Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Váňa mladší bude závodit proti svému otci. Už asi naposledy, říká

Sport

  11:31
PARDUBICE - Jeho otec má na kontě osm triumfů z Velké pardubické. Josef Váňa mladší je však jediným Čechem, který vyhrál největší italský dostih Gran Premio. Naváže na tento titul při nejslavnější české steeplechase?

Josef Váňa mladší. foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

V pátek ještě mladší z Váňů naposledy vyrazil za léčitelkou, která mu možná zachránila start v letošní Velké pardubické. Jak to provedla, to on netuší.

Před třemi týdny spadl při dostihu v Itálii a nadvakrát si zlomil kotník. Lékaři doporučili operaci a sádru na šest týdnů. Což odmítl. "Tak mi navrhli, že do nohy dají kus železa, aby mi ji drželo." Znovu odmítl. Jak by se železem v kotníku sedlal koně?

Spokojil se s ortézou a vyhledal léčitelku, již mu otec doporučil. "Přišel jsem k ní o berlích a odešel po svých. Týden poté jsem vyhrál dostih Gran Premio v Meranu!"

ČTĚTE TAKÉ

Co jej spasilo? Kouzla? Energie? Nepřirozená síla léčitelky? "Nevím," říká. "Ani se mě nedotkla. Má v sobě ohromnou sílu, něco mezi nebem a zemí. Tátu už několikrát dala dohromady, když byl rozbitej."

Ovšem i kdyby nebylo polámaného kotníku, poslední dny před Velkou pardubickou by byly pro mladého Váňu tradičně hektické a vyčerpávající. "V práci (rozumějte na koních) jsem byl dneska od půl sedmé ráno do jedenácti a odpoledne další tři hodiny," vypočítává.

Když Velkou dojede, asi už skončí

Za normálních okolností by si přidal ještě klasickou každodenní dávku pěti kilometrů běhu, ale protože kotník šetří, dostal přednost necelý kilometr plavání v bazénu. "Při běhání vždycky tak kilo shodím. Jenže v bazénu váhu tak rychle regulovat nedokážu. Proto si musím hodně hlídat jídlo."

V pátek snídal müsli tyčinku a k obědu si dal u McDonald´s malý snack. "Ten nejmalinkatější wrap, co tam měli." A večeře? "Salát." V sobotu ještě skočí do sauny. "Potřebuju doladit poslední kilo do ideální váhy. To už bude sranda." Pak bude mít povinných 68 kg.

Infografika: Velká pardubická 2013.

Ve stájích Mlýnce, kde vládne jeho  otec, byl nyní shon, střídaly se tu televizní štáby. "I té práce je fakt hodně," líčil Váňa-syn. Projetí s Budapestem, jehož poprvé osedlá i do Velké, si pochvaloval. "Je veselý a vypadá dobře. Jo, bývá náladový. Ale když se dobře vyspí, může i vyhrát."

Budapest patří do druhé vlny favoritů dostihu za triem superfavoritů Orphee des Blins, Trezor a Tiumen. Na něm vyjede v neděli do boje Josef Váňa starší. Naposledy? To je téma týdne. "Asi naposledy," soudí syn. "Když táta Velkou dokončí, asi už to ukončí. Nepřál bych mu, aby skončil pádem nebo tím, že koně zadrží. Ale jestli dorazí s Tiumenem v pořádku do cíle, oba tak se ctí skončí."

Občas si mladší Váňa pohrává s představou, jak probíhají s tátou cílem první a druhý. "To by bylo nejkrásnější. Na knížku. Nebo na Hollywood."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!