18. března 2008 10:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V boji s chuligány chybí tvrdost

Italští fanoušci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští fanoušci | foto: ČTK

PRAHA Jen několik měsíců poté, co si fotbaloví funkcionáři pochvalovali, jak se výtržnosti fanoušků podařilo vytlačit mimo stadiony, na tribunách znovu přituhuje. Zdrženlivé reakce na víkendové řádění chuligánů v Olomouci a Jablonci potvrzují, že v české lize chybí snaha dlouhodobý problém razantně řešit. „Stále se jen čeká na první smrtelné zranění. Až se fanoušci na stadionu ušlapou nebo kvůli pyrotechnice uhoří,“ varuje policejní rada Martin Synecký.

Diskuse znovu rozpoutaly výtržnosti brněnských příznivců v Jablonci a běsnění chuligánů Baníku Ostrava v Olomouci. Ti při zápase ničili sedačky, reklamní panely a hřiště zasypali zakázanou pyrotechnikou. Škoda se nakonec vyšplhá až na několik set tisíc korun.
Disciplinární komise ČMFS se incidentem v Olomouci bude zabývat ve čtvrtek. Dá se očekávat, že pořadatelský klub bude potrestán finanční pokutou. „Bude záležet na tom, jestli pořadatelská služba udělala maximum, aby problémům zabránila,“ říká šéf komise Alexander Károlyi.

Demolování Androva stadionu v Olomouci sice odsoudilo i vedení Baníku, tiskový mluvčí klubu Igor Bruzl však incident považuje za ojedinělý. „Podobný problém se objevil po dlouhé době,“ míní Bruzl. Je to výmluvné, vždyť potíže s fotbalovými chuligány se už několik let v Česku bagatelizují. Svazoví činovníci sice násilí na stadionech odsuzují, na rozdíl od svých kolegů v Anglii nebo Itálii si s ním však nevědí rady.

Kluby přesouvají odpovědnost na svaz, ten na policii, která pro změnu tvrdí, že snažit se musí především kluby. Je to jako začarovaný kruh. Všechny spojují jen tradiční výmluvy na nedostatečnou legislativu. „Není to jen o legislativě, i sebelepší zákon selže, když jeho dodržování nikdo nekontroluje,“ uznává i Károlyi.

Počet incidentů proto rychle roste. „Pomohlo by, kdyby rozhodčí v takovém případě ukončil utkání,“ tvrdí Synecký.  Rozhodčí Jiří Adam sice sobotní duel v Olomouci přerušil, ale k tvrdšímu opatření se neodhodlal. „Předčasné ukončení zápasu může být velmi razantní a účinný nástroj, musí se s ním ale nakládat opatrně. V takovém případě by totiž nenásledovala jen kontumace, ale pravděpodobně také pokuta a uzavření hřiště,“ připomíná Károlyi.

Rozhodčí se bojí rázně zakročit
Rozhodčí se k ukončení utkání odhodlal naposledy před pěti lety při utkání Bohemians–Sparta, při kterém jeden z domácích fanoušků inzultoval asistenta rozhodčího Ladislava Talpu. „Pokud při vážných výtržnostech nedojde k ukončení utkání, fanoušci si budou dovolovat stále víc. Budu proto rozhodčí nabádat, aby byli mnohem razantnější,“ slibuje předseda komise rozhodčích Luděk Macela.

Exemplární trest by mohl fanoušky odradit od páchání výtržností a kluby přimět zkvalitnit pořadatelskou činnost. „Kdyby k tomu došlo dvakrát třikrát, kluby si to příště ohlídají,“ míní Synecký.

Tuzemským arbitrům však k předčasnému ukončení zápasů chybí odvaha. „Je potřeba najít rozhodčího hrdinu, který se nebude bát. Sudí také musí cítit podporu svazu,“ vysvětluje policejní rada. „Není to tak dávno, co byl ukončen zápas Ligy mistrů jen proto, že fanoušek trefil rozhodčího mincí. A to tam šlo o mnohem větší peníze než v české lize,“ dodává.

Pavel Kalouš, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!