Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rusové i přes zákaz zpívali svou hymnu. ‚Trestu se nebojíme, je svoboda slova‘

Sport

  15:37
PCHJONGČCHANG - Z pekla do nebe se dokázali vydrápat ruští hokejisté ve finále olympijského turnaje v Pchjongčchangu. Proti Německu byli jen 55,5 vteřiny od zatracení, nakonec si ale prožili vítězné opojení, když pro svou zemi vybojovali po dlouhých 26 letech kýžený titul olympijských šampionů.

Kouč OSR Oleg Znarok dostává hobla. foto: Reuters

Německé Nagano se nekoná. Hokejový turnaj vyhráli Olympijští sportovci z Ruska

„Byl to velmi emotivní zápas a nyní se dostavuje prázdnota a velká únava, štěstí už odešlo,“ přiznal kapitán Pavel Dacjuk. Přiblížil tím, kolik sil stál hlavního favorita na zlato obrat v závěru finálové bitvy proti srdnatě bojujícím Němcům.

„Před vyrovnáním se srdce všech hráčů na střídačce zastavila. Čekali jsme na ten okamžik, jestli přijde. A pak Nikita Gusev skóroval a naše srdce začala znovu bít,“ prohlásil devětatřicetiletý Dacjuk.

Nezastíral, že role favoritů nebyla pro sbornou - i přes obrovskou kvalitu kádru - vůbec jednoduchá. „Vždy vás tato pozice tíží. Viděli jste sami, jak jsme začali semifinále proti Čechům i dnes finále s Německem. Byli jsme hodně opatrní, ten tlak tam byl,“ podotkl Dacjuk.

25.února 2018 v 08:27, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 15:37

VIDEO: ??, ???? ?? ?????: ???? ??????? ???? ???? ?????? https://t.co/e0U7Xp9zj3

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

То, чего мы ждали: Наша сборная поет гимн России https://t.co/e0U7Xp9zj3

Neprozradil ale, zda pro něho bude dosažení hlavního hokejového snu signálem k ukončení skvělé kariéry. „Ještě si trochu počkejte. Až odejdu, budu vám chybět,“ řekl s úsměvem Dacjuk.

Hrdinou okamžiku za vyrovnaného stavu 3:3 se stal v polovině dvacetiminutového prodloužení Kirill Kaprizov, jenž během výhodné přesilovky čtyři na tři nekompromisně poslal puk pod horní tyč.

„Bylo to automatické, že jsem střílel. Pak už jsem jen někam jel a začal ze sebe strhávat věci,“ řekl Kaprizov. Odmítl ale osobní zásluhy. „V paměti lidí zůstane navždy celé naše mužstvo jako jeden tým, který vyhrál zlato,“ prohlásil.

Zlatá sborná.

„Je vážně těžké vyjádřit slovy, co teď cítím, protože stále nemohu uvěřit tomu, co jsme dokázali. Budeme potřebovat nějaký čas, abychom tuto informaci náležitě vstřebali,“ prohlásil Vjačeslav Vojnov, střelec prvního finálového gólu v čase 19:59.

„Měli jsme velmi těžkého a disciplinovaného protivníka, bylo pro nás těžké hrát proti Němcům. Nebylo potřeba se nijak zvlášť motivovat, každý věděl, co je v sázce. Medaile je pořád stejná, ať s hráči NHL nebo bez nich, i když samotný turnaj je jiný. Radost a emoce na konci jsou ale stejné,“ podotkl Vojnov.

Rusové právě vyhráli olympijské hry.
Ilja Kovalčuk.

Rozradostnění Rusové si pak během slavnostního ceremoniálu na ploše haly v Kangnungu zazpívali hymnu, ačkoli hráli pod neutrální olympijskou vlajkou a něco takového jim bylo zapovězeno.

„Myslím, že tahle myšlenka byla v každém z nás. A pak, když jsme se tam seřadili, jsme začali zpívat hymnu. Vlajku jsme měli zakázanou, tak jsme museli něco udělat. Pro ruský lid jsme zpívali. A jestli se bojím, že za to budeme nějak potrestáni? Vždyť je přece svoboda slova,“ zdůraznil obránce Bogdan Kiselevič.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.