (od 13:35 hodin vám přílet českých olympioniků nabídneme v živém streamu) proto patrně budou patřit největší ovace fanoušků na Staroměstském náměstí právě jí. Ostatně ona sama na toto setkání po návratu českých olympioniků z Jižní Koreje zve už od prvního rozhovoru v pozici dvojnásobné olympijské vítězky.

Proti Čáslavské jsem takhle malinká

Pozornost upřená na její osobu je zasloužená. Velké poklony se dočkala například od předsedy Českého olympijského výboru ČOV Jiřího Kejvala. „Úspěch Ester překračuje české hranice. Patří mezi největší postavy nejen české výpravy, ale celé olympiády. Dokázala něco famózního. Opravdu si myslím, že je to největší věc od doby Čáslavské,“ řekl ještě v Pchjongčchangu.

„Krásně se to poslouchá, ale proti Věře jsem takhle malinká,“ zareagovala na kompliment Ledecká.

Kejval měl slova uznání i pro další medailisty. „Myslím si, že sedm medailí je dokonce přeplněný plán.“ Ostatně i předolympijská prognóza LN mluvila o šesti cenných kovech. Lyžařské zlato pro Ledeckou bylo určitě nad plán.

Úspěch lyžařské obojživelnice ale také upozorňuje na určitý negativní vývoj tuzemského sportu.

Peněz do něj teče méně, než by bylo potřeba. A navíc se s nimi často ne úplně šikovně hospodaří. Úspěchy Ledecké nejsou výsledkem kvalitního systému. Nebýt více než 12 milionů korun, jež do jejího sportovního růstu investoval otec Janek Ledecký, olympijské zlaté bychom asi neslavili.

Úspěšný systém chybí

„Bez svého týmu bych nic nedokázala. Jsem jim strašně vděčná za všechno,“ neustále opakuje ostatně i ona sama. Žádná slova o svazu, o systému výchovy sportovních talentů.

Téma sport, peníze a celkově ne zcela funkční státní systém se v Česku nerozebírá poprvé. Naopak se dosti pravidelně vrací.

Příkladem je rychlobruslařský ovál, na který se v zemi královny tohoto sportu Martiny Sáblíkové čeká marně už řadu let. O její parťačku, čerstvou olympijskou medailistku Karolínu Erbanovou, se mimo jiné i proto už skoro čtyři roky starají v Nizozemsku.

Ani lyžařské legendy Kateřina Neumannová nebo Lukáš Bauer by nesbíraly úspěchy, pokud by se nevydaly vlastní cestou.

„Je pravda, že úspěch Ester je především zásluhou jejího týmu. My jsme rádi, že jsme k tomu mohli přispět. Udělalo to velkou reklamu České republice,“ potvrzuje i předseda ČOV Kejval, který patří mezi velké bojovníky za změnu v systému financování českého sportu.

Ostatně jde o jeden z bodů programových priorit a cílů ČOV pro aktuální čtyřletý olympijský cyklus, který začal po letní olympiádě v Riu de Janeiro 2016.

Nejde zdaleka jen o peníze na sportoviště a přípravu. Aby za velkými triumfy sportovců nestály často jen projekty oddaných a „šílených“ rodičů, je vedle financí třeba myslet také na dostatek kvalitních trenérů.

Změní to historický úspěch Ledecké, nebo vše zase po pár měsících utichne a následně se cyklicky vrátí?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!