Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

V Maďarsku vládl Hamilton. Vyhrál před Räikkönenem

16:01aktualizováno  16:42
MOGYORÓD - Brit Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Maďarska formule 1 a připsal si druhý triumf v sezoně. Za pilotem McLarenu dnes skončili jezdci Lotusu Fin Kimi Räikkönen a Francouz Romain Grosjean. Lídr mistrovství světa Španěl Fernando Alonso z Ferrari, který dnes slaví 31. narozeniny, dojel pátý a svůj náskok v celkovém pořadí na druhého Australana Marka Webbera zvýšil na 40 bodů.

Lewis Hamilton foto: Reuters

Start byl odložen kvůli problémům mercedesu Michaela Schumachera, kterému zhasl motor a musel po nápravě potíží startovat místo ze 17. místa z boxů, ostatní piloti se vydali ještě na jedno zaváděcí kolo a samotný závod byl zredukován ze 70 na 69 kol. Schumacher prožil celkově nešťastný den, hned ve třetím kole přezouval tvrdší gumy a navíc dostal penalizaci za překročení povolené rychlosti v boxech. A deset kol před koncem ze závodu odstoupil z osmnáctého místa.

Při opakovaném startu udržel první pozici vítěz kvalifikace Lewis Hamilton, který v sobotu vyjel jubilejní 150. pole position pro McLaren. Sebastian Vettel nejdříve bojoval o druhou pozici s Romainem Grosjeanem, ale následně se propadl na čtvrtou pozici za Jensona Buttona.

Pořadí na nejvyšších pozicích se s výjimkami zastávek v boxem dlouho neměnilo. Na Hamiltona na trati Hungaroringu, kde se špatně předjíždí, nejdříve marně útočil Grosjean. Ve 46. kole naopak druhou pozici ztratil, když jej předjel týmový kolega Räikkönen. Ten v souboji nejdříve v zatáčce vytlačil Francouze z trati a následně jej nechal za sebou.

Räikkonenem útočil marně

Na vedoucího Hamiltona se sice Räikkönen dotáhl, ale také se před něj nedokázal dostat. Přestože měnil Fin pneumatiky o pět kol později než lídr závodu, Hamilton své kralovaní dotáhl až do cíle a zvítězil o 1,032 sekundy před Räikkonenem. McLaren si tak připsal ve Velké ceně Maďarska už šesté vítězství za posledních osm let.

Hamilton, mistr světa z roku 2008, si připsal celkově devatenáctý triumf v kariéře a navázal na červnové vítězství z Velké ceny Kanady. V celkovém pořadí se posunul na čtvrté místo o bod před Räikkönena. Čtvrtý Vettel, světový šampion z minulých dvou let, se přiblížil na dva body druhému Webberovi z Red Bullu, který dojel osmý.

Závodem na Hungaroringu začala druhá polovina šampionátu a po jedenáctém podniku sezony následuje letní pauza. Nejbližší Velká cena je na programu až 2. září v Belgii.